Župa svetog Nikole biskupa

JASTREBARSKO


SVECI MJESECA - PROSINAC

1Sveti Edmund Campion
1Sveti Eligije
1Sveti Šimun Cirenac
1Sveti Charles de Foucauld
1Sveti Nahum
2Sveta Bibijana
2Blaženi Ivan Ruysbroeck
2Sluga Božji Antonio Rendić Ivanović
3Sveti Franjo Ksaverski
3Blaženi Rafael Chyliński
3Sveti Modest Karantanski
4Sveta Barbara
4Blaženi Adolph Kolping
4Sveti Maruta
5Sveti Saba
5Blaženi Niels Stensen
5Blaženi Jean-Baptiste Fouque
6Sveti Nikola
6Blaženi János Scheffler
6Sveti Pedro Pascual
7Sveti Ambrozije
7Sveta Marija Josipa Rossello
7Blaženi Marin iz Kotora
8Bezgrešno začeće Blažene Djevice Marije
8Sveta Gorgonija
8Sveti Teobald iz Marlyja
9Sveti Petar Fourier
9Sveta Valerija iz Limogesa
9Blažena Leonella Sgorbati
10Loretska Gospa
10Sveti Miltijad
10Blaženi Anton Durković
11Sveti Damaz
11Sveti Sabin iz Piacenze
11Sveta María Maravillas de Jesús
12Gospa od Guadalupe
12Sveta Ivana Franciska de Chantal
12Sveti Simon Phan Đac Hoa
13Sveta Lucija
13Sveta Odilija
13Sveti Jodok
14Sveti Ivan od Križa
14Sveti Spiridon
14Sveti Nimatullah Kassab
15Blažene Drinske mučenice
15Sveta Kristijana Gruzijska
15Sveta Virginia Centurione Bracelli
16Sveta Adela
16Sveta Marija Crocifissa Di Rosa
16Sveta Paulina
17Sveti Josip Manyanet
17Sveti Ivan de Matha
17Sveti Modest Jeruzalemski
18Sveti Gracijan Tourški
18Sveti Malahija prorok
18Blažena Giulia Nemesia Valle
19Blaženi Urban V.
19Sveti Anastazije I.
19Blaženi Guglielmo di Fenoglio
20Sveti Dominik iz Silosa
20Sveti Filogonije
20Sveti Vincenzo Romano
21Sveti Petar Kanizije
21Blaženi Oton Pulski
21Blažena Angela Truszkowska
22Sveta Francesca Cabrini
22Blažena Jutta iz Sponheima
22Sveti Flavijan
23Sveti Ivan Kentski
23Sveti Antun od Svete Ane Galvão
23Sveti Dagobert
24Badnjak
24Sveti Charbel Makhlouf
24Sveti Jakov patrijarh
24Sveti Adam i Eva
25Božić
25Sveti Petar Nolasco
25Blaženi Jacopone da Todi
26Sveti Stjepan
26Sveti Dionizije papa
26Blaženi tajlandski mučenici
27Sveti Ivan Evanđelist
27Blaženi Francesco Spoto
27Blažena Sára Salkaházi
28Nevina dječica
28Sveta Fabiola Rimska
28Sveta Caterina Volpicelli
29Sveta Obitelj
29Sveti Toma Becket
29Sveti David, prorok i kralj
29Sveti Trofim iz Arlesa
30Blažena Eugenia Ravasco
30Blažena Margherita Colonna
30Sveti Eugen Milanski
31Sveti Silvestar
31Sveti Ivan Franjo Régis
31Sveta Melanija Mlađa

DEKANAT

O ŽUPI

ZAJEDNICE

LINKOVI

Mjesec    Dan     

Svetac dana - Sveti Ivan od Križa

Sveti Ivan od Križa

Sveti Ivan od Križa

Današnji zaštitnik je sveti Ivan od Križa (San Juan de la Cruz), španjolski karmelićanin, mističar, pjesnik, prozaist i crkveni naučitelj. Rodio se 24. lipnja 1542. kao Juan de Yepes Álvarez u španjolskom gradiću Fontiverosu (provincija Ávila, stara Castilla). Podrijetlom iz osiromašene obitelji, krhke građe i malen stasom, najprije je radio kao bolničar. U Medini del Campo postao je 1563. redovnik karmelićanin, za svećenika je zaređen 1567, a studije je završio u Salamanki. U duhu strogosti reda radio je na reformi karmelićana. Pjesničkog senzibiliteta, teološki izobražen, uspješno je surađivao sa svetom Terezijom Avilskom. U Duruelu je 1568. otvorio prvi samostan reformiranih bosonogih karmelićana. Unatoč suparništvu unutar reda (u Toledu je devet mjeseci, 1577. i 1578., bio zatvoren u samici), obnašao je kasnije visoke dužnosti među bosonogim karmelićanima, a obavljao je i službu provincijala za Andaluziju (1585-87). Od 1593. bosonogi karmelićani djeluju kao samostalna grana reda.

Kao mističar gradio je stupnjeve unutarnjeg odvajanja od svijeta i postizanja duševnog mira do potpunog sjedinjenja duše s Bogom. Jedan je od najznačajnijih španjolskih mističara i pjesnika. Njegova najvažnija pjesnička djela su “Tamna noć duše”, “Duhovni spjev” i “Živi plam ljubavi”. U njima su sažeta pjesnikova vjerska iskustva te je u stihove pretočena njegova cjelokupna mistična doktrina. Dočarao ju je služeći se alegorijama i simbolima. Zbog jasnoće i izbjegavanja nesporazuma, služio se usporednim tumačenjem vlastite poezije, razlažući je u istoimenim proznim traktatima kojima je dodao i četvrti: “Uspon na goru Karmel”. U prozi je ostavio i zbirku “Upozorenja i duhovne izeke” te nešto pisama. Njegovi poetski i prozni tekstovi, objavljeni posmrtno (1618), odlikuju se visokom umjetničkom kvalitetom, misaonom dubinom, stilskom profinjenošću te izražajnom snagom pjesničkih slika. Iz njegova unutrašnjeg žara i mističnih uzbuđenja ponikle su pjesme čarobnog sjaja i ljepote, za koje mnogi kažu da predstavljaju pravo čudo sklada, muzikalnosti, uzvišenih misli i žarkih predanja pa je rečeno da su te pjesme “djelo jednog anđela”. Izvor njegovih nadahnuća nalazi se u “Pjesmi nad pjesmama”, iz koje je preuzeo poetsku frazeologiju i teološko tumačenje sjedinjenja duše s Bogom (zaručnice sa Zaručnikom). Preminuo je na današnji dan, 14. prosinca 1591, u gradu Úbedi (provincija Jaén, Andaluzija). Blaženim ga je proglasio 1675. papa Klement X, a svetim 1726. papa Benedikt XIII. Crkvenim naučiteljem, “mističnim doktorom”, proglasio ga je 1926. papa Pio XI. Sveti Ivan od Križa zaštitnik je kontemplativnog života, kontemplativaca, mistične teologije, mistika, španjolskih pjesnika, Svjetskog dana mladih te mnogih naselja, župa i crkava diljem svijeta. Njegovi bosonogi karmelićani uspješno i danas djeluju među Hrvatima, u Somboru, Remetama kraj Zagreba, Splitu (župa Kamen), Krku i Zidinama na Buškom jezeru (župa Grabovica), kao i bosonoge karmelićanke (Brezovica, Kloštar Ivanić, Đakovačka Breznica, Marija Bistrica, Sarajevo). Karmelićanke Božanskog Srca Isusova djeluju u Zagrebu (Vrhovec), Hrvatskom Leskovcu, Strmcu Samoborskom, Slavonskom Brodu, Prišlinu kod Huma na Sutli, Belici, Puntu na Krku, Bibinjama, Splitu i Gabela Polju kod Čapljine.

