Župa svetog Nikole biskupa

JASTREBARSKO


SVECI MJESECA - SRPANJ

1Sveti Junipero Serra
1Sveti Mutien-Marie Wiaux
1Blaženi Antonio Rosmini
2Sveti Oton Bamberški
2Sveti Bernardino Realino
2Službenica Božja Klara Žižić
3Sveti Toma
3Sveti Leon II
3Sveti Anatolij Carigradski
3Službenica Božja Antonietta Meo
4Sveta Elizabeta Portugalska
4Sveta Berta iz Blangya
4Sveti Ulrich
5Sveti Ćiril i Metodije
5Sveti Antun Marija Zaccaria
5Blaženi laoski mučenici
6Sveta Marija Goretti
6Blažena Marija Terezija Ledóchowska
6Blaženi Metoděj Dominik Trčka
7Sveti Vilibald
7Blaženi Benedikt XI
7Blažena María Romero Meneses
8Sveti Akvila i Priscila
8Sveti Kilian, Colman i Totnan
8Sveti Hadrijan III
9Blažena Marija Propetog Isusa Petković
9Sveta Veronika Giuliani
9Sveti gorkumski mučenici
10Sveta Amalija
10Blaženi damašćanski mučenici
10Svete Rufina Rimska i Sekunda
11Sveti Benedikt
11Sveti Oliver Plunkett
11Sveta Olga Kijevska
12Sveti Ivan Gualberto
12Sveti Louis i Zélie Martin
12Sveti Ignacio-Clemente Delgado Cebrián
13Majka Božja Bistrička
13Sveti Henrik
13Sveti Eugen iz Kartage
13Sveti Ezra
13Sveti Nehemija
14Sveti Kamilo de Lellis
14Sveti Francisco Solano
14Sveti Prokop
15Sveti Bonaventura
15Sveti Vladimir
15Sveti Plechelm
16Gospa Karmelska
16Sveta Marija Magdalena Postel
16Sveti Antioh
17Sveti Aleksije
17Sveta Jadviga
17Blažene karmelićanke iz Compiègnea
17Sveti Svorad i sveti Benedikt iz Skalke
18Sveti Bruno, biskup Segnija
18Sveti Frederik iz Utrechta
18Sveti Šimun iz Lipnice
19Sveta Justa i sveta Rufina
19Blaženi Hermann iz Reichenaua
19Sveta Makrina
20Sveti Ilija
20Sveta Margareta
20Sveti Torlak
21Sveti Lovro iz Brindisija
21Sveti Danijel prorok
21Sveti Arbogast
22Sveta Marija Magdalena
22Sveti Apolinar
22Sveti John Lloyd i Philip Evans
23Sveta Brigita
23Sveti Liborije (Liberan)
23Blaženi Vasiľ Hopko
24Sveta Kristina
24Sveti Ivan Kasijan
24Sveta Kinga
25Sveti Jakov stariji
25Blaženi Toma Kempenac
25Blaženi Antonio Lucci
26Sveti Ana i Joakim
26Sveti Titus Brandsma
26Sveti George Preca
27Sveti mučenici iz Córdobe
27Sveti Klement Ohridski
27Sveti Pantaleon
28Sveti Nazarije i Celzo
28Sveti Viktor
28Blaženi Stanley Rother
29Sveta Marta
29Blaženi Urban II
29Sveti Olav
30Sveti Petar Krizolog
30Sveti Abdon i Senen
30Blažena Zdenka Schelingová
31Sveti Ignacije Loyola
31Sveti Giustino de Jacobis
31Sveti Kalimero Milanski

