Župa svetog Nikole biskupa

JASTREBARSKO


SVECI MJESECA - SRPANJ

1Sveti Junipero Serra
1Sveti Mutien-Marie Wiaux
1Blaženi Antonio Rosmini
2Sveti Oton Bamberški
2Sveti Bernardino Realino
2Službenica Božja Klara Žižić
3Sveti Toma
3Sveti Leon II
3Sveti Anatolij Carigradski
3Službenica Božja Antonietta Meo
4Sveta Elizabeta Portugalska
4Sveta Berta iz Blangya
4Sveti Ulrich
5Sveti Ćiril i Metodije
5Sveti Antun Marija Zaccaria
5Blaženi laoski mučenici
6Sveta Marija Goretti
6Blažena Marija Terezija Ledóchowska
6Blaženi Metoděj Dominik Trčka
7Sveti Vilibald
7Blaženi Benedikt XI
7Blažena María Romero Meneses
8Sveti Akvila i Priscila
8Sveti Kilian, Colman i Totnan
8Sveti Hadrijan III
9Blažena Marija Propetog Isusa Petković
9Sveta Veronika Giuliani
9Sveti gorkumski mučenici
10Sveta Amalija
10Sveti damašćanski mučenici
10Svete Rufina Rimska i Sekunda
11Sveti Benedikt
11Sveti Oliver Plunkett
11Sveta Olga Kijevska
12Sveti Ivan Gualberto
12Sveti Louis i Zélie Martin
12Sveti Ignacio-Clemente Delgado Cebrián
13Majka Božja Bistrička
13Sveti Henrik
13Sveti Eugen iz Kartage
13Sveti Ezra
13Sveti Nehemija
14Sveti Kamilo de Lellis
14Sveti Francisco Solano
14Sveti Prokop
15Sveti Bonaventura
15Sveti Vladimir
15Sveti Plechelm
16Gospa Karmelska
16Sveta Marija Magdalena Postel
16Sveti Antioh
17Sveti Aleksije
17Sveta Jadviga
17Blažene karmelićanke iz Compiègnea
17Sveti Svorad i sveti Benedikt iz Skalke
18Sveti Bruno, biskup Segnija
18Sveti Frederik iz Utrechta
18Sveti Šimun iz Lipnice
19Sveta Justa i sveta Rufina
19Blaženi Hermann iz Reichenaua
19Sveta Makrina
20Sveti Ilija
20Sveta Margareta
20Sveti Torlak
21Sveti Lovro iz Brindisija
21Sveti Danijel prorok
21Sveti Arbogast
22Sveta Marija Magdalena
22Sveti Apolinar
22Sveti John Lloyd i Philip Evans
23Sveta Brigita
23Sveti Liborije (Liberan)
23Blaženi Vasiľ Hopko
24Sveta Kristina
24Sveti Ivan Kasijan
24Sveta Kinga
25Sveti Jakov stariji
25Blaženi Toma Kempenac
25Blaženi Antonio Lucci
26Sveti Ana i Joakim
26Sveti Titus Brandsma
26Sveti George Preca
27Sveti mučenici iz Córdobe
27Sveti Klement Ohridski
27Sveti Pantaleon
28Sveti Nazarije i Celzo
28Sveti Viktor
28Blaženi Stanley Rother
29Sveta Marta
29Blaženi Urban II
29Sveti Olav
30Sveti Petar Krizolog
30Sveti Abdon i Senen
30Blažena Zdenka Schelingová
31Sveti Ignacije Loyola
31Sveti Giustino de Jacobis
31Sveti Kalimero Milanski

DEKANAT

O ŽUPI

ZAJEDNICE

LINKOVI

Mjesec    Dan     

Svetac dana - Sveta Marta

Sveta Marta

Sveta Marta

Današnja sveta zaštitnica Marta poznata nam je iz Svetog pisma kao sestra Lazarova i Marijina iz Betanije. Kao vrijedna kućedomaćica s mnogo brige i pažnje ugostila je i posluživala Krista Gospodina, o čemu piše sveti Luka u svojem evanđelju. Isusu su Marta, Marija i Lazar bili naročito dragi prijatelji pa je na poziv sestara i nakon razgovora s Martom uskrisio mrtvoga Lazara. Sveti Ivan, opisujući potanko Lazarovo uskrsnuće, piše: "Isus je ljubio Martu, njezinu sestru i Lazara" (Iv 11,5). Sestre su poručile po njega dok je Lazar bio još bolestan. Bilo je to na posve diskretan način: "Gospodine, bolestan je onaj koga ljubiš" (Iv 11,3). Isus se uputio u Betaniju tek nakon Lazarove smrti. "Marta, čim ču da dolazi Isus, iziđe mu u susret, dok Marija ostade u kući. Marta reče Isusu: 'Gospodine, da si bio ovdje, ne bi bio umro moj brat. Ali i sada znam da će ti Bog dati sve što god zatražiš od njega.' 'Uskrsnut će brat tvoj', odgovori joj Isus. 'Znam da će uskrsnuti - odvrati mu Marta - o uskrsnuću, u posljednji dan.' 'Ja sam uskrsnuće i život - reče joj Isus. - Tko vjeruje u mene, ako i umre, živjet će. Tko god živi i vjeruje u me, sigurno neće nigda umrijeti. Vjeruješ li ovo?' 'Da, Gospodine, ja tvrdo vjerujem da si ti Mesija, Sin Božji koji je došao na svijet.' Opisujući pomazanje Isusovo u Betaniji sveti Ivan spominje: "Šest dana prije Pashe dođe Isus u Betaniju gdje stanovaše Lazar koga Isus uskrisi od mrtvih. Tu mu pripremiše večeru na kojoj Marta posluživaše" (12,1-2).
Prema predaji Marta je bila jedna od prvih misionarki na području južne Galije (današnji Marseille, Francuska). Preminula je oko godine 80. Jedna provansalska legenda priča kako je Marta znakom križa i blagoslovljenom vodom ili tamjanom ne samo onemogućila zmaja koji je ubijao ljude u gradu Tarasconu, već ga je vezala svojim pojasom, odvela ga u Arles i bacila u rijeku Rhone. Ta stara legenda svjedoči o Martinoj ljubavi prema svim stvorenjima. Ona nije ubila zmaja, već ga je ”odvela” tamo gdje ne može nauditi ljudima. Tu scenu prikazuje oltarna slika svete Marte u crkvi svetoga Lovre u Nürnbergu. Zazivaju je kod krvarenja i kuge, a zaštitnica je kuharica, domaćica, služavki, gostioničarki, konobarica, batlera, hotelijera, pralja, samaca, dijetetičara, putnica, slikara, kipara, upravitelja bolnica, domaćih životinja te mnogih biskupija, naselja, župa, crkava i kapela diljem svijeta i hrvatskih krajeva (Šišinec kod Lekenika, Bijaći kod Kaštel Štafilića, Plano kod Trogira). Sretan imendan želimo svim našim Martama!

Sveta Marta

Slika: Sveta Marta

Sveta Marta

Slika: Sveta Marta

Sveta Marta

Slika: Sveta Marta

Sveta Marta

Slika: Sveta Marta

Sveta Marta

Slika: Sveta Marta

Sveta Marta

Slika: Sveta Marta

Sveta Marta

Slika: Sveta Marta

Sveta Marta-crkva u Bijaćima

Slika: Sveta Marta-crkva u Bijaćima

Sveta Marta-župna crkve u Šišincu

Slika: Sveta Marta-župna crkve u Šišincu

Svetac dana - Blaženi Urban II

Blaženi Urban II

Blaženi Urban II

Blaženi Urban II, 159. rimski papa, benediktinac, podrijetlom Francuz, rođen je oko 1042. u Lageryju (departman Marne, Champagne) kao Odo de Châtillon ili Eudes de Lagery, sin plemićke obitelji. Školovao se u obližnjem gradu Reimsu kod svetog Bruna iz Kölna, osnivača kartuzijanskog reda. Kasnije je stupio u benediktinski samostan u Clunyju, u kojem je neko vrijeme bio i prior. Izabran je oko 1080. za biskupa u Ostiji kod Rima, kao nasljednik svetog Piera Damianija, i imenovan kardinalom. Papa Grgur VII. slao ga je u dva navrata u Njemačku kao svoga poslanika. Za papu je izabran 12. ožujka 1088. u Terracini (76 kilometara jugoistočno od Rima) jer je u Rimu tada stolovao protupapa Klement III. Uzeo je ime Urban II, a Crkvom je vladao od 1088. do 1099. U Rim je trijumfalno ušao 3. srpnja 1089, a protupapa je pobjegao u Tivoli. Urban II. nastavio je i unaprijedio gregorijansku reformu u Crkvi.

