Župa svetog Nikole biskupa

JASTREBARSKO


SVECI MJESECA - SIJEČANJ

1Blažena Djevica Marija Bogorodica
1Sveti Odilo
1Sveti Josip Marija Tomasi
1Sveti Fulgencije
2Sveti Bazilije Veliki i Grgur Nazijanski
2Sveti Makarije Aleksandrijski
2Sveti Adalard
3Presveto Ime Isusovo
3Sveta Genoveva
3Sveti Henok
4Sveta Angela iz Foligna
4Sveta Elizabeth Ann Seton
4Sveta Zdislava
5Sveti Gerlach
5Sveti Ivan Nepomuk Neumann
5Sveti Simeon Stilit Stariji
6Bogojavljenje (Tri kralja)
6Sveti Andrija Bessette
6Sveta Rafaela Marija od Presvetoga Srca Isusova Porras y Ayllón
7Krštenje Gospodinovo
7Sveti Rajmund Penjafortski
7Sveti Karlo iz Sezzea
7Sveti Valentin iz Passaua
8Gospa brze pomoći
8Sveti Severin
8Sveti Erhard iz Regensburga
8Blažena Eurosia Fabris Barban
9Sveti Adrian
9Blažena Alix Le Clerc
9Blaženi Józef Pawłowski i Kazimierz Grelewski
10Sveti Agaton
10Sveti Vilim iz Bourgesa
10Sveta Nazaria Ignacia March Mesa
11Sveti Higin
11Sveti Teodozije
11Sveti Tommaso iz Corija
12Sveti Arkadije
12Sveta Marguerite Bourgeoys
12Sveta Tatjana Rimska
13Sveti Hilarije
13Sveti Agricije iz Triera
13Sveti Knut
14Sveti Feliks iz Nole
14Blaženi Odorik iz Pordenonea
14Sveti Remigije
14Sveti Devasahayam Pillai
15Sveta Anastazija (Stošija)
15Sveti Pavao pustinjak
15Sveti Habakuk
16Sveti Marcel papa i mučenik
16Sveti Fursa
16Sveti Tozzo
17Sveti Antun opat
17Sveti Jenaro Sánchez y Delgadillo
17Blaženi Peter To Rot
18Sveta Margareta Ugarska
18Sveti Romedije
18Sveti Deikol
19Sveti Henrik iz Uppsale
19Sveti Josip Sebastijan Pelczar
19Sveti Mario, Marta i sinovi
20Sveti Fabijan i Sebastijan
20Blaženi Cyprian Michael Iwene Tansi
20Sveta Eustochia Calafato
21Sveta Agneza
21Sveti Publije
21Sveti Meinrad
22Sveti Vinko đakon i mučenik
22Blaženi László Batthyány-Strattmann
22Sveta Teodolinda
23Sveti Vinko Pallotti
23Sveta Emerencijana
23Sveti Abel
24Sveti Franjo Saleški
24Blaženi ukrajinski mučenici iz Pratulina
24Sveti Arno Salzburški
25Obraćenje svetog Pavla
25Sveti Ananija
25Sveti Poppo
26Sveti Timotej i Tit
26Sveta Paula Rimska
26Sveti José Gabriel del Rosario Brochero
27Sveta Angela Merici
27Blaženi Henrik Suso
27Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius
28Sveti Toma Akvinski
28Blaženi Karlo Veliki
28Sveta Devota
29Sveti Gelazije II
29Blaženi Julijan Maunoir
29Blaženi Bronisław Markiewicz
30Sveta Martina
30Sveta Hijacinta Marescotti
30Sveta Aldegunda
31Sveti Ivan Bosco
31Sveti Francesco Saverio Maria Bianchi
31Blaženi Nicholas Bunkerd Kitbamrung