DEKANAT

O ŽUPI

ZAJEDNICE

LINKOVI

Mjesec    Dan     

Svetac dana - Gospa Karmelska

Gospa Karmelska

Gospa Karmelska

Danas slavimo blagdan Gospe od Karmela. Brdo Karmel u Palestini proteže se uz obalu Sredozemnog mora iznad lučkog grada Haife. Njegovi vrhunci od davnina su privlačili okolne stanovnike i putnike namjernike. U VI. stoljeću prije Krista na vrh Karmela popeo se filozof i matematičar Pitagora da bude bliže onome koji misli na više stvari. Polovicom I. stoljeća rimski car Vespazijan tamo je prinosio žrtve bogovima za uspjeh ratnih pohoda. Povjesničari Tacit i Svetonije također spominju svetište na Karmelu. Ipak, Karmel je najpoznatiji po starozavjetnom proroku Iliji koji je uz “Ilijino vrelo”, u samoći pećine koja je sačuvana do danas, provodio samotnjački život u molitvi i strogoj pokori, daleko od svakodnevne buke i vreve rodnog grada Tišbe, smještenog u plodnoj dolini rijeke Jordana. Lik proroka Ilije i brdo Karmel bili su izazov i prvim kršćanima koji su od samih početaka prisutni u mjestima oko Karmela, a oko godine 500. i na njegovom vrhu. Početkom XIII. stoljeća na tom je mjestu živjelo pustinjačkim životom nekoliko križara po uputama jeruzalemskog patrijarha svetog Alberta. Tada je zapravo utemeljen karmelićanski red, a obnovili su ga u XVI. stoljeću sveta Terezija Avilska i sveti Ivan od Križa.
Prema predaji, svetom Simonu Stocku, karmelićanskom poglavaru iz XIII. stoljeća, ukazala se Majka Božja koja mu je preporučila da nosi škapular kao trajan znak Božje nazočnosti i odanosti Kristu Isusu pa će na taj način biti očuvan od nagle i nepripravne smrti. Škapular je komad gornje odjeće što je nose mnogi redovnici a najpoznatiji je karmelski škapular, koji nose kao zalog posebne Marijine zaštite karmelićani i karmelićanke, ali i mnogi vjernici. Tumači Svetoga pisma misle da je Karmel slika nazočnosti pravoga Boga, slika ljupkosti i plodnosti njegove milosti, dakle slika Djevice Marije, osobe koja je sva pripadala Bogu. Stoga vjerni puk voli pobožnost prema Karmelskoj Gospi i rado nosi njezin škapular. Članovi karmelićanskog reda sami sebe nazivaju braćom i sestrama naše Gospe od gore Karmela i kao osobitu karizmu njeguju povezanost kontemplativne molitve i akcije. Karmelićani danas uspješno djeluju diljem kugle zemaljske i u hrvatskim krajevima. Muški karmelićanski samostani nalaze se u Somboru, Zagrebu-Remete, Splitu, Krku i Zidinama na Buškom jezeru, ženski karmelićanski samostani u Brezovici, Kloštar Ivaniću, Đakovačkoj Breznici, Mariji Bistrici i Sarajevu, a samostan karmelićanki Božanskog Srca Isusovog u Hrvatskom Leskovcu.

Blagdan Gospe Karmelske odobrio je 1726. papa Benedikt XIII. U zbornoj molitvi ovog dragog marijanskog spomendana istaknut je zagovor Blažene Djevice pod čijim okriljem želimo stići do vrhunca, a to je Krist Gospodin. Nadahnuće molitvi je uspon na brdo Karmel, simboličko obilježje karmelićanske duhovnosti pod vodstvom svetog Ivana od Križa. Gospi Karmelskoj posvećena su mnoga naselja, župe, crkve, samostani i kapele diljem svijeta i hrvatskih krajeva (Jastrebarsko-samostan, Zagreb-Remete, Karlovac, Kuterevo kod Otočca, Smiljan kod Gospića, Moravička Sela kod Broda Moravica, Krasica kod Bakra, Ledenice kod Novog Vinodolskog, Rijeka-Donja Drenova, Krk, Cres, Fažana, Vodnjan, Barban, Bačva kod Višnjana, Funtana, Turanj kod Svetog Filipa i Jakova, Savar na Dugom otoku, Pirovac, Sapina Doca kod Rogoznice, Vodice-Okit, Trogir, Split, Runović, Zagvozd, Omiš, Kaštel Štafilić, Brela, Bogomolje kod Sućuraja na Hvaru, Bol na Braču, Nerežišća na Braču, Selca na Braču, Milna na Braču, Orebić, Poplat kod Vele Luke, Pločice u Konavlima, Bagalović kod Kule Norinske, Rose u Boki Kotorskoj, Brezici kod Dervente).

SVETIŠTE MAJKE BOŽJE ŠKAPULARSKE U JASTREBARSKOM

Samostanska crkva Majke Božje u Jastrebarskom sagrađena je već u 16. stoljeću, a obnovio ju je 1601. hrvatski ban i proslavljeni pobjednik bitke kod Siska, grof Tomo Erdödy. Već 1719. osnovali su jastrebarski franjevci bratovštinu Majke Božje Škapularske. Ta je bratovština tako uspješno djelovala da je njezinim nastojanjem godine 1734. podignuta u crkvi s lijeve strane pobočna kapela Majke Božje Škapularske s istoimenim oltarom i grobnicom za članove bratovštine.

Mala kapela centralni je tip građevine, zrelobarokno rješenje, dok je glavnina franjevačkog sklopa po stilskim karakteristikama ranobarokna arhitektura. To se opaža i u finim detaljima, klesarskim radovima stvorenim pod utiskom renesansnih uzoraka. Za razliku od ostalog dijela crkve kapela Majke Božje Škapularske nešto je viša i vrlo prozračna.

Oltar Škapularske Gospe u toj lijevoj pobočnoj kapeli postavljen je oko 1755. Visoki donji, okomiti dio oltara ukrašavaju sa svake strane po tri stupa a na snažnim, mnogostruko slomljenom gredama nose atiku, gdje među oblacima stoluje Bog Otac. Kod oltarnih krila nalazimo rešetke kombinirane s ornamentima i školjkama. Posebnu pažnju privlače i barokni kipovi atike (gornjeg dijela oltara) te sveti Joakim i Ana, smješteni do središnje niše. Umjetnički su naročito vrijedni kipovi svetog Mirka (desno) i svete Barbare (lijevo) između vanjskog para stupova, a po svemu sudeći oni su djelo nekog istaknutog predstavnika istočnoalpskog baroknog kiparstva.

Odjeća Gospe Škapularske napravljena je po uzoru na način odijevanja ženskog svijeta u jaskanskom kraju. Gospa na glavi ima zlatnu krunu, u lijevoj ruci drži žezlo a u desnoj maloga Isusa. Isus u lijevoj ruci drži zemaljsku kuglu a u desnoj škapular.

Početkom 18. stoljeća uvedeno je i škapularsko proštenje, glavno i svakako najomiljenije proštenje u našem gradu, koje se redovito obavlja u mjesecu srpnju, prve nedjelje nakon blagdana Majke Božje Karmelske. Majci Božjoj Jaskanskoj dolaze dakle već gotovo tri stoljeća u pohode rijeke hodočasnika ne samo iz jaskanskog kraja već iz svih krajeva Lijepe naše i inozemstva. Među velikim štovateljima i redovitim posjetiteljima jaskanske Gospe Škapularske bili su i kardinali, sinovi našeg kraja, blaženi Alojzije Stepinac i Sluga Božji Franjo Kuharić. U teškim danima komunizma škapularska proštenja bila su ponekad i zabranjivana, ali nadživjela su sve teškoće i probleme.

Prerasla su sasvim sigurno u dragu i nezamjenjivu tradiciju, koja daje poseban pečat životu našeg grada u mjesecu srpnju i svojim sadržajima privlači brojne vjernike i sve ljude dobre volje.

Gospa Karmelska

Slika: Gospa Karmelska

Gospa Karmelska

Slika: Gospa Karmelska

Gospa Karmelska

Slika: Gospa Karmelska

Gospa Karmelska

Slika: Gospa Karmelska

Gospa Karmelska

Slika: Gospa Karmelska

Gospa Karmelska-crkva u Fažani

Slika: Gospa Karmelska-crkva u Fažani

Gospa Karmelska-župna crkva na Drenovi (Rijeka)

Slika: Gospa Karmelska-župna crkva na Drenovi (Rijeka)

Gospa karmelska-župna crkva u Bagaloviću

Slika: Gospa karmelska-župna crkva u Bagaloviću

Gospa Karmelska-župna crkva u Kuterevu

Slika: Gospa Karmelska-župna crkva u Kuterevu

Gospa Karmelska-župna crkva u Ledenicama

Slika: Gospa Karmelska-župna crkva u Ledenicama

Gospa Karmelska-župna crkva u Zagvozdu

Slika: Gospa Karmelska-župna crkva u Zagvozdu

Svetac dana - Sveta Marija Magdalena Postel

Sveta Marija Magdalena Postel

Sveta Marija Magdalena Postel

Sveta Marija Magdalena (Marie-Madeleine) Postel, francuska redovnica, utemeljiteljica kongregacije Sestara kršćanskih škola od milosrđa, rođena je 28. studenoga 1756. u Barfleuru (departman Manche, Normandija) kao Julie Françoise-Catherine Postel, kći Jeana Postela i Thérèse Levallois, u imućnoj i brojnoj seljačkoj obitelji. Od malih nogu isticala se dubokom i iskrenom pobožnošću i ljubavlju prema bližnjima. Već u devetoj godini primila je prvu pričest, a svestrani odgoj i naobrazbu primila je kod benediktinki u obližnjem Valognesu. Poslije školovanja vratila se kući i 1776. u Barfleuru otvorila školu za siromašne djevojke. Kao odgojiteljica postizala je izvrsne rezultate. Živjela je strogo pokornički, gotovo neprestano postila i nosila pokornički pojas. Za vrijeme krvave Francuske revolucije u svojoj kući sakrivala je progonjene svećenike i dijelila pričest. Kad je u njezinoj župi nastao razdor, smirila je duhove i uspostavila jedinstvo. Postala je 1798. franjevačka trećoredica. Zamolili su je 1805. da u Cherbourgu preuzme brigu i odgovornost za tamošnju školu s 300 učenika. Tamo je upoznala i abbéa Cabarta, duhovnog vođu i savjetnika. Njemu je povjerila svoj naum o osnivanju družbe za odgoj i školovanje mladeži.

U Cherbourgu je 1807. osnovala zajednicu Sestara kršćanskih škola od milosrđa (Congrégation des sœurs des Écoles chrétiennes de la Miséricorde). Julie je na Malu Gospu 1807. položila prve zavjete, uzela redovničko ime Marija Magdalena (Marie-Madeleine) i postala prva poglavarica družbe. Družba je za svoje potrebe prilagodila pravila Braće kršćanskih škola svetog Ivana de La Sallea. Broj sestara neprestano je rastao pa je družba preuzela i škole u obližnjim naseljima Octevilleu, Tamervilleu i Valognesu. Družba je nailazila na mnoge teškoće i nerazumijevanje, ali se zahvaljujući odlučnosti i upornosti majke Marije Magdalene sve više širila i otvarala nove ustanove. Vodstvo družbe smjestilo se 1832. u negdašnjoj opatiji Saint-Sauveur-le-Vicomte (departman Manche, Normandija), gdje je smještena matična kuća Sestara kršćanskih škola od milosrđa. Duhovnu skrb nad družbom preuzeo je 1837. abbé François-Augustin Delamare, kasniji biskup u Luçonu. Majka Marie-Madeleine Postel preminula je na današnji dan, 16. srpnja 1846, u Saint-Sauveur-le-Vicomteu. Njezina družba imala je tada već 37 kuća. Na mjestu poglavarice naslijedila ju je blažena Placide Viel, o kojoj pišemo u prilogu od 4. ožujka. Odmah poslije smrti majke Marije Magdalene počeli su je štovati i zazivati kao sveticu, a njezin grob postao je mjestom stalnih hodočašća. Blaženom ju je proglasio 17. svibnja 1908. papa Pio X, a svetom 24. svibnja 1925. papa Pio XI. Njezina družba i danas djeluje uspješno diljem svijeta, u Europi, Africi i Aziji.

Sveta Marija Magdalena Postel

Slika: Sveta Marija Magdalena Postel

Sveta Marija Magdalena Postel

Slika: Sveta Marija Magdalena Postel

Sveta Marija Magdalena Postel

Slika: Sveta Marija Magdalena Postel

Sveta Marija Magdalena Postel

Slika: Sveta Marija Magdalena Postel

Sveta Marija Magdalena Postel

Slika: Sveta Marija Magdalena Postel

Sveta Marija Magdalena Postel

Slika: Sveta Marija Magdalena Postel

Sveta Marija Magdalena Postel

Slika: Sveta Marija Magdalena Postel

Sveta Marija Magdalena Postel

Slika: Sveta Marija Magdalena Postel

Sveta Marija Magdalena Postel

Slika: Sveta Marija Magdalena Postel

Sveta Marija Magdalena Postel

Slika: Sveta Marija Magdalena Postel

Svetac dana - Sveti Antioh

Sveti Antioh

Sveti Antioh

Sveti Antioh (Antiochus, Antioco), liječnik, mučenik iz III. stoljeća, bio je rodom iz Sebaste (stari rimski grad u blizini današnjeg turskog grada Mersina). Brat mučenika, svetog Platona iz Ancyre (Ankare), kršćanin, liječio je bolesnike u Galaciji (pokrajina Kapadocija, Mala Azija, danas središnja Anatolija u Turskoj). Zbog njegove vjere u Krista Gospodina dao ga je uhititi tamošnji prefekt Hadrijan. Podvrgnut je groznim mučenjima, ali je nakon svih strašnih kušnji ostao neozlijeđen. Nakon Antiohove molitve, kipovi poganskih idola raspali su se na komadiće. Naposljetku su mu zlotvori odrubili glavu, a iz nje su potekli krv i mlijeko. Kad je vidio to čudo, krvnik Cirijak obratio se na kršćanstvo pa je i njemu odrubljena glava. Antioh i Cirijak, mučenik i njegov krvnik, pokopani su jedan do drugog. Dogodilo se to vjerojatno krajem III. stoljeća. Svetom Antiohu pripisuju se mnoga čudesa, među njima i ono koje se dogodilo u VI. stoljeću, 16. srpnja, kad je sveti Teodor iz Sykeona slavio svečanu liturgiju u čast Antiohu, u njemu posvećenoj crkvi.

Po nekim drugim verzijama, sveti Antioh djelovao je u II. stoljeću na jugozapadu Sardinije (područje Sulcis), gdje je po njemu nazvan otok i grad Sant'Antioco. Tamo je Antioh zbog svoje kršćanske vjere i obraćenja mnogih pogana iz Kapadocije i Galacije upućen na prisilni rad u rudnicima olova, po kojima je taj otok u ono vrijeme nazivan Plumbaria. Antioh je na Plumbariji sagradio mali podzemni oratorij i zbog toga je osuđen na smrt. Po toj verziji Antioh je preminuo mučeničkom smrću oko godine 127, u vrijeme vladavine rimskog cara Hadrijana.

Sveti Antioh

Slika: Sveti Antioh

Sveti Antioh

Slika: Sveti Antioh

Sveti Antioh

Slika: Sveti Antioh

Sveti Antioh

Slika: Sveti Antioh

Abecedni popis - svetkovine, blagdani, spomendani