Župa svetog Nikole biskupa

JASTREBARSKO


SVECI MJESECA - SIJEČANJ

1Blažena Djevica Marija Bogorodica
1Sveti Odilo
1Sveti Josip Marija Tomasi
1Sveti Fulgencije
2Sveti Bazilije Veliki i Grgur Nazijanski
2Sveti Makarije Aleksandrijski
2Sveti Adalard
3Presveto Ime Isusovo
3Sveta Genoveva
3Sveti Henok
4Sveta Angela iz Foligna
4Sveta Elizabeth Ann Seton
4Sveta Zdislava
5Sveti Gerlach
5Sveti Ivan Nepomuk Neumann
5Sveti Simeon Stilit Stariji
6Bogojavljenje (Tri kralja)
6Sveti Andrija Bessette
6Sveta Rafaela Marija od Presvetoga Srca Isusova Porras y Ayllón
7Krštenje Gospodinovo
7Sveti Rajmund Penjafortski
7Sveti Karlo iz Sezzea
7Sveti Valentin iz Passaua
8Gospa brze pomoći
8Sveti Severin
8Sveti Erhard iz Regensburga
8Blažena Eurosia Fabris Barban
9Sveti Adrian
9Blažena Alix Le Clerc
9Blaženi Józef Pawłowski i Kazimierz Grelewski
10Sveti Agaton
10Sveti Vilim iz Bourgesa
10Sveta Nazaria Ignacia March Mesa
11Sveti Higin
11Sveti Teodozije
11Sveti Tommaso iz Corija
12Sveti Arkadije
12Sveta Marguerite Bourgeoys
12Sveta Tatjana Rimska
13Sveti Hilarije
13Sveti Agricije iz Triera
13Sveti Knut
14Sveti Feliks iz Nole
14Blaženi Odorik iz Pordenonea
14Sveti Remigije
14Sveti Devasahayam Pillai
15Sveta Anastazija (Stošija)
15Sveti Pavao pustinjak
15Sