Župa svetog Nikole biskupa

JASTREBARSKO


SVECI MJESECA - SIJEČANJ

1Blažena Djevica Marija Bogorodica
1Sveti Odilo
1Sveti Josip Marija Tomasi
1Sveti Fulgencije
2Sveti Bazilije Veliki i Grgur Nazijanski
2Sveti Makarije Aleksandrijski
2Sveti Adalard
3Presveto Ime Isusovo
3Sveta Genoveva
3Sveti Henok
4Sveta Angela iz Foligna
4Sveta Elizabeth Ann Seton
4Sveta Zdislava
5Sveti Gerlach
5Sveti Ivan Nepomuk Neumann
5Sveti Simeon Stilit Stariji
6Bogojavljenje (Tri kralja)
6Sveti Andrija Bessette
6Sveta Rafaela Marija od Presvetoga Srca Isusova Porras y Ayllón
7Krštenje Gospodinovo
7Sveti Rajmund Penjafortski
7Sveti Karlo iz Sezzea
7Sveti Valentin iz Passaua
8Gospa brze pomoći
8Sveti Severin
8Sveti Erhard iz Regensburga
8Blažena Eurosia Fabris Barban
9Sveti Adrian
9Blažena Alix Le Clerc
9Blaženi Józef Pawłowski i Kazimierz Grelewski
10Sveti Agaton
10Sveti Vilim iz Bourgesa
10Sveta Nazaria Ignacia March Mesa
11Sveti Higin
11Sveti Teodozije
11Sveti Tommaso iz Corija
12Sveti Arkadije
12Sveta Marguerite Bourgeoys
12Sveta Tatjana Rimska
13Sveti Hilarije
13Sveti Agricije iz Triera
13Sveti Knut
14Sveti Feliks iz Nole
14Blaženi Odorik iz Pordenonea
14Sveti Remigije
14Sveti Devasahayam Pillai
15Sveta Anastazija (Stošija)
15Sveti Pavao pustinjak
15Sveti Habakuk
16Sveti Marcel papa i mučenik
16Sveti Fursa
16Sveti Tozzo
17Sveti Antun opat
17Sveti Jenaro Sánchez y Delgadillo
17Blaženi Peter To Rot
18Sveta Margareta Ugarska
18Sveti Romedije
18Sveti Deikol
19Sveti Henrik iz Uppsale
19Sveti Josip Sebastijan Pelczar
19Sveti Mario, Marta i sinovi
20Sveti Fabijan i Sebastijan
20Blaženi Cyprian Michael Iwene Tansi
20Sveta Eustochia Calafato
21Sveta Agneza
21Sveti Publije
21Sveti Meinrad
22Sveti Vinko đakon i mučenik
22Blaženi László Batthyány-Strattmann
22Sveta Teodolinda
23Sveti Vinko Pallotti
23Sveta Emerencijana
23Sveti Abel
24Sveti Franjo Saleški
24Blaženi ukrajinski mučenici iz Pratulina
24Sveti Arno Salzburški
25Obraćenje svetog Pavla
25Sveti Ananija
25Sveti Poppo
26Sveti Timotej i Tit
26Sveta Paula Rimska
26Sveti José Gabriel del Rosario Brochero
27Sveta Angela Merici
27Blaženi Henrik Suso
27Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius
28Sveti Toma Akvinski
28Blaženi Karlo Veliki
28Sveta Devota
29Sveti Gelazije II
29Blaženi Julijan Maunoir
29Blaženi Bronisław Markiewicz
30Sveta Martina
30Sveta Hijacinta Marescotti
30Sveta Aldegunda
31Sveti Ivan Bosco
31Sveti Francesco Saverio Maria Bianchi
31Blaženi Nicholas Bunkerd Kitbamrung

DEKANAT

O ŽUPI

ZAJEDNICE

LINKOVI

Mjesec    Dan     

Svetac dana - Sveta Agneza

Sveta Agneza

Sveta Agneza

Danas slavimo svetu Agnezu (Janju ili Ines), rimsku mučenicu. Djevojčica iz Rima, rođena oko 291, bila je kći ugledne patricijske obitelji, odrasla u sjaju i raskoši. Već s dvanaest ili trinaest godina stavila je svoj život u službu kršćanstva. U vrijeme progona cara Dioklecijana odbila se udati za sina rimskog perfekta Sempronija, a kad se doznalo da je kršćanka, podvrgnuta je groznim poniženjima i mukama. O načinu njezine muke te o čudesima koja su se pritom događala, postoje različite legende. Iako još djevojčica, do kraja je bila hrabra, tješila sve koji su za njom žalili i bez straha pošla u smrt. Na kraju joj je jedan vojnik mačem odrubio glavu. Preminula je na današnji dan, 21. siječnja, oko 304. Prema predaji, osam dana nakon mučeničke smrti ukazala se svojim roditeljima u zlatnoj haljini, s janjetom u ruci i utješila ih velikom slavom koju je zaslužila u nebu. Njezina sestra po mlijeku bila je sveta Emerencijana, također mučenica, kći Agnezine dadilje, kamenovana nekoliko dana nakon Agnezine smrti jer su je zlotvori zatekli kako moli na njezinom grobu.
Ime svete Agneze ušlo je u prvu euharistijsku molitvu i litanije Svih svetih, a svojim su je djelima poslavili najveći crkveni pisci kao sveti Ambrozije, sveti Jeronim i sveti Augustin. Prvi kršćanski rimski car Konstantin Veliki sagradio je na grobu svete Agneze veličanstvenu baziliku. Prema tradiciji u njezinoj se bazilici na današnji dan blagoslove dva janjeta od čije se vune prave paliji za nadbiskupe iz cijelog svijeta. Umjetnici uz njezin lik prikazuju simbole mučeništva-mač i plamen, a Agnezu ponekad s dugom kosom ili odjevenu u dugu haljinu, koje su joj, prema legendi, čudom dodane da pokriju nasilno razodjeveno tijelo. Zaštitnica je ženske mladeži, djevojaka, zaručnika, vjerenika, zaljubljenih, tjelesne čistoće, nevinosti, janjadi, usjeva, vrtlara, žrtava silovanja i mnogih naselja, biskupija, župa i crkva diljem svijeta i hrvatskih krajeva (Medulin, Rakalj kod Marčane, Anžići kod Višnjana). Sretan imendan od srca čestitamo našim čitateljicama s imenom Agneza, Ines i Janja!

