Župa svetog Nikole biskupa

JASTREBARSKO


SVECI MJESECA - PROSINAC

1Sveti Edmund Campion
1Sveti Eligije
1Sveti Šimun Cirenac
1Sveti Charles de Foucauld
1Sveti Nahum
2Sveta Bibijana
2Blaženi Ivan Ruysbroeck
2Sluga Božji Antonio Rendić Ivanović
3Sveti Franjo Ksaverski
3Blaženi Rafael Chyliński
3Sveti Modest Karantanski
4Sveta Barbara
4Blaženi Adolph Kolping
4Sveti Maruta
5Sveti Saba
5Blaženi Niels Stensen
5Blaženi Jean-Baptiste Fouque
6Sveti Nikola
6Blaženi János Scheffler
6Sveti Pedro Pascual
7Sveti Ambrozije
7Sveta Marija Josipa Rossello
7Blaženi Marin iz Kotora
8Bezgrešno začeće Blažene Djevice Marije
8Sveta Gorgonija
8Sveti Teobald iz Marlyja
9Sveti Petar Fourier
9Sveta Valerija iz Limogesa
9Blažena Leonella Sgorbati
10Loretska Gospa
10Sveti Miltijad
10Blaženi Anton Durković
11Sveti Damaz
11Sveti Sabin iz Piacenze
11Sveta María Maravillas de Jesús
12Gospa od Guadalupe
12Sveta Ivana Franciska de Chantal
12Sveti Simon Phan Đac Hoa
13Sveta Lucija
13Sveta Odilija
13Sveti Jodok
14Sveti Ivan od Križa
14Sveti Spiridon
14Sveti Nimatullah Kassab
15Blažene Drinske mučenice
15Sveta Kristijana Gruzijska
15Sveta Virginia Centurione Bracelli
16Sveta Adela
16Sveta Marija Crocifissa Di Rosa
16Sveta Paulina
17Sveti Josip Manyanet
17Sveti Ivan de Matha
17Sveti Modest Jeruzalemski
18Sveti Gracijan Tourški
18Sveti Malahija prorok
18Blažena Giulia Nemesia Valle
19Blaženi Urban V.
19Sveti Anastazije I.
19Blaženi Guglielmo di Fenoglio
20Sveti Dominik iz Silosa
20Sveti Filogonije
20Sveti Vincenzo Romano
21Sveti Petar Kanizije
21Blaženi Oton Pulski
21Blažena Angela Truszkowska
22Sveta Francesca Cabrini
22Blažena Jutta iz Sponheima
22Sveti Flavijan
23Sveti Ivan Kentski
23Sveti Antun od Svete Ane Galvão
23Sveti Dagobert
24Badnjak
24Sveti Charbel Makhlouf
24Sveti Jakov patrijarh
24Sveti Adam i Eva
25Božić
25Sveti Petar Nolasco
25Blaženi Jacopone da Todi
26Sveti Stjepan
26Sveti Dionizije papa
26Blaženi tajlandski mučenici
27Sveti Ivan Evanđelist
27Blaženi Francesco Spoto
27Blažena Sára Salkaházi
28Nevina dječica
28Sveta Fabiola Rimska
28Sveta Caterina Volpicelli
29Sveta Obitelj
29Sveti Toma Becket
29Sveti David, prorok i kralj
29Sveti Trofim iz Arlesa
30Blažena Eugenia Ravasco
30Blažena Margherita Colonna
30Sveti Eugen Milanski
31Sveti Silvestar
31Sveti Ivan Franjo Régis
31Sveta Melanija Mlađa