Sveti Ivan od Križa

Slika: Sveti Ivan od Križa

Sveti Ivan od Križa

Slika: Sveti Ivan od Križa

Sveti Ivan od Križa

Slika: Sveti Ivan od Križa

Sveti Ivan od Križa

Slika: Sveti Ivan od Križa

Sveti Ivan od Križa

Slika: Sveti Ivan od Križa

Svetac dana - Sveti Spiridon

Sveti Spiridon

Sveti Spiridon

Sveti Spiridon (Spyridon), u hrvatskim krajevima poznat i kao sveti Špiro, biskup Trimythousa (Trimitusa) na Cipru, rođen je 270. u Ashi (Askeia), selu na sjeveru Cipra. Roditelji su mu bili seljaci, jednostavni, pobožni i dobrohotni ljudi pa je i on od njih naslijedio te vrline. Bio je pastir, u mladosti se oženio i imao kćerku Irenu. Kad mu je umrla supruga, posvetio se služenju dragom Bogu i stupio u samostan, baš kao i njegova kći. Postao je biskup Trimitusa (danas Tremetousia) na Cipru. Bio je žestoki protivnik arijanskog krivovjerja. Za vrijeme Galerijevih progona iskopali su mu lijevo oko, unakazili mu lijevu nogu i poslali ga na prisilni rad u španjolske rudnike. Nakon milanskog edikta, 313, Spiridon je oslobođen i vratio se u svoju biskupiju. Sudjelovao je 325. u radu prvog sabora u Niceji i oko 345. u radu sabora u Sardici (današnjoj Sofiji) i tamo se istakao jasnim i oštroumnim ispovijedanjem vjere u Krista Gospodina. Bio je glasovit po svojoj blagosti, svojim proroštvima i svojim čudima, kojima je mnoge heretike obratio na pravu vjeru. Uz svetog Spiridona vezane su mnoge legende i priče. Tako je jednom pretvorio zmiju u zlato, kako bi neki siromah mogao vratiti dug, a lopovima, koji su bez uspjeha cijelu noć pokušavali ukrasti ovce iz njegovog tora, poklonio je jednog ovna, kako im višesatni trud ne bi bio uzaludan. Kad bi netko u njegovoj prisutnosti lagao, započeo bi mucati, a kad bi kazao istinu, mucanje je prestalo. Pogledom je napunio prazna kandila uljem.

Obratio je jednog istaknutog poganskog filozofa na kršćanstvo tumačeći mu pojam Presvetog Trojstva uz pomoć glinenog lonca. Objasnio je kako je lonac napravljen od tri elementa, zemlje, vatre i vode, a sjedinjen u jedan predmet. Za vrijeme tog objašnjenja, voda je potekla s dna lonca, a vatra se pojavila na vrhu. Zbog toga svetog Spiridona i lončari smatraju svojim zaštitnikom. Preminuo je 348. u Trimitusu, a njegove relikvije čuvaju se u crkvi svetog Spiridona na Krfu. Štuju ga i istočne i zapadne Crkve. Zazivaju ga kod poplava, a zaštitnik je lončara, maslinara, pomoraca, pastira, tkalaca, obućara, kožara i kovača te mnogih naselja, župa i crkava diljem svijeta, posebno u Grčkoj (otoci Krf, Kefalonija, Zakintos), ali i u Hrvatskoj. Svetom Spiridonu (Spiridiunu) ili Špiri posvećena je župna crkva u Svetoj Nedjelji (Nediji) na otoku Hvaru te kapele na otoku Korčuli (Čara, Javić kod Lumbarde). Zaštitnik je mnogih pravoslavnih župa i crkava (Blinja kod Petrinje, Peroj kod Vodnjana, Skradin).