Sazvao je više sinoda na kojima je osuđena simonija (trgovanje crkvenim službama i povlasticama) i nikolaizam (neprihvaćenje celibata). Zalagao se za strogo pridržavanje samostanske stege i ustrojio rimsku kuriju poput kraljevskog dvora. Ublažio je sukobe u borbi za laičku investituru (uplitanje svjetovnih vladara u crkvene poslove). Na saborima u Piacenzi i Clermontu (1095) pozvao je kršćanske vladare na Zapadu na prvi križarski pohod u Palestinu, čime je započelo razdoblje križarskih ratova. Mnogo je učinio za povratak Sicilije u katoličku obitelj. Zbog strogog asketskog života, neuništive revnosti i duboke pobožnosti, uživao je ogroman ugled i poštovanje kod svih slojeva vjernika. Urban II. bio je veliki promicatelj štovanja Majke Božje. Odobrio je i proširio moljenje malog časoslova Blažene Djevice Marije, moljenje Angelusa ujutro i navečer te slavljenje subote kao dana posvećenog Mariji. Preminuo je u Rimu na današnji dan, 29. srpnja 1099. Blaženim ga je proglasio 14. srpnja 1881. papa Leon XIII. Zazivaju ga bolesnici s križoboljom.

Blaženi Urban II

Slika: Blaženi Urban II

Blaženi Urban II

Slika: Blaženi Urban II

Blaženi Urban II

Slika: Blaženi Urban II

Blaženi Urban II

Slika: Blaženi Urban II

Blaženi Urban II

Slika: Blaženi Urban II

Blaženi Urban II

Slika: Blaženi Urban II

Blaženi Urban II

Slika: Blaženi Urban II

Blaženi Urban II

Slika: Blaženi Urban II

Blaženi Urban II

Slika: Blaženi Urban II

Blaženi Urban II

Slika: Blaženi Urban II

Blaženi Urban II

Slika: Blaženi Urban II

Blaženi Urban II

Slika: Blaženi Urban II

Blaženi Urban II

Slika: Blaženi Urban II

Blaženi Urban II

Slika: Blaženi Urban II

Blaženi Urban II

Slika: Blaženi Urban II

Svetac dana - Sveti Olav

Sveti Olav

Sveti Olav

Sveti Olav (Olaf) II. Haraldson, poznat i kao Olav Debeli ili Olav Hrabri, norveški kralj, zaštitnik Norveške i Farskih otoka, rođen je 995. u općini Ringerike (županija Viken, jugoistočna Norveška) kao sin kralja Haralda Grenskea i Aste Gudbrandsdatter, po majčinoj strani polubrat kasnijeg norveškog kralja Haralda III. Strogog. Kao vikinški vođa ratovao je diljem Engleske te na području Španjolske, Francuske i baltičkih zemalja. Odgojen je kao poganin, a kršćanin je postao vjerojatno 1014. u Rouenu (Normandija). Ratovao je od 1013. protiv Danaca i Šveđana, koji su od 1000. vladali Norveškom. Nakon postignutih uspjeha proglasio se 1015. norveškim kraljem. Zbog postavljanja ljudi skromnog podrijetla na visoke državne dužnosti, protiv sebe je izazvao plemstvo. Odlučnim mjerama uvodio je kršćanstvo u zemlju, a njegov vjerski zakonik iz 1024. prvi je norveški pisani zakonik.

Doveo je u Norvešku mnoge misionare. Pobjegao je 1029. u Kijevsku Rus' pred danskim kraljem Knutom Velikim i domaćim pobunjenicima. Vratio se u Norvešku kako bi ponovno osvojio i preuzeo kraljevsku vlast. Poginuo je 29. srpnja 1030. u bitki kod Stiklestada (općina Verdal, županija Trondelag, središnja Norveška). Svetim ga je proglasio 3. kolovoza 1031. u Nidarosu (danas Trondheim) biskup Grimkell, a to je 1164. potvrdio papa Aleksandar III. Pokopan je u katedrali u Trondheimu, a prema predaji na njegovom su se grobu događala mnoga čudesa. Zaštitnik je Norveške, Farskih otoka, kraljeva, rezbara i problematičnih brakova. Štuju ga katolici, protestanti i pravoslavci. Norvežani ga ga smatraju svojim velikanom, istinskim junakom u borbi za nacionalnu neovisnost i mučenikom. Posvećene su mu mnoge crkve, kapele i ustanove u Norveškoj, Švedskoj, Islandu, Danskoj, Finskoj, Estoniji, Kanadi, SAD-u te na Farskim otocima. Sveti Olav je junak mnogih saga i legendi te brojnih umjetničkih djela.

Sveti Olav

Slika: Sveti Olav

Sveti Olav

Slika: Sveti Olav

Sveti Olav

Slika: Sveti Olav

Sveti Olav

Slika: Sveti Olav

Sveti Olav

Slika: Sveti Olav

Sveti Olav

Slika: Sveti Olav

Sveti Olav

Slika: Sveti Olav

Sveti Olav

Slika: Sveti Olav

Sveti Olav

Slika: Sveti Olav

Sveti Olav

Slika: Sveti Olav

Sveti Olav

Slika: Sveti Olav

Sveti Olav

Slika: Sveti Olav

Abecedni popis - svetkovine, blagdani, spomendani