Sveta Agneza

Slika: Sveta Agneza

Sveta Agneza

Slika: Sveta Agneza

Sveta Agneza

Slika: Sveta Agneza

Sveta Agneza

Slika: Sveta Agneza

Sveta Agneza

Slika: Sveta Agneza

Sveta Agneza

Slika: Sveta Agneza

Sveta Agneza - župna crkva u Medulinu

Slika: Sveta Agneza - župna crkva u Medulinu

Sveta Agneza-crkva u Raklju

Slika: Sveta Agneza-crkva u Raklju

Svetac dana - Sveti Publije

Sveti Publije

Sveti Publije

Sveti Publije (Publius, malteški Publju), biskup i mučenik, zaštitnik Malte, rođen je na Malti oko godine 33. Prema izvještaju svetog Luke u Djelima apostolskim, Publije se pobrinuo za svetog Pavla kad je apostol kao zatvorenik brodom plovio u Rim i zbog brodoloma se prisilno iskrcao na Publijevom otoku. „Tek kad se spasismo, doznadosmo da se otok zove Malta. Urođenici su se ponijeli prema nama vrlo ljudski. Sve nas primiše k velikoj vatri koju bijahu naložili zbog kiše što je padala i zbog zime. Kad Pavao nakupi naramak suhih grana i kad ga baci u vatru, iziđe zmija natjerana od vrućine te mu se uhvati za ruku. Urođenici, kad vidješe da mu zmija visi o ruci, govorahu jedan drugome: „Ovaj je čovjek sigurno ubojica: umakao je moru i Pravda mu ne dopušta da živi.“ Ali on otrese zmiju u vatru i ne bi mu ništa zlo. A oni su očekivali da će oteći i smjesta pasti mrtav. Pošto su dulje čekali te vidjeli da mu se nije dogodilo nikakvo zlo, promijeniše mišljenje i rekoše da je bog. U onoj okolici nalazilo se imanje poglavara otoka imenom Publija, koji nas primi i tri dana ljubezno pogosti. A Publijev otac, koga je mučila groznica i srdobolja, ležao je u postelji. Pavao uđe k njemu, pomoli se, stavi na nj ruke i ozdravi ga. Poslije toga događaja počeše dolaziti i ostali bolesnici s otoka i ozdravljati. Oni nam iskazaše mnoge počasti, a kad smo odlazili, staviše u lađu sve što nam je trebalo.“ (Dj, 28, 1-10).

Prema predaji, Publije, Pavlov prijatelj, postao je kasnije prvi biskup Malte, a prema nekim izvorima, postao je kasnije i biskup Atene, kao nasljednik Dionizija Aeropagita. Umro je u Ateni oko 125. mučeničkom smrću, za progona cara Hadrijana, a po nekima oko 112, za progona cara Trajana. Maltežani ga slave kao svojeg prvog sveca. Zaštitnik je Malte i malteškog grada Floriane. Zanimljivo je da postoje i pretpostavke kako se brodolom svetog Pavla nije dogodio na Malti već na grčkom otoku Kefaloniji ili na našem otoku Mljetu. Tradicija koja u biblijskoj Meliti prepoznaje otok Maltu najviše je raširena među suvremenim bibličarima što je vidljivo iz suvremenih prijevoda Svetog pisma. Tako je prevode i današnji hrvatski prevoditelji. Prema nekim tumačenjima, maltešku tradiciju forsirali su posebice pripadnici viteškoga reda Ivanovaca, danas poznatijih kao Malteški red, koji su se na otoku Malti nastanili poslije 1530. Druga teorija, koja je prisutna u znanstvenoj literaturi, a tvorac joj je Nijemac Heinz Warnecke, nema brojne sljedbenike, osim u Grčkoj, a zastupa mišljenje da je biblijska Melita grčki otok Kefalonija. Treća teorija, koja zastupa mišljenje da je biblijska Melita hrvatski otok Mljet u Jadranskom moru, zapravo je najstarija. Spominje se u mnogim vjerodostojnim zapisima i književnim djelima, od VI. stoljeća do današnjih dana. Prema toj teoriji i današnji zaštitnik, sveti Publije, bio bi na neki način naš zemljak i hrvatski svetac. Uostalom, svi naši sveci, proslavljeni sljedbenici Krista Gospodina, pripadaju cijeloj Crkvi, svim njezinim vjernicima i svim narodima na kugli zemaljskoj.

