Župa svetog Nikole biskupa

JASTREBARSKO


SVECI MJESECA - LIPANJ

1Sveti Justin
1Sveti Gaudencije Osorski
1Sveti Annibale Maria di Francia
2Sveti Marcelin i Petar
2Sveta Blandina
2Sveti Eugen I
3Sveti Charles Lwanga i ugandski mučenici
3Sveta Klotilda
3Sveti Kevin
4Sveti Kvirin Sisački
4Sveti Optat
4Blaženi rumunjski biskupi mučenici
5Sveti Bonifacije
5Blaženi Ferdinand Portugalski
5Sveta Rebeka
6Sveti Norbert
6Blaženi Józef Innocenty Guz
6Sveti Marcellin Champagnat
7Presveto Srce Isusovo
7Sveti Antonio Maria Gianelli
7Blažena Marija Tereza de Soubiran
7Sveti Robert iz Newminstera
8Bezgrešno Srce Marijino
8Sveti Medard
8Blažena Marija od Božanskog Srca
8Sveti Jakov Berthieu
9Sveti Efrem Sirijac
9Sveti Primo i Felicijan
9Sveti Josip de Anchieta
10Blaženi Ivan Dominici
10Blaženi Bogumil iz Gniezna
10Sveti Kolumba
11Sveti Barnaba
11Sveta Maria Rosa Molas i Vallvé
11Sveta Paola Frassinetti
12Sveti Ivan od svetoga Fakunda
12Sveti Leon III
12Sveti Gaspare Bertoni
13Sveti Antun Padovanski
13Sveti Gerard iz Clairvauxa
13Blažena Marianna Biernacka
14Sveti Elizej
14Sveti Metod Carigradski
14Blaženi Teofilius Matulionis
15Sveti Vid
15Sveti Bernard iz Menthona
15Sveti Izak
16Sveta Lutgarda
16Sveta Germaine Cousin
16Blažena Marija Terezija Scherer
17Sveti Grgur Barbarigo
17Sveti Albert Chmielowski
17Sveti Ranieri iz Pise
18Sveti Marko i Marcelijan
18Sveta Elizabeta iz Schönaua
18Sveta Rahela
19Sveti Romuald
19Sveti Gervazije i Protazije
19Sveti Remigije Isoré i Modeste Andlauer
20Sveta Julijana Falconieri
20Sveti Ivan iz Matere
20Blažena Margareta Ebner
20Sveta Mirjam
21Sveti Alojzije Gonzaga
21Sveti Lazar
21Sveti Gideon
22Sveti John Fisher i Thomas More
22Sveti Paulin iz Nole
22Sveti Alban Engleski
23Sveti Josip Cafasso
23Blažena Marija iz Oigniesa
23Blažena María Guggiari Echeverría
24Rođenje svetog Ivana Krstitelja
24Sveti Ivan Hrvatski, pustinjak
24Sluga Božji Gerard Tomo Stantić
25Sveti Vilim iz Vercellija
25Sveti Prosper Akvitanski
25Sluga Božji Ivan Bonifacije Pavletić
26Sveti Ivan i Pavao
26Sveti Vigilije iz Trenta
26Blažene mučenice iz Arrasa
26Sveti Josemaría Escrivá
27Sveti Ćiril Aleksandrijski
27Sveti Ladislav Ugarski
27Sveta Ivana Antiohijska
28Sveti Irenej
28Sveta Ema Krška
28Svete Bartolomea Capitanio i Vincenza Gerosa
28Službenica Božja Elizabeta Golubić (Giacoma Giorgia Colombis)
29Sveti Petar i Pavao
29Blažene Saloma i Judita iz Niederaltaicha
29Blaženi Inocent V
30Sveti rimski prvomučenici
30Blaženi Rajmund Lullus
30Sveti Teobald iz Provinsa

DEKANAT

O ŽUPI

ZAJEDNICE

LINKOVI

Mjesec    Dan     

Svetac dana - Sveti Norbert

Sveti Norbert

Sveti Norbert

Današnji je sveti zaštitnik Norbert Ksantenski, nadbiskup Magdeburga i osnivač premonstratenza. Rodio se oko 1080. u njemačkom gradu Xantenu (Nordrhein-Westfalen), na lijevoj obali Rajne, kao sin Heriberta, grofa od Gennepa. Još kao mladić postao je kanonik zborne crkve u Xantenu. Odgojen je u palači kölnskoga nadbiskupa, a potom na carskom dvoru Henrika V. Predan svjetovnim užicima, jednom je samo uz Božju pomoć preživio udar groma koji ga je srušio s konja i onesvijestio. Odlučio je tada napustiti taštine i ispraznosti ovoga svijeta i stupio u benediktinski samostan u Siegburgu, nedaleko Kölna. Svećeničke zavjete primio je 1115. i potom se vratio u samostan. Vrsni propovjednik i čovjek od akcije, potaknut duhom obnove, počeo je obilaziti sela i gradove i svjedočiti evanđeosko siromaštvo riječju i životom. Za njim su se poveli mnogi vjernici, a neki su postali njegovi učenici i suradnici. Godine 1120. utemeljio je usred osamljene šumske doline u Prémontréu (Pikardija), nedaleko Laona u Francuskoj, premonstratenški red, bijele kanonike augustince, koji su po njemu nazvani norbertinci. Sa svojom subraćom posvetio se potpuno Bogu i apostolskom životu. Nastojali su živjeti poput Isusovih apostola, u odricanju, siromaštvu i zajedništvu. Postali su revni misionari u Francuskoj, Belgiji i Njemačkoj, a usput su osnivali nove samostane muške i ženske grane svoga reda.
Nadbiskup Magdeburga (Sachsen-Anhalt) postao je 1126. i u prilično zanemarenoj nadbiskupiji dao se na posao svim žarom, a posebno se posvetio reformi klera. Godine 1130. imao je važnu ulogu u nagovaranju njemačkoga kralja Lothaira III. da podrži zakonitoga papu Inocenta II. protiv protupape Anakleta II. Iscrpljen pokorom i apostolskim naporima preminuo je na današnji dan, 6. lipnja 1134. u Magdeburgu. Svetim ga je 1582. proglasio papa Grgur XIII. Zaštitnik je mira, sretnih poroda, seljaka, Magdeburga te mnogih naselja, župa i crkava širom svijeta. Njegovi premonstratenzi ili norbertinci, oko 1400 braće i sestara, i danas djeluju uspješno u Europi, Sjevernoj i Južnoj Americi, Africi, Aziji i Australiji.

Sveti Norbert

Slika: Sveti Norbert

Sveti Norbert

Slika: Sveti Norbert

Sveti Norbert

Slika: Sveti Norbert

Sveti Norbert

Slika: Sveti Norbert

Sveti Norbert

Slika: Sveti Norbert

Sveti Norbert

Slika: Sveti Norbert

Sveti Norbert

Slika: Sveti Norbert

Svetac dana - Blaženi Józef Innocenty Guz

Blaženi Józef Innocenty Guz

Blaženi Józef Innocenty Guz

Blaženi Józef Innocenty Guz, poljski mučenik, svećenik, franjevac konventualac, rođen je 8. ožujka 1890. u Lavovu (danas Ukrajina) kao Józef Wojciech Guz. Završio je osnovnu školu i gimnaziju u rodnom gradu. Pokušao je stupiti u isusovački red, ali je odbijen. Pridružio se 25. kolovoza 1908. franjevcima konventualcima i tada uzeo redovničko ime Innocenty. Prve redovničke zavjete položio je 26. kolovoza 1909. u Lavovu. Studirao je filozofiju i teologiju u Krakówu, a za svećenika je zaređen 2. lipnja 1914. Služio je kao svećenik po župama u okolici Lavova, a potom i u Grodnu (danas Bjelorusija). Surađivao sa svetim Maksymilianom Kolbeom i djelovao od 1933. do 1936. kao ispovjednik u franjevačkom samostanu Niepokalanów (Paprotnia, mazowiecko vojvodstvo). Služio je i kao vicerektor te kao učitelj pjevanja u sjemeništu. Zatim je od 1936. djelovao kao samostanski ekonom i ispovjednik u Grodnu.

Kad su sovjetske okupacijske trupe ušle u Poljsku, otac Innocenty je 21. ožujka 1940. stavljen u kućni pritvor u župnom dvoru u Adamowiczama kod Grodna, ali je uspio pobjeći. Zatim su ga uhvatili njemački okupatori i držali ga neko vrijeme u zatvorima Suwałki (podlasko vojvodstvo) i Działdowo (varminjsko-mazursko vojvodstvo). Naposljetku su ga 8. svibnja strpali u koncentracijski logor Sachsenhausen, tridesetak kilometara sjeverno od Berlina. Tamo je osuđen na prisilni rad, a nacistički zločinci sustavno su ga mučili i tukli. Pretrpio je mnoge ozljede i lomove. Kada zbog otekline na nozi nije više mogao raditi, zlikovci su ga umorili ulijevajući u njega vodu gumenom cijevi. Neposredno prije smrti rekao je svećeniku do sebe: „Ja odlazim Bezgrešnoj, ti ostani ovdje i čini ono što moraš.“ Dogodilo se to 6. lipnja 1940. u Sachsenhausenu (Oranienburg). Blaženim ga je proglasio njegov veliki zemljak papa Ivan Pavao II, 13. lipnja 1999. u Varšavi, sa skupinom od 108 poljskih mučenika.

Blaženi Józef Innocenty Guz

Slika: Blaženi Józef Innocenty Guz

Blaženi Józef Innocenty Guz

Slika: Blaženi Józef Innocenty Guz

Blaženi Józef Innocenty Guz

Slika: Blaženi Józef Innocenty Guz

Blaženi Józef Innocenty Guz

Slika: Blaženi Józef Innocenty Guz

Blaženi Józef Innocenty Guz

Slika: Blaženi Józef Innocenty Guz

Svetac dana - Sveti Marcellin Champagnat

Sveti Marcellin Champagnat

Sveti Marcellin Champagnat

Sveti Marcellin Champagnat, punim imenom Marcellin Joseph Benoît Champagnat, francuski svećenik i pedagog, utemeljitelj zajednice Male braće Marijine (Školska braća maristi), rođen je 20. svibnja 1789. u Marlhesu (departman Loire, središnja Francuska) kao deveto od desetero djece uzorne seljačke kršćanske obitelji. Njegova majka Marie Chirat i tetka redovnica probudile su u njemu čvrstu vjeru i snažnu povezanost s Blaženom Djevicom Marijom. Marcellinov otac Jean-Baptiste, poljodjelac, trgovac i mlinar, bio je općinski dužnosnik i mirovni sudac. On je usadio Marcellinu spretnost u radu, sposobnost za izravno djelovanje, osjećaj odgovornosti i otvorenost prema novim idejama. Kad je Marcellinu bilo četrnaest godina, svećenik koji je prolazio kroz njegovo rodno selo, potaknuo je u dječaku poziv da i on postane svećenik. Marcellin je sa šesnaest godina ušao sjemenište Verrières-en-Forez (departman Loire) i u njemu proveo razdoblje od 1805. do 1813. Teologiju je nakon toga studirao u Lyonu. Među njegovim kolegama bili su sveti Jean-Marie Vianney i Jean Claude Colin, kasnije jedan od suosnivača družbe marista. Duboko svjestan kulturnog i vjerskog siromaštva djece u svojem zavičaju, Marcellin je odlučio pomoći mladim ljudima u kršćanskom odgoju i obrazovanju. Zaređen je za svećenika 22. srpnja 1816. Pridružio se skupini sjemeništaraca koji su osnovali zajednicu pod imenom Marijino društvo. Marcellin je obavljao službu kapelana u župi La Valla-en-Gier, brdovitom području, smještenom 48 kilometara jugozapadno od Lyona, na obroncima planine Mont Pilat. Posjećivao je bolesnike, podučavao djecu, pomagao siromasima i bodrio obitelji da žive kršćanskim životom. Njegov jednostavan i izravan stil propovijedanja, duboka povezanost s Marijom i njegova apostolska revnost osvojili su župljane.