Sveti Spiridon

Slika: Sveti Spiridon

Sveti Spiridon

Slika: Sveti Spiridon

Sveti Spiridon

Slika: Sveti Spiridon

Sveti Spiridon

Slika: Sveti Spiridon

Sveti Spiridon

Slika: Sveti Spiridon

Sveti Spiridon

Slika: Sveti Spiridon

Sveti Spiridon

Slika: Sveti Spiridon

Sveti Spiridon

Slika: Sveti Spiridon

Sveti Spiridon

Slika: Sveti Spiridon

Sveti Spiridon

Slika: Sveti Spiridon

Sveti Spiridon-župna crkva u Svetoj Nedjelji

Slika: Sveti Spiridon-župna crkva u Svetoj Nedjelji

Svetac dana - Sveti Nimatullah Kassab

Sveti Nimatullah Kassab

Sveti Nimatullah Kassab

Sveti Nimatullah Kassab, poznat i kao “Al-Hardini” (po njegovom rodnom selu), libanonski maronitski monah i svećenik, rođen je 1808. u libanonskom selu Hardinu (kotar Batroun, sjeverni Libanon), u kršćanskoj seljačkoj obitelji, kao Youssef Kassab, sin Girgisa Kassaba i Mariam Raad, kćerke maronitskog svećenika Youssefa Raada. Imao je četiri brata i dvije sestre, od kojih je još troje odabralo duhovna zvanja (braća Tanios i Élisée, sestra Msihieh). Školovao se od 1816. do 1822. u redovničkoj maronitskoj školi u Tannourinu (samostan u selu Wata Houb). Ušao je u studenom 1828. kao novak u samostan svetog Antuna u Qozhayi (kotar Zgharta, sjeverni Libanon) i dobio redovničko ime Nimatullah. U samostanu je postao vrsni knjigoveža. Prve redovničke zavjete položio je 14. studenoga 1830. Nakon završetka studija teologije i filozofije zaređen je 25. prosinca 1833. za svećenika u samostanu svetog Ciprijana i svete Justine u Kfifanu (kotar Batroun, sjeverni Libanon). Od 1845. do 1858. otac Nimatullah triput je biran za člana Generalnog maronitskog vijeća. Duhovnik i učitelj novaka, predavao je od 1848. u samostanskim školama i uvezivao knjige.

Živio je svetim životom, potpuno predan meditacijama i molitvama. Revni molitelj krunice, skroman, osjećajan i strpljiv monah, do savršenstva je slijedio redovničke zavjete (poslušnost, čistoća i siromaštvo). Njegova subraća i ljudi koji su ga poznavali već su ga života zvali “svecem iz Kfifana”. Imao je dar viđenja i proroštva. Otac Nimatullah bio je od 1853. do 1855. u Kfifanu i duhovni učitelj svetog Charbela Makhloufa, o kojem pišemo u prilogu od 24. prosinca. Preminuo je 14. prosinca 1858. u Kfifanu od posljedica upale pluća. Papa Ivan Pavao II. proglasio ga je blaženim 10. svibnja 1988, a svetim 16. svibnja 2004. On je treći libanonski svetac, nakon svetog Charbela i svete Rebeke (Rafqe), o kojoj pišemo u prilogu od 23. ožujka. Relikvije svetog Nimatullaha počivaju u maronitskom samostanu u Kfifanu, a njegovom zagovoru pripisuju se mnoga čudesa i ozdravljenja. Zaštitnik je Libanona i glavnog libanonskog grada Beiruta.

Sveti Nimatullah Kassab

Slika: Sveti Nimatullah Kassab

Sveti Nimatullah Kassab

Slika: Sveti Nimatullah Kassab

Sveti Nimatullah Kassab

Slika: Sveti Nimatullah Kassab

Sveti Nimatullah Kassab

Slika: Sveti Nimatullah Kassab

Sveti Nimatullah Kassab

Slika: Sveti Nimatullah Kassab

Sveti Nimatullah Kassab

Slika: Sveti Nimatullah Kassab

Sveti Nimatullah Kassab

Slika: Sveti Nimatullah Kassab

Sveti Nimatullah Kassab

Slika: Sveti Nimatullah Kassab

Abecedni popis - svetkovine, blagdani, spomendani