DEKANAT

O ŽUPI

ZAJEDNICE

LINKOVI

Mjesec    Dan     

Svetac dana - Sveti Timotej i Tit

Sveti Timotej i Tit

Sveti Timotej i Tit

Današnji sveti zaštitnici su apostoli i biskupi Timotej i Tit, najvjerniji i najdraži učenici, sljedbenici i pomoćnici svetog Pavla.
Sveti Timotej se rodio oko godine 7. u Listri (Mala Azija, danas Turska, nedaleko grada Konya). Otac mu je bio Grk, poganin, a majka Židovka, imenom Eunika. Obratio ga je sveti Pavao oko 47. na svom prvom misijskom putovanju i Timotej je postao njegov najdraži učenik. Pratio je Pavla na njegovim apostolskim putovanjima i proživljavao s njim sve patnje i nevolje. Pavao ga je 65. postavio za predstojnika crkve u Efezu, a u teškim okolnostima svojeg drugog rimskog sužanjstva pozvao je Timoteja kao najvjernijeg suradnika u Rim. Uputio mu je dvije svoje poslanice. U prvoj, pisanoj oko 65. iz Makedonije, kao mladog crkvenog starješinu upozorio ga je na budnost protiv krivih učitelja i poučio o disciplini unutar crkvene zajednice, o odnosu prema vlastima i o biskupskim dužnostima. U toj se poslanici nalazi i jedna od najstarijih kršćanskih molitvi: „Kralju vjekova, besmrtnomu, nevidljivomu, jedinom Bogu, čast i slava u vijeke vjekova! Amen.“ U drugoj poslanici, pisanoj u Rimu, svojevrsnoj duhovnoj oporuci, predosjećajući skori svršetak, potaknuo je Timoteja da sve sile posveti Evanđelju i da čuva pravovjerje. Timotej je preminuo u Efezu oko godine 80. ili 97. kao mučenik. Pokušao je propovijedati poganima koji su slavili svoje idole, a oni su ga istukli, vukli ulicama i na kraju kamenovali. Zazivaju ga kod bolesti želuca i probavnih smetnji. To je vezano uz Pavlov prijateljski savjet, upućen u prvoj poslanici: „Ubuduće ne pij samo vode, već uzimaj malo vina, zbog želuca i svojih čestih slabosti!“ (5,23) Posvećene su mu mnoge župe, crkve i učilišta diljem svijeta.
Sveti Tit potječe iz poganske grčke obitelji, po svemu sudeći iz Antiohije, a vjerojatno ga je obratio sam sveti Pavao. Kad mu je Pavao pisao poslije prvog rimskog sužanjstva, Tit je upravljao crkvom na otoku Kreti, a kasnije je otišao u Dalmaciju. Poslanica Titu sadrži upute o svojstvima kandidata za crkvene službe, o različitim skupinama vjernika, o odnosima kršćana s vlastima i ostalim građanima te o budnosti protiv krivih učitelja. Tit je bio mirotvorac, revan dušobrižnik i osoba velikog Pavlovog povjerenja, njegov iskreni prijatelj pa ga je apostol poslao u Korint da tamo sredi crkvene prilike. Kasnije ga je opet poslao u Korint kao nositelja Druge poslanice Korinćanima i kao organizatora sakupljanja milostinje za jeruzalemsku Crkvu. Preminuo je 96. ili 107. u Gortynu na Kreti, u dobi od 95 godina. Zaštitnik je Krete i mnogih župa i crkava u svijetu.

Sveti Timotej i Tit

Slika: Sveti Timotej i Tit

Sveti Timotej i Tit

Slika: Sveti Timotej i Tit

Sveti Timotej i Tit

Slika: Sveti Timotej i Tit

Sveti Timotej i Tit

Slika: Sveti Timotej i Tit

Sveti Timotej i Tit

Slika: Sveti Timotej i Tit

Sveti Timotej

Slika: Sveti Timotej

Sveti Timotej

Slika: Sveti Timotej

Sveti Timotej

Slika: Sveti Timotej

Sveti Tit

Slika: Sveti Tit

Sveti Tit

Slika: Sveti Tit

Sveti Tit

Slika: Sveti Tit

Svetac dana - Sveta Paula Rimska

Sveta Paula Rimska

Sveta Paula Rimska

Sveta Paula Rimska (Paola Romana), rođena 5. svibnja 347. u Rimu, bila je učenica i sljedbenica svetog Jeronima, koji je napisao i njezin životopis. Paula, kći Blesile i Togata, potjecala je iz visokog rimskog društva, iz senatorske obitelji, a kao vrlo mlada djevojka udala se za uglednog rimskog građanina, plemića Toksocija (Toxotius). Njihov brak je bio sretan i blagoslovljen s petero djece (Toksocije, Blesila, Paulina, Eustohija i Rufina). Kad su Pauli bile 32 godine, iznenada joj je umro suprug. Bio je to za nju strašan udarac pa je mislila da ga neće moći podnijeti. Utjehu i snagu potražila je u vjeri i molitvi te u brizi za siromahe. Molitva ju je dovodila do smirenja i pouzdanja u volju Božju. Njezini prijatelji bili su sveta Marcela, sveti Epifanije i sveti Paulin iz Antiohije. U to vrijeme, godine 382, u Rim je došao i slavni znanstvenik, prevoditelj Svetog pisma, sveti Jeronim. Paula ga je upoznala i u njemu pronašla svoga duhovnika i učitelja. S njim je ulazila u dubine Svetoga pisma i sve više otkrivala Božji glas i Božje poruke. Kad je Jeronim oputovao u Palestinu, Paula se s njim dopisivala, a on ju je u svojim dugim pismima poučavao u duhovnom životu. Konačno je donijela odluku da će se odreći svih zemaljskih dobara i posve se posvetiti Kristu Spasitelju i to na onom mjestu gdje se on rodio, u Betlehemu.

Uputila se s kćerkom Eustohijom godine 385. na daleki put prema Istoku. Najveći dio svoga imetka Paula je podijelila siromasima. Mali dio je zadržala i u Betlehemu podigla gostinjac za hodočasnike i otvorila jedan muški i jedan ženski samostan, u kojem je obavljala dužnost nadstojnice. U Betlehemu je provodila život u razmatranju Svetog pisma, dvorila bolesnike i hodočasnike i poučavala mladež kršćanskoj vjeri. Paula i Eustohija bile su najbliže suradnice i pouzdanice svetog Jeronima i svesrdno mu pomagale u prevođenju Svetog pisma s hebrejskog jezika na grčki i latinski. Sveta Paula preminula je u Betlehemu na današnji dan, 26. siječnja 404, u 57. godini. Njezina kćerka Eustohija opisala je život svoje majke, a sveti Jeronim uvrstio je taj zapis u svoja djela. Santa Paola Romana, ugledna i bogata dama, posvetila se duhovnom životu i djelima ljubavi pa je postala pravim uzorom za kršćanske žene. Zaštitnica je udovica. Njezina kći, sveta Eustohija (Eustochium), preminula je u Betlehemu 28. rujna 419. Kad je umro sveti Jeronim, godine 420, pokopan je blizu Paulinog i Eustohijinog groba.