Šest mjeseci nakon dolaska u La Vallu, Marcellin je 2. siječnja 1817. osnovao laičku zajednicu Male braće Marijine (Société des Petits Frères de Marie), poznatu i kao Školska braća maristi (Frères Maristes des Écoles), posvećenu Mariji, odgoju i obrazovanju. Prvu marističku školu otvorio je 1818. u La Valli, a matičnu kuću družbe, Notre Dame de l'Hermitage, sagradio je 1824. kod Saint-Chamonda (departman Loire, središnja Francuska). Marcellin je braću mariste pripremao za službe učitelja i vjeroučitelja te za druge dužnosti u odgoju i obrazovanju mladeži. Imao je problema kod otvaranja škola jer dio klera nije shvaćao što taj mladi svećenik bez materijalnih sredstava pokušava postići. Mještani La Valle i okolnih sela zahtijevali su da im djecu odgajaju i školuju Mala braća. Iz godine u godinu otvarale su se nove marističke kuće i škole. Oslobođen svojih župnih obveza godine 1825, Marcellin se potpuno posvetio svojoj zajednici, duhovnoj, pedagoškoj i apostolskoj formaciji braće marista te osnivanju novih škola. Bio je čovjek duboke vjere, a svjestan svoje ograničenosti računao je samo na Boga i zaštitu Blažene Djevice Marije. Osobito je štovao anđele čuvare pa je njihova slika krasila svaku učionicu. Marcellinova poniznost i svijest o Božjoj prisutnosti, pomogli su mu da svoju misiju obavlja prožet dubokim unutrašnjim mirom. Veliki dio vremena provodio je s mladim ljudima, a posebnu pažnju posvećivao je siromasima, zanemarenim ljudima, a naročito siročadi. Za života je često isticao: „Kad je Bog na tvojoj strani i kad se osloniš na njega, sve je moguće!“

Njegovi maristi bili su uglavnom mladi ljudi, nešto mlađi ili nešto stariji od dvadeset godina. S vremenom se njihovo djelovanje u malim seoskim župama proširilo i na velike gradove. Dugotrajna bolest slamala je Marcellinovo snažno tijelo, a preminuo je 6. lipnja 1840. u Saint-Chamondu. Svojoj braći maristima ostavio je ovu poruku: „Budite jednog srca i jednog uma. Neka se kaže za vas kao što se govorilo za prve kršćane: pogledajte kako vole jedan drugog!“ U vrijeme Marecellinove smrti djelovalo je 280 marista u 48 škola sa 7000 učenika, a družba je svoju djelatnost širila u Južnom Pacifiku. Papa Pio XII. proglasio ga je blaženim 29. svibnja 1955, a papa Ivan Pavao II. svetim 18. travnja 1999. Zaštitnik je marista, učitelja, odgoja, obrazovanja i jednostavnosti. Danas se Školska braća maristi ubrajaju među najveće muške redove u Crkvi. Oko 5000 braće marista i deseci tisuća laika djeluju u 78 zemalja na svim kontinentima, a naročito su aktivni u zemljama Trećeg svijeta. Njihovo je geslo „Srce bez granica“. U Saint-Chamondu, u četvrti Fonsala, nalazi se crkva svetog Marcellina Champagnata.

Sveti Marcellin Champagnat

Slika: Sveti Marcellin Champagnat

Sveti Marcellin Champagnat

Slika: Sveti Marcellin Champagnat

Sveti Marcellin Champagnat

Slika: Sveti Marcellin Champagnat

Sveti Marcellin Champagnat

Slika: Sveti Marcellin Champagnat

Sveti Marcellin Champagnat

Slika: Sveti Marcellin Champagnat

Sveti Marcellin Champagnat

Slika: Sveti Marcellin Champagnat

Sveti Marcellin Champagnat

Slika: Sveti Marcellin Champagnat

Sveti Marcellin Champagnat

Slika: Sveti Marcellin Champagnat

Sveti Marcellin Champagnat

Slika: Sveti Marcellin Champagnat

Sveti Marcellin Champagnat

Slika: Sveti Marcellin Champagnat

Sveti Marcellin Champagnat

Slika: Sveti Marcellin Champagnat

Sveti Marcellin Champagnat

Slika: Sveti Marcellin Champagnat

Sveti Marcellin Champagnat

Slika: Sveti Marcellin Champagnat

Abecedni popis - svetkovine, blagdani, spomendani