Sveti Publije

Slika: Sveti Publije

Sveti Publije

Slika: Sveti Publije

Sveti Publije

Slika: Sveti Publije

Sveti Publije

Slika: Sveti Publije

Sveti Publije

Slika: Sveti Publije

Sveti Publije

Slika: Sveti Publije

Sveti Publije

Slika: Sveti Publije

Sveti Publije

Slika: Sveti Publije

Sveti Publije

Slika: Sveti Publije

Sveti Publije

Slika: Sveti Publije

Svetac dana - Sveti Meinrad

Sveti Meinrad

Sveti Meinrad

Sveti Meinrad, njemački i švicarski redovnik benediktinac, pustinjak i „mučenik gostoljubivosti“, utemeljitelj švicarske opatije Einsiedeln, potomak plemićke obitelji Hohenzollern, rođen je oko 797. u Sülchenu, danas napuštenom naselju kod Rottenburga (kotar Tübingen, Baden-Württemberg). Školovao se od pete godine u opatiji na otoku Reichenau (Bodensko jezero), a njegovi učitelji bili su benediktinski opati Haito i Erlebald. Tamo je Meinrad zaređen za svećenika i postao benediktinski redovnik. Djelovao je od 824. kao učitelj u švicarskom samostanu Babinchova (danas Benken, kanton St. Gallen). Živio je od 828. pustinjačkim životom kraj prijevoja Etzel (Etzelpass, kanton Schwyz). Tamo je podigao kapelu s čudesnim kipom Blažene Djevice Marije, darom benediktinske opatice Hildegarde iz Züricha. Meinradova svetost privlačila je tamo mnoge posjetitelje pa se 835. povukao u „mračnu šumu“, kako bi se još više predao dragom Bogu i strogom pokorničkom životu. Darove koje je primao, davao je siromasima. Tamo je sagradio pustinjačku kolibu i kapelu. Prema predaji ubila su ga dva razbojnika, prerušena u hodočasnike, kojima je pružio utočište. On ih je gostoljubivo dočekao i nahranio, a oni su ga opljačkali i pretukli toljagama do smrti. Dogodilo se to na današnji dan, 21. siječnja 861.

Prema legendi Meinrada su branila dva gavrana, njegovi ljubimci, koji su otjerali razbojnike. Ti su gavrani progonili ubojice sve do Züricha, gdje su uhvaćeni i osuđeni na smrt. Zbog toga su u grbu Einsiedelna prikazana dva gavrana. Nakon Meinradove smrti na tom mjestu boravili su i drugi pustinjaci. Jedan od njih, Eberhard, negdašnji prior u Strasbourgu, podigao je tamo 934. benediktinski samostan i postao njegovim opatom. Danas je to najpoznatije i najomiljenije švicarsko proštenište, benediktinska opatija Einsiedeln (kanton Schwyz). Na mjestu Meinradove pustinjačke ćelije nalazi se kapela u kojoj se čuva čudotvorna slika Crne Gospe od Einsiedelna. Meinradove relikvije čuvale su se naprije na otoku Reichenau, ali su 1039. vraćene u Einsiedeln. Na prijevoju Etzel sagrađena je u 13. stoljeću kapela u njegovu čast, a obnovljena je 1698. Po njemu je nazvano i naselje Saint Meinrad u američkoj saveznoj državi Indiani, u kojem se nalazi i benediktinska nadopatija St. Meinrad Archabbey. Postoji i biciklistička staza (der Meinradweg), duga 275 kilometara, koja vodi od Meinradovog rodnog Sülchena preko svih njegovih životnih postaja do opatije Einsiedeln. Sveti Meinrad zaštitnik je Einsiedelna i gostoljubivosti.

Sveti Meinrad

Slika: Sveti Meinrad

Sveti Meinrad

Slika: Sveti Meinrad

Sveti Meinrad

Slika: Sveti Meinrad

Sveti Meinrad

Slika: Sveti Meinrad

Sveti Meinrad

Slika: Sveti Meinrad

Sveti Meinrad

Slika: Sveti Meinrad

Sveti Meinrad

Slika: Sveti Meinrad

Sveti Meinrad

Slika: Sveti Meinrad

Sveti Meinrad

Slika: Sveti Meinrad

Sveti Meinrad

Slika: Sveti Meinrad

Sveti Meinrad

Slika: Sveti Meinrad

Sveti Meinrad

Slika: Sveti Meinrad

Grb Einsiedelna

Slika: Grb Einsiedelna

Sveti Meinrad - kapela na prijevoju Etzel

Slika: Sveti Meinrad - kapela na prijevoju Etzel

Sveti Meinrad - opatija Einsiedeln

Slika: Sveti Meinrad - opatija Einsiedeln

Sveti Meinrad - opatija Einsiedeln

Slika: Sveti Meinrad - opatija Einsiedeln

Abecedni popis - svetkovine, blagdani, spomendani