SVECI MJESECA - STUDENI
DEKANAT
O ŽUPI
- Povijest župe
- Župa danas
- Župna crkva
- Župni ured
- Župna crkva - brošura
- O svetom Nikoli
- Svećenici iz našeg kraja
- Sestre milosrdnice
- Raspored svetih misa
ZAJEDNICE
- Zbor mladih
- Crkveni zbor
- Ministranti
- Župno ekonomsko vijeće
- Župno pastoralno vijeće
- Župni Caritas
- Obiteljska zajednica
- Liturgijska zajednica
- Zajednica mladih
- Ministrantska zajednica
- Duhovni kutak
- Misao dana
- Putnik
- Udruga svetog Vinka Paulskog
- Dječja grupa
LINKOVI
Abecedni popis - svetkovine, blagdani, spomendani
Sveti Klement - 23. studeni
S radošću čestitamo imendan našim dragim Klementinama, Klementima i Milivojima. Njihov je zaštitnik sveti Klement I. (latinski Clemens Romanus), četvrti papa i treći nasljednik svetog Petra, nakon Lina i Anakleta. Rođenjem Rimljanin, podrijetlom je bio Židov iz dijaspore, a kulturom Helen. Po tradiciji učenik apostola Petra i Pavla, vladao je od 92. do 101. (po nekima od 88. do 99). Umro je u progonstvu, vjerojatno u Kersonezu (tada Taurica, danas poluotok Krim). Ubrajaju ga u apostolske oce, po tradiciji neposredne učenike apostola i autore crkvenih spisa iz I. i II. stoljeća. Autor je Prve poslanice Korinćanima (95-96), u kojoj stišava razdor među kršćanima u Korintu. O njegovoj dobroti i mirotvorstvu govori kraj njegove poslanice, u kojoj iskazuje brigu za svoje pismonoše: „Vratite ih natrag brzo s mirom kao glasnike radosti, da nam što prije jave o miru i slozi, što ih tako zazivamo i želimo, da bismo se mogli radovati i mi zbog uspostave reda među vama.“ Pripisuju mu veći broj spisa (takozvane „Pseudoklementine“).
Po kasnijim legendama od IV. stoljeća štovan je kao mučenik, umoren za vrijeme Trajanovih progona. Po tim legendama radio je u kamenolomu i na čudesan način pribavio žednim zatvorenicima vodu. Obratio je na kršćanstvo mnoge pogane te je zbog toga privezan za sidro i s jednog broda bačen u Crno more. Njegovo tijelo sa sidrom pronašli su u IX. stoljeću na Crnom moru sveti Ćiril i Metod i donijeli u Rim, gdje danas počiva u bazilici svetog Klementa. Zaštitnik je lađara, mornara, klesara, kamenorezaca, vodara, bolesne djece i mnogih naselja, župa, crkava i kapela po cijelom svijetu i u hrvatskim krajevima (Kelemen kraj Jalžabeta, Klimno na Krku, Kaštel Sućurac, Sitno Gornje kod Splita, Pražnica na Braču, Hrtkovci kod Rume, najveći otok u skupini srednjedalmatinskih Paklenih otoka).
Postoji još jedan sveti Klement, rimski mučenik, kojeg Crkva slavi 21. studenoga. Njega kao svoga zaštitnika slave grad Makarska i makarska biskupija. U makarskoj konkatedrali, posvećenoj svetom Marku, nalaze se njegove relikvije, a donesene su 1725. iz rimskih katakombi.
Slika: Sveti Klement
Slika: Sveti Klement
Slika: Sveti Klement
Slika: Sveti Klement
Slika: Sveti Klement
Slika: Sveti Klement-župna crkva u Hrtkovcima
Slika: Sveti Klement-crkva u Kelemenu
Slika: Sveti Klement-crkva u Sitnom Gornjem