Župa svetog Nikole biskupa

JASTREBARSKO


SVECI MJESECA - SRPANJ

1Sveti Junipero Serra
1Sveti Mutien-Marie Wiaux
1Blaženi Antonio Rosmini
2Sveti Oton Bamberški
2Sveti Bernardino Realino
2Službenica Božja Klara Žižić
3Sveti Toma
3Sveti Leon II
3Sveti Anatolij Carigradski
3Službenica Božja Antonietta Meo
4Sveta Elizabeta Portugalska
4Sveta Berta iz Blangya
4Sveti Ulrich
5Sveti Ćiril i Metodije
5Sveti Antun Marija Zaccaria
5Blaženi laoski mučenici
6Sveta Marija Goretti
6Blažena Marija Terezija Ledóchowska
6Blaženi Metoděj Dominik Trčka
7Sveti Vilibald
7Blaženi Benedikt XI
7Blažena María Romero Meneses
8Sveti Akvila i Priscila
8Sveti Kilian, Colman i Totnan
8Sveti Hadrijan III
9Blažena Marija Propetog Isusa Petković
9Sveta Veronika Giuliani
9Sveti gorkumski mučenici
10Sveta Amalija
10Sveti damašćanski mučenici
10Svete Rufina Rimska i Sekunda
11Sveti Benedikt
11Sveti Oliver Plunkett
11Sveta Olga Kijevska
12Sveti Ivan Gualberto
12Sveti Louis i Zélie Martin
12Sveti Ignacio-Clemente Delgado Cebrián
13Majka Božja Bistrička
13Sveti Henrik
13Sveti Eugen iz Kartage
13Sveti Ezra
13Sveti Nehemija
14Sveti Kamilo de Lellis
14Sveti Francisco Solano
14Sveti Prokop
15Sveti Bonaventura
15Sveti Vladimir
15Sveti Plechelm
16Gospa Karmelska
16Sveta Marija Magdalena Postel
16Sveti Antioh
17Sveti Aleksije
17Sveta Jadviga
17Blažene karmelićanke iz Compiègnea
17Sveti Svorad i sveti Benedikt iz Skalke
18Sveti Bruno, biskup Segnija
18Sveti Frederik iz Utrechta
18Sveti Šimun iz Lipnice
19Sveta Justa i sveta Rufina
19Blaženi Hermann iz Reichenaua
19Sveta Makrina
20Sveti Ilija
20Sveta Margareta
20Sveti Torlak
21Sveti Lovro iz Brindisija
21Sveti Danijel prorok
21Sveti Arbogast
22Sveta Marija Magdalena
22Sveti Apolinar
22Sveti John Lloyd i Philip Evans
23Sveta Brigita
23Sveti Liborije (Liberan)
23Blaženi Vasiľ Hopko
24Sveta Kristina
24Sveti Ivan Kasijan
24Sveta Kinga
25Sveti Jakov stariji
25Blaženi Toma Kempenac
25Blaženi Antonio Lucci
26Sveti Ana i Joakim
26Sveti Titus Brandsma
26Sveti George Preca
27Sveti mučenici iz Córdobe
27Sveti Klement Ohridski
27Sveti Pantaleon
28Sveti Nazarije i Celzo
28Sveti Viktor
28Blaženi Stanley Rother
29Sveta Marta
29Blaženi Urban II
29Sveti Olav
30Sveti Petar Krizolog
30Sveti Abdon i Senen
30Blažena Zdenka Schelingová
31Sveti Ignacije Loyola
31Sveti Giustino de Jacobis
31Sveti Kalimero Milanski

DEKANAT

O ŽUPI

ZAJEDNICE

LINKOVI

Mjesec    Dan     

Svetac dana - Sveti Vilibald

Sveti Vilibald

Sveti Vilibald

Današnji sveti zaštitnik je Vilibald (Willibald), biskup Eichstätta, omiljeni bavarski svetac. Rodio se 21. listopada oko godine 700, u anglosaskoj kraljevini Wessex (jugozapadna Engleska). Potječe iz obitelji koja je Crkvi dala niz svetaca (Vilibaldov otac Rikard, braća Vinebald i Valpurga), a bila je i u krvnom srodstvu sa svetim Bonifacijem, apostolom Njemačke. Od svoje pete do dvadesete godine školovao se u samostanu Waltham (Hampshire), gdje je primio solidan kršćanski odgoj i književnu izobrazbu. S ocem Rikardom i bratom Vinebaldom (Wunibald, Winnebald) krenuo je 722. na put i pješice prešao cijelu Francusku, a onda su preko Alpa stigli u sjevernu Italiju. U toscanskom gradu Lucci umro je Rikard, kojeg su sinovi oplakali i pokopali s najvišim počastima. Nakon toga uputili su se u Rim, gdje su ostali više od dvije godine i nastojali se upoznati s benediktinskim redovničkim pravilima i načinom života. Zatim su posjetili Kampaniju i Napulj, Siciliju i otok Cipar te na kraju puni radosti 725. stigli u Svetu zemlju, Isusovu zemaljsku domovinu. Usput su doživjeli brojne pustolovine i bili zarobljeni od Saracena. Na povratku iz Svete zemlje zaustavili su se godine 728. u Carigradu. Nakon toga Vilibald se vratio u Europu i u jesen 729. stigao u Monte Cassino, kolijevku benediktinskoga reda. Tamo je djelovao kao sakristan, đakon i vratar. Njegov boravak u Monte Cassinu oduljio se na desetak godina. Papa Grgur III. pozvao ga je tada u Rim i prenio mu želju svetog Bonifacija da se pridruži misijskom radu u Njemačkoj. Vilibald je 740. stigao u bavarski grad Eichstätt, gdje je ga je njegov ujak Bonifacije 740. zaredio za svećenika, a potom 741. u Sülzenbrückenu nedaleko Erfurta i za biskupa.
Kao biskup sudjelovao je 742. na Prvom njemačkom crkvenom saboru. Bio je glasoviti propovjednik i odličan organizator. U Eichstättu je sagradio samostan s prostranom crkvom, a 750. započeo gradnjom opatije Heidenheim, u kojoj je opatom postao njegov brat Vinebald. Njegova sestra Valpurga (Walpurga) osnovala je u Heidenheimu samostan benediktinki, kojem je bila i poglavarica. U taj samostan prenijela je i tijelo brata Vinebalda koji je umro 761. Vilibald je sudjelovao na raznim crkvenim saborima, a pripisuju mu osnutak opatije u Solenhofenu i kaptola kod crkve svetog Sebalda u Nürnbergu. O svojem putovanju na Istok i boravku u Monte Cassinu kazivao je u pero redovnici Ugeburki (Hugeburc) u Heidenheimu. Iz toga latinskoga rukopisa („Hodoeporicon“) doznajemo mnoge dragocjene pojedinosti o tadašnjem vremenu. Vilibad je biskupovao čak 45 godina, a preminuo je u dubokoj starosti na današnji dan, 7. srpnja 787, u Eichstättu. Svetim ga je 938. proglasio papa Leon VII. Zaštitnik je Eichstätta, a posvećene su mu mnoge crkve i kapele u Njemačkoj i Austriji.

Sveti Vilibald

Slika: Sveti Vilibald

Sveti Vilibald

Slika: Sveti Vilibald

Sveti Vilibald

Slika: Sveti Vilibald

Sveti Vilibald

Slika: Sveti Vilibald

Sveti Vilibald

Slika: Sveti Vilibald

Sveti Vilibald

Slika: Sveti Vilibald

Svetac dana - Blaženi Benedikt XI

Blaženi Benedikt XI

Blaženi Benedikt XI

Blaženi Benedikt (latinski Benedictus, talijanski Benedetto) XI, 194. rimski papa, redovnik dominikanac, vladao je Crkvom od 1303. do 1304. Rodio se 1240. u Trevisu (Veneto), a po nekima u obližnjem Valdobbiadeneu, kao Niccolò Boccasini, sin skromnih roditelja, bilježnika Boccasija i Berarde. Majka mu je bila pralja u dominikanskom samostanu pa je već u djetinjstvu došao u dodir s dominikancima. U dominikanski red stupio je 1257. u Trevisu. Poglavari su darovitog, pobožnog i blagog mladića 1262. poslali na studij logike u Milano, gdje je boravio do 1267. Bio je prior dominikanskog samostana u Trevisu, a potom je djelovao kao profesor teologije u Veneciji i Trevisu. Izabran je 1286. za provincijala lombardske dominikanske provincije. Bio je istinski mirotvorac pa je kao provincijal pomirio svoju subraću s građanima Parme. Na kapitulu u Strasbourgu 1296. izabran je za generalnog poglavara dominikanskog reda. Nastavio je svoju mirotvornu misiju pa je 1297. kao papin legat uspio pomiriti francuskog kralja Filipa IV. Lijepog s engleskim kraljem Edwardom I. Papa Bonifacije VIII. nagradio ga je zbog toga 1298. kardinalskim šeširom, a 1300. i naslovom biskupa Ostije. Bio je papin legat u Francuskoj i Mađarskoj. Kao general dominikanskog reda i kardinal bio je na strani pape Bonifacija VIII. u njegovom sukobima s talijanskim plemstvom, francuskim kraljem i kraljevim moćnim savjetnikom, Guillaumeom de Nogaretom. Cijenili su ga i velikaši i običan puk.

Nakon Bonifacijeve smrti, kardinal Boccasini jednoglasno je izabran 22. listopada 1303. za njegovog nasljednika. Osudio je Bonifacijeve neprijatelje, ali je nastojao pomiriti zaraćene strane u Firenci i izgladiti sukob s francuskim kraljem Filipom IV. Lijepim i obitelji Colonna. Bio je plodan pisac i ostavio za sobom komentare evanđelja svetog Mateja, psalama, knjige o Jobu i Otkrivenja. Zbog nemira u Rimu premjestio je svoje sjedište u Perugiu. Preminuo je tamo na današnji dan, 7. srpnja 1304. Pretpostavlja se da su ga otrovali politički suparnici iz kruga Guillaumea de Nogareta. Kao papa vladao je samo 8 mjeseci i 16 dana, ali ga je narod odmah nakon njegove smrti počeo štovati kao sveca i čudotvorca. Jedini je papa iz onog razdoblja, o kojem Dante Alighieri nije napisao nijedan negativan sud. Papa Klement XII. proglasio ga je blaženim 24. travnja 1736, a to je 1773. potvrdio i papa Benedikt XIV. Zaštitnik je grada Trevisa.

Blaženi Benedikt XI

Slika: Blaženi Benedikt XI

Blaženi Benedikt XI

Slika: Blaženi Benedikt XI

Blaženi Benedikt XI

Slika: Blaženi Benedikt XI

Blaženi Benedikt XI

Slika: Blaženi Benedikt XI

Blaženi Benedikt XI

Slika: Blaženi Benedikt XI

Blaženi Benedikt XI

Slika: Blaženi Benedikt XI

Blaženi Benedikt XI

Slika: Blaženi Benedikt XI

Blaženi Benedikt XI

Slika: Blaženi Benedikt XI

Blaženi Benedikt XI

Slika: Blaženi Benedikt XI

Blaženi Benedikt XI

Slika: Blaženi Benedikt XI

Blaženi Benedikt XI

Slika: Blaženi Benedikt XI

Blaženi Benedikt XI

Slika: Blaženi Benedikt XI

Blaženi Benedikt XI

Slika: Blaženi Benedikt XI

Blaženi Benedikt XI

Slika: Blaženi Benedikt XI

Blaženi Benedikt XI

Slika: Blaženi Benedikt XI

Svetac dana - Blažena María Romero Meneses

Blažena María Romero Meneses

Blažena María Romero Meneses

Blažena María Romero Meneses, nikaragvanska i kostarikanska redovnica salezijanka, rođena je 13. siječnja 1902. u nikaragvanskom gradu Granadi (zapadna Nikaragva) kao jedno od osmero djece u imućnoj obitelji ministra u nikaragvanskoj vladi Félixa Romera Arane i njegove supruge Ane Meneses Blandón. Kao djevojčica iskazala je sklonost prema umjetnosti i glazbi pa su je roditelji upisali na satove glasovira, violine i crtanja. Školovala se u salezijanskoj školi, a 1914. oboljela je od reumatske groznice. Šest mjeseci bila je teško bolesna i nepokretna, s oštećenim srcem do kraja života. Svoj brzi oporavak pripisala je usrdnim molitvama Mariji, Pomoćnici kršćana, čiju je viziju tada doživjela. Odlučila je 8. prosinca 1915. postati salezijanskom redovnicom. Družbi velikog don Bosca, Kćerima Marije Pomoćnice kršćana, pristupila je godine 1920. Razdoblje novicijata provela je u Salvadoru, a redovnički habit obukla 16. siječnja 1921. Vratila se u Nikaragvu i od 24. svibnja 1924. djelovala je kao profesorica glazbe na Kolegiju Marije Pomoćnice u svojem rodnom gradu Granadi. Vječne zavjete položila je 6. siječnja 1929. Premještena je 1931. u San José, glavni grad Kostarike. Tamo je od 1933. djelovala kao zborovođa, učiteljica glazbe i umjetnosti te podučavala vjeroučitelje. Svesrdno je dugi niz godina vodila brigu o kršćanskom odgoju kostarikanskih djevojaka, žena i majki. Naročitu pažnju posvećivala je nevoljnicima, posebno nezbrinutim, zanemarenim i socijalno ugroženim djevojkama. Maríjinim nastojanjima pridružile su se mnoge njezine učenice iz imućnih obitelji.

U Kostariki je Sor María izgradila brojne domove i ustanove za pomoć siromasima. Znala je na poseban način potaknuti imućne građane na pomaganje siromašnima. U središtu San Joséa potaknula je izgradnju crkve svoje voljene zaštitnice Marije, Pomoćnice kršćana. Od 1945. otvarala je rekreacijske domove, a od 1953. centre za distribuciju hrane. Otvorila je 1961. školu za siromašne djevojke, a 1966. kliniku s liječnicima dragovoljcima. Organizirala je 1973. igradnju sedam domova, temelj naselja Centro San José, gdje su siromašne obitelji mogle pronaći dostojan dom. Sor María Romero Meneses bila je izvrsna učiteljica, organizatorica i upraviteljica, s izuzetnim darom za približavanje Kristovog milosrđa svakom pojedincu, ali i za postizanje socijalnog napretka u životu njezine nevoljne braće i sestara. Na temelju svojih mističnih iskustava napisala je „Duhovne zapise“ („Escritos Espirituales“), objavljene u više svezaka. Prozvana „ženskim Boscom“ i „socijalnom apostolicom Kostarike“, proglašena je počasnom građankom Kostarike. Preminula je 7. srpnja 1977. od srčanog udara u salezijanskom domu u ljetovalištu Las Penitas (departamento León, sjeverozapadna Nikaragva) kamo je upućena na odmor i oporavak. Maríjini posmrtni ostaci prevezeni su u njezin voljeni San José, gdje je pokopana u salezijanskoj kapeli, danas Mauzoleju sestre Maríje Romero. Njezin grob posjećuju brojni hodočasnici. Blaženom ju je proglasio 14. travnja 2002. papa Ivan Pavao II. kao drugu blaženicu iz Srednje Amerike. Prva je gvatemalska redovnica María de la Encarnación del Sagrado Corazón de Jesús (María Vicenta Rosal Vásquez, 1820-1886), proglašena blaženom 1997.

Blažena María Romero Meneses

Slika: Blažena María Romero Meneses

Blažena María Romero Meneses

Slika: Blažena María Romero Meneses

Blažena María Romero Meneses

Slika: Blažena María Romero Meneses

Blažena María Romero Meneses

Slika: Blažena María Romero Meneses

Blažena María Romero Meneses

Slika: Blažena María Romero Meneses

Blažena María Romero Meneses

Slika: Blažena María Romero Meneses

Blažena María Romero Meneses

Slika: Blažena María Romero Meneses

Blažena María Romero Meneses

Slika: Blažena María Romero Meneses

Blažena María Romero Meneses

Slika: Blažena María Romero Meneses

Abecedni popis - svetkovine, blagdani, spomendani