Sveta Paula Rimska

Slika: Sveta Paula Rimska

Sveta Paula Rimska

Slika: Sveta Paula Rimska

Sveta Paula Rimska

Slika: Sveta Paula Rimska

Sveta Paula Rimska

Slika: Sveta Paula Rimska

Sveta Paula Rimska

Slika: Sveta Paula Rimska

Sveta Paula Rimska

Slika: Sveta Paula Rimska

Sveta Paula Rimska

Slika: Sveta Paula Rimska

Sveta Paula Rimska

Slika: Sveta Paula Rimska

Sveta Paula Rimska

Slika: Sveta Paula Rimska

Sveta Paula Rimska

Slika: Sveta Paula Rimska

Sveta Paula Rimska

Slika: Sveta Paula Rimska

Svetac dana - Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Sveti José Gabriel del Rosario Brochero, od milja zvan „El cura gaucho“ („Velečasni gaučo“), argentinski svećenik, dominikanac trećoredac, rođen je 16. ožujka 1840. u naselju Santa Rosa de Río Primero (provincija Córdoba, središnja Argentina), kao četvrto od desetero djece Ignacija Brochera i Petrone Dávila. Obje njegove sestre kasnije su postale redovnice. Nakon osnovne škole stupio je 1856. u sjemenište Naše Gospe od Loreta u Córdobi. U kolovozu 1866. pridružio se Trećem dominikanskom redu, a za svećenika je zaređen 4. studenoga 1866. Imenovan je prefektom sjemeništa, a 1869. magistrirao je filozofiju na sveučilištu u Córdobi. Od 1869. službovao je kao svećenik u okrugu San Alberto (Valle de Traslasierra, provincija Córdoba), a njegova župa pokrivala je ogromno nizinsko i planinsko područje (Sierras Grandes), s nešto više od 10 tisuća žitelja.

Za sjedište svoje župe izabrao je grad Villa del Tránsito. Tamo je 1877. otvorio Dom za duhovne vježbe, a 1880. školu za djevojčice koju je povjerio časnim sestrama, Službenicama Srca Isusovog. Otvarao je crkve, kapele i škole, sa svojim župljanima gradio gorske ceste, vodovode i brane. U suradnji s argentinskim vlastima dovodio je u zabačena mjesta poštanske i brzojavne urede te osmislio željezničku prugu kroz Dolinu Traslasierra (Valle de Traslasierra). Sav svoj život posvetio je radu sa siromasima i nevoljnicima. Nastojao je da svakoj nevoljnoj osobi budu dostupni crkveni sakramenti i ništa ga nije moglo spriječiti u obilasku bolesnika, čak ni kada je prijetilo neko širenje zaraze. Poznata je njegova uzrečica: „Jao si ga đavlu koji meni namjerava oteti neku dušu“. Dobio je nadimak „velečasni gaučo“ jer se rijetko odvajao od ponča i sombrera, odjeće južnomeričkih kauboja, čuvara velikih stada konja i goveda na argentinskim pampasima, širokim travnatim stepama. Naročitu požrtvovnost pokazao je 1867, kada je u okolici Córdobe izbila epidemija kolere, a vodio je brigu i o gubavcima.

Na svojoj omiljenoj mazgi Malacari prelazio je ogromne udaljenosti u svojoj prostranoj župi (4336 kilometara kvadratnih), a ljudima u zabačenim krajevima dijelio je brošurice o Blaženoj Djevici Mariji, knjižice za praćenje svete mise i molitvenike. Ljudima se obraćao jednostavnim riječima, punim vjere, nade i ljubavi. Imenovan je 24. travnja 1898. kanonikom katedrale u Córdobi, a 25. kolovoza 1902. vratio se kao župnik u svoj voljeni grad Villa del Tránsito, gdje je službovao do 5. veljače 1908. Posljednjih godina života oslijepio je i oglušio. Obolio je prigodom jednog od svojih posjeta gubavcima (u društvu gubavaca tada je popio maté, omiljeni argentinski čaj). Povukao se u rodni grad, Santa Rosa de Río Primero. O njemu su se brinule njegove časne sestre. „Velečasni gaučo“ preminuo je 26. siječnja 1914. u gradu Villa del Tránsito (provincija Córdoba) koji od 1916. nosi njegovo ime, Villa Cura Brochero. Njegove posljednje riječi glasile su: „Sada imam sve što mi je potrebno za put“. Njegov zemljak papa Franjo proglasio ga je blaženim 14. rujna 2013, a svetim 16. listopada 2016. Posvećena su mu mnoge argentinske crkve i kapele, ulice i trgovi, umjetnička djela, knjige, filmovi, spomenici, slike, kipovi i skladbe.

Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Slika: Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Slika: Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Slika: Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Slika: Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Slika: Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Slika: Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Slika: Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Slika: Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Slika: Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Slika: Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Slika: Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Slika: Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Slika: Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Slika: Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Slika: Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Slika: Sveti José Gabriel del Rosario Brochero

Abecedni popis - svetkovine, blagdani, spomendani