DEKANAT

O ŽUPI

ZAJEDNICE

LINKOVI

Mjesec    Dan     

Svetac dana - Nevina dječica

Nevina dječica

Nevina dječica

Danas slavimo spomen na Nevinu dječicu koja su svojom žrtvom tragično obilježila Kristov dolazak na zemlju. Krvavi tiranin, židovski kralj Herod Veliki, u strahu da bi ga novorođeni Kralj mogao ugroziti u njegovoj vladavini, dao je poubijati svu djecu do dvije godine života. Nadao se da će među tom dječicom biti ubijen i sam Isus. U Matejevom evanđelju piše o tom događaju: "Tada se Herod, vidjevši da su ga magi izigrali, veoma rasrdi te naredi da se poubijaju u Betlehemu i njegovoj okolici sva muška djeca od dvije godine pa naniže, prema vremenu za koje se pomno raspitao u maga. Tada se ispuni riječ proroka Jeremije: 'Glas u Rami ču se - plač i jauk mnogi: to za djecom Rahela tuži - neutješena što ih nema'" (Matej 2, 16-18). Crkva je prihvatila žrtvu te nedužne djece kao krštenje krvlju mladih, nevinih duša. Nevinu dječicu, koja su dala život za novorođenog Krista, kršćani su odavno štovali kao prvomučenike. Najstariji liturgijski kalendari imali su niz svetačkih blagdana neposredno vezanih uz Božić. Među njima su se nalazila i Nevina dječica. U srednjem vijeku ti su mali sveci gledani kao nasljedovatelji Djeteta Isusa i nazivani su „Comites Christi“, oni koji slijede Krista. Ovaj je blagdan i na Istoku i na Zapadu prisutan već od prve polovice V. stoljeća. Uz muku koju su pretrpjeli ovi nevini mučenici, ne smijemo zaboraviti ni bol roditelja, majki i očeva koji su se s njima morali rastati na tako okrutan način.
Na blagdan Nevine dječice, svi oni koji vjeruju u Svevišnjeg i slijede Krista Gospodina, trebali bi se kao sustvaratelji života i svijeta zapitati kako postupaju prema daru rađanja koje im je Bog povjerio i kako se odnose prema životu. Ljudski život je svetinja. Stoga se s pravom zgražamo nad nasiljem vlastodršca Heroda koji je pod svaku cijenu želio sačuvati vlast i zbog svojih sebičnih interesa okrutno pogazio pravo na život betlehemske dječice. Nažalost, i danas ima Heroda i danas se svakodnevno prolijeva krv nevine i još nerođene dječice. Zbog toga se na blagdan Nevine dječice pomolimo za hrvatske kršćanske obitelji, koje su odgovorne pred svojim narodom, pred našom prošlošću i budućnošću, ali i pred svojom savješću i posebno pred svojim Bogom. Sveta Nevina dječica zaštitnici su male djece, dječjih zborova i nahočadi te mnogih učilišta, župa i crkava širom svijeta.

Nevina dječica

Slika: Nevina dječica

Nevina dječica

Slika: Nevina dječica

Nevina dječica

Slika: Nevina dječica

Nevina dječica

Slika: Nevina dječica

Nevina dječica

Slika: Nevina dječica

Svetac dana - Sveta Fabiola Rimska

Sveta Fabiola Rimska

Sveta Fabiola Rimska

Sveta Fabiola (Fabiola di Roma), ugledna rimska građanka i liječnica iz IV. stoljeća, ostavila je neizbrisiv trag svojim dobrotvornim djelima. Kći bogate i glasovite rimske patricijske obitelji Fabia (gens Fabia), rastavila se od prvog muža, preljubnika i nasilnika. Kad se ponovo udala, bio je to veliki skandal za ondašnje prilike. U drugom braku ostala je udovica. Nakon javne pokore (ušla je u Lateransku baziliku odjevena u vreću) i podijeljenog oprosta pape Siricija, sasvim je promijenila dotadašnji način života i vratila se u krilo Crkve. Posvetila se dobrotvornom radu i svojim neizmjernim bogatstvom pomagala crkvama, siromasima, bolesnicima i nevoljnicima. Bila je prijateljica svetog Jeronima, svete Paule Rimske i svetog Pamahija. Osnovala je prvu javnu kršćansku bolnicu na Zapadu i u njoj osobno vodila svestranu brigu o bolesnicima. Neumorno ih je sakupljala po rimskim ulicama i uličicama, osobito one koje je društvo odbacilo.

Hodočastila je 395. u Svetu zemlju, posjetila svetog Jeronima i u Betlehemu radila kao domaćica u tamošnjem svratištu svete Paule. Pod Jeronimovim vodstvom posvetila se proučavanju Svetog pisma i duhovnim vježbama. Željela je stupiti u samostan, ali nije uspjela ostvariti tu namjeru. Sveti Jeronim smatrao je da njezina nemirna narav nije prikladna za tihi samostanski život i nagovorio ju da se vrati u Rim. Nakon povratka u Rim nastavila je dobrotvornim radom. Izgradila je sa svetim Pamahijem, negdašnjim senatorom, svratište za siromahe i hodočasnike u Portu Romanu, staroj rimskoj luci, kod ušća Tibera. O Fabiolinom životu pisao je sveti Jeronim. Preminula je u Rimu 27. prosinca 399. Njezin sprovod bio je čudesna manifestacija zahvalnosti i poštovanja rimskog puka prema toj velikoj ženi. Sveta Fabiola zaštitnica je teških brakova, rastavljenih ljudi, udovica te žrtava nasilja, preljuba i nevjere. Glasovit je Fabiolin portret s klasičnim rimskim profilom, djelo francuskog slikara Jean-Jacquesa Hennera (godinama su ga kopirali mnogi falsifikatori).

Sveta Fabiola Rimska

Slika: Sveta Fabiola Rimska

Sveta Fabiola Rimska

Slika: Sveta Fabiola Rimska

Sveta Fabiola Rimska

Slika: Sveta Fabiola Rimska

Sveta Fabiola Rimska

Slika: Sveta Fabiola Rimska

Sveta Fabiola Rimska

Slika: Sveta Fabiola Rimska

Sveta Fabiola Rimska

Slika: Sveta Fabiola Rimska

Sveta Fabiola Rimska

Slika: Sveta Fabiola Rimska

Sveta Fabiola Rimska

Slika: Sveta Fabiola Rimska

Sveta Fabiola Rimska

Slika: Sveta Fabiola Rimska

Svetac dana - Sveta Caterina Volpicelli

Sveta Caterina Volpicelli

Sveta Caterina Volpicelli

Sveta Caterina Volpicelli, talijanska redovnica, utemeljiteljica kongregacije Služavki Presvetog Srca Isusovog, rođena je 21. siječnja 1839. u Napulju kao kći Pietra Volpicellija i Terese de Micheroux. Odrasla je u uglednoj i pobožnoj građanskoj obitelji koja joj je omogućila prikladno školovanje. U početku su njezini interesi bili usmjereni prema umjetnosti (kazalište, glazba, književnost), a nakon proživljene egzistencijalne krize osjetila je u sebi duhovni poziv. Ušla je 28. svibnja 1859. u samostan Sestara stalnih klanjateljica Presvetog sakramenta, ali je tu zajednicu zbog bolesti morala ubrzo napustiti. Njezin duhovnik, sveti Ludovico iz Casorije (Arcangelo Palmentieri, 1814-1885), objasnio je Caterini da se evanđelje može živjeti i širiti i „djelujući usred društva“. Caterina je postala franjevačka trećoredica i upisala se u Apostolat molitve.

Kako bi još uspješnije širila ljubav i promicala dobro, Caterina je 1. srpnja 1874. utemeljila družbu Služavki Presvetog Srca Isusovog (Ancelle del Sacro Cuore di Gesù), a 3. ožujka 1875. otvorila novicijat. Potporu joj je pružio napuljski nadbiskup, kardinal Sisto Riario Sforza, a njezina zajednica dobila je u lipnju 1890. i papinsku privolu. Njezine sestre nisu nosile redovničku odjeće, a živjele su otajstvo poniznosti i bezuvjetnog darivanja Isusu u euharistiji. Naročitu brigu vodile su o siromasima i napuštenim mladim ljudima kojih je krajem 19. stoljeća u Napulju bilo mnogo. Njihove kuće otvarale su se diljem Italije, a majka Caterina posvetila je cijeli svoj život Kristu Gospodinu i molitvi. Preminula je 28. prosinca 1894. u Napulju. Papa Ivan Pavao II. proglasio je Caterinu Volpicelli blaženom 29. travnja 2001, a papa Benedikt XVI. svetom 26. travnja 2009. Njezine redovnice promiču i danas pobožnost Presvetom Srcu Isusovom, a njihova djelatnost posvećena je naročito odgoju mladeži i dobrotvornim djelima. Uspješno djeluju u Italiji, Brazilu, Indoneziji i Panami, a njihova matična kuća nalazi se u Napulju.

Sveta Caterina Volpicelli

Slika: Sveta Caterina Volpicelli

Sveta Caterina Volpicelli

Slika: Sveta Caterina Volpicelli

Sveta Caterina Volpicelli

Slika: Sveta Caterina Volpicelli

Sveta Caterina Volpicelli

Slika: Sveta Caterina Volpicelli

Sveta Caterina Volpicelli

Slika: Sveta Caterina Volpicelli

Sveta Caterina Volpicelli

Slika: Sveta Caterina Volpicelli

Sveta Caterina Volpicelli

Slika: Sveta Caterina Volpicelli

Sveta Caterina Volpicelli

Slika: Sveta Caterina Volpicelli

Sveta Caterina Volpicelli

Slika: Sveta Caterina Volpicelli

Sveta Caterina Volpicelli

Slika: Sveta Caterina Volpicelli

Sveta Caterina Volpicelli

Slika: Sveta Caterina Volpicelli

Abecedni popis - svetkovine, blagdani, spomendani