Župa svetog Nikole biskupa

JASTREBARSKO


SVECI MJESECA - STUDENI

1Svi Sveti
1Sluga Božji Josip Lang
1Sveti Zygmunt Gorazdowski
2Dušni dan
2Sveti Just iz Trsta
2Sveta Ruta
3Sveti Hubert
3Sveti Martín de Porres
3Sluga Božji Placido Cortese
4Sveti Karlo Boromejski
4Sveti Malahija iz Armagha
4Blaženi Pavol Peter Gojdič
5Sveti Emerik
5Sveti Elizabeta i Zaharija
5Blaženi Serafin Kodić Glasnović i Anton Muzić
6Sveti Leonard
6Sveti Pavao Carigradski
6Sveti Willibrord
7Sveti Engelbert
7Blaženi Antonio Baldinucci
7Sveti Prosdocim
8Blaženi Ivan Duns Scot
8Sveti Adeodat
8Sveti Geoffroy iz Amiensa
9Blaženi Gracija Kotorski
9Sveta Elizabeta od Presvetog Trojstva
9Sveti Teodor iz Amasije
10Sveti Leon Veliki
10Sveti Andrija Avellino
10Blažena Odette Prévost
11Sveti Martin
11Blaženi Kamen Vičev i bugarski mučenici
11Sveti Ivan Milosrdni
12Sveti Jozafat
12Sveti Emilijan
12Sveti Astrik
13Sveti Stanislav Kostka
13Sveti Brcko
13Sveta Agostina Pietrantoni
14Sveti Nikola Tavelić
14Sveti Ivan Trogirski
14Sveti Laurence O'Toole
15Sveti Albert Veliki
15Sveti Josip Pignatelli
15Sveti Leopold Austrijski Pobožni
16Sveta Margareta Škotska
16Sveta Gertruda
16Sveti Edmund Rich
17Sveta Elizabeta Ugarska
17Sveti Dionizije Aleksandrijski
17Sveti Roque González, Alfonso Rodríguez i Juan del Castillo
17Blažena Salomea Krakovska
18Sveta Rose Philippine Duchesne
18Blažena Karolina Kózka
18Sveti Noa
19Sveta Matilda von Hackeborn
19Sveti Rafael Kalinowski
19Sveti Obadija
19Sveti Faust Aleksandrijski
20Sveti Feliks de Valois
20Sveti Bernward iz Hildesheima
20Blažena Anna Kolesárová
21Prikazanje Blažene Djevice Marije i Gospa od Zdravlja
21Sveti Mauro Porečki
21Sveti Gelazije I
22Sveta Cecilija
22Sveti Filemon, Apija i Arhip
22Sveti Pedro Esqueda Ramírez
23Sveti Klement
23Sveti Kolumban
23Sveti Spes
24Krist Kralj
24Sveti vijetnamski mučenici
24Sveti Krševan
24Sveti Albert iz Leuvena
25Sveta Katarina
25Sluga Božji Ante Josip Tomičić
25Blažena Elizabeta iz Reutea
26Sveti Leonardo da Porto Maurizio
26Sveti Ivan Berchmans
26Blaženi Giacomo Alberione
27Sveti Virgilije
27Sveti Francesco Antonio Fasani
27Blaženi Bernardino iz Fosse
28Sveti Jakov Markijski
28Sveti Grgur III.
28Sveti Grgur Nisenski
29Sveta Katarina Labouré
29Sveti Saturnin i Sizinije
29Sveti Krispin i Krispinijan
30Sveti Andrija
30Sveti Silvestar Guzzolini
30Sveti Cuthbert Mayne

DEKANAT

O ŽUPI

ZAJEDNICE

LINKOVI

Mjesec    Dan     

Svetac dana - Sveti Jozafat

Sveti Jozafat

Sveti Jozafat

Današnji zaštitnik je sveti Jozafat Kuncevič (poljski Kuncewicz), biskup i mučenik. Rodio se 1580. ili 1584. u gradu Volodymyr-Volynskyi (danas sjeverozapadna Ukrajina) kao dijete pravoslavnih roditelja. Sin bjeloruskog plemića, na krštenju je dobio ime Ivan, a kad je stupio u red bazilijanaca, 1604, uzeo je ime Jozafat. Bio je prvi novak bazilijanskog samostana Presvetog Trojstva u Vilniusu, glavnom gradu Litve. Prihvatio je katoličku vjeru, jedinstvo s Rimom, a sačuvao je kao i ostali sjedinjeni kršćani, takozvani unijati, istočni obred i običaje. Za svećenika je zaređen 1609. Glasoviti propovjednik i strogi pokornik, postio je i nosio košulju od kostrijeti. Unio je u stari bazilijanski red, prožet bogatom tradicijom i duhovnošću, novi žar i svježe ideje, naročito kad je postao poglavarom više samostana, a posebno kad je 1617. postao biskup u Vitebsku i od 1618. nadbiskup u Polocku (danas Bjelorusija).

Prijatelj siromaha, propovijedao je i ispovijedao ne samo u crkvama, već i na poljima i livadama, u bolnicama i zatvorima te je mnoštvo pravoslavnih Rusina privukao katoličkoj vjeri. Postao je veliki čuvar i uspješni pobornik kršćanskoga jedinstva i povezivanja s Petrovom stolicom, zbog čega je i podnio mučeničku smrt. Ubijen je na današnji dan, 12. studenoga 1623, u bjeloruskom gradu Vitebsku jer je njegova pastoralna djelatnost i žarka želja za jedinstvom kršćana navukla na sebe mržnju protivnika. Jozafat je svojim protivnicima govorio proročke riječi: "Vi me smrtno mrzite, dok vas ja sve nosim u srcu i bio bih radostan da umrem za vas." Iskoristivši trenutak političkih razdora u Poljskoj, rulja fanatika, naoružana sabljama, sjekirama i puškama, nahrupila je u Jozafatovo obitavalište i usmrtila ga. Njegovo golo tijelo bacili su u rijeku Dvinu, no vjernici su ga kasnije časno pokopali. Njegova smrt bila je povodom mnogih obraćenja i pridonijela učvršćenju grkokatoličke Crkve. Blaženim ga je 1643. proglasio papa Urban VIII, a svetim 1867. papa Pio IX, kao prvog grkokatolika. Zaštitnik je Ukrajine i mnogih poljskih, ukrajinskih i bjeloruskih župa u domovini i svijetu, posebno u SAD, te grkokatoličkih župa u Hrvatskoj (Rajevo Selo kod Drenovaca, Sibinj). Blagdan svetog Jozafata prilika je da se u molitvi s ponosom i radošću prisjetimo hrvatskih grkokatolika, možda malih brojem, ali velikih vjernošću i svojim značajnim doprinosom povijesti i sadašnjosti Crkve u Hrvata.

Sveti Jozafat

Slika: Sveti Jozafat

Sveti Jozafat

Slika: Sveti Jozafat

Sveti Jozafat

Slika: Sveti Jozafat

Sveti Jozafat

Slika: Sveti Jozafat

Svetac dana - Sveti Emilijan

Sveti Emilijan

Sveti Emilijan

Sveti Emilijan iz Cogolle (San Millán de la Cogolla), poznat i kao Aemilianus Cucullatus (Emilijan s kapuljačom ili kukuljicom), španjolski pustinjak i svećenik, živio je u VI. stoljeću, u vrijeme vizigotske vladavine. Rođen je 473. u Berceu (provincija La Rioja), u pobožnoj seljačkoj obitelji. Bio je ubogi pastir, a onda se u dvadesetoj godini posvetio pustinjačkom životu i boravio u planinama, nedaleko rodnog mjesta. Glas o njegovoj svetosti širio se nadaleko i naširoko pa su se oko njega okupljali mnogi sljedbenici. Didymus (Didimo), biskup Tarazone, zaredio ga je za svećenika i postavio ga 509. kao župnika u njegovom rodnom Berceu. Njegova revnost i pastirski žar stvorili su mu mnoge neprijatelje. Prigovarali su mu da previše novca troši na siromahe pa se Emilijan ubrzo vratio pustinjačkom životu. Pripisuju mu se mnoga čudesa i dar proročanstva.

Sa svojim brojnim sljedbenicima osnovao je prvi samostan u Cogolli (nazvanoj tako po vrhu brijega, sličnom redovničkoj kukuljici) i služio kao njegov prvi opat. Smatraju ga i prvim promicateljem benediktinskih pravila u Španjolskoj. Stogodišnjak, preminuo je 574. na mjestu gdje se danas nalaze samostani, nazvani po njemu. Samostani svetog Emilijana nalaze se u selu San Millán de la Cogolla, u španjolskoj provinciji La Rioja. Jedan samostan nosi naziv San Millán Suso (gornji samostan), a drugi San Millán Yuso (niži samostan). Upisani su 1997. na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine, kao kolijevka španjolskog, kastiljanskog jezika. U blizini je i naselje Berceo, u kojem je sveti Emilijan rođen, i u kojem je živio glasoviti pjesnik Gonzalo de Berceo (napisao je u XIII. stoljeću “Život svetog Emilijana”). Sveti Emilijan je zaštitnik Castille, rodnog Bercea te niza španjolskih naselja, župa i crkava. Umjetnici ga prikazuju kao pastira, opata s mačem, često i na konju ili kao borca protiv Maura. Njegov prvi životopis napisao je oko 640. biskup Zaragoze, sveti Braulio.

Sveti Emilijan

Slika: Sveti Emilijan

Sveti Emilijan

Slika: Sveti Emilijan

Sveti Emilijan

Slika: Sveti Emilijan

Sveti Emilijan

Slika: Sveti Emilijan

Sveti Emilijan

Slika: Sveti Emilijan

Sveti Emilijan

Slika: Sveti Emilijan

Svetac dana - Sveti Astrik

Sveti Astrik

Sveti Astrik

Sveti Astrik, poznat i kao Anastazije (mađarski Szent Asztrik, Anasztáz-Asztrik), pravim imenom Radla, češki i mađarski redovnik benediktinac, opat i nadbiskup, rođen je u X. stoljeću u Češkoj. Podrijetlom Čeh ili Hrvat (iz roda bjelohrvatskog kneza Slavnika), Radla je u Rimu postao redovnik benediktinac i uzeo redovničko ime Astrik/Anastazije (Astricus/Anastasius). Bliski suradnik svetog Adalberta (Vojtjeha), o kojem pišemo u prilogu od 23. travnja, djelovao je kao misionar u Češkoj i postao prvi opat benediktinskog samostana u Břevnovu kraj Praga, posvećenog 14. siječnja 993. Zajedno s Adalbertom Astrik je kao misionar sudjelovao i u širenju kršćanstva u Mađarskoj. Bio je duhovni vođa Sarolte, supruge mađarskog velikog kneza Géze, majke prvog mađarskog kralja, svetog Stjepana.

Astrik je 997. postao prvi opat prvog mađarskog benediktinskog samostana Pannonhalma na gori svetog Martina (Márton-hegy, sjeverozapadna Mađarska), u blizini Györa. Bio je mađarski poslanik u Rimu i od pape Silvestra II. ishodio priznavanje mađarskog kraljevstva. Papa mu je tada povjerio krunu kojom je Stjepan I. godine 1000. okrunjen za mađarskog kralja. Astrik je bio Stjepanov duhovni savjetnik sve do svoje smrti. Oko godine 1000. postao je prvim nadbiskupom mađarske Crkve, sa sjedištem u Kalocsi (južna Mađarska), a 1007. nadbiskupom Ostrogona (Esztergoma) u sjevernoj Mađarskoj. Preminuo je 12. studenoga 1036. ili 12. rujna 1039. u Kalocsi. Zaštitnik je Mađarske.

Sveti Astrik

Slika: Sveti Astrik

Sveti Astrik

Slika: Sveti Astrik

Sveti Astrik

Slika: Sveti Astrik

Sveti Astrik

Slika: Sveti Astrik

Sveti Astrik

Slika: Sveti Astrik

Sveti Astrik

Slika: Sveti Astrik

Sveti Astrik

Slika: Sveti Astrik

Sveti Astrik

Slika: Sveti Astrik

Sveti Astrik

Slika: Sveti Astrik

Sveti Astrik

Slika: Sveti Astrik

Sveti Astrik

Slika: Sveti Astrik

Abecedni popis - svetkovine, blagdani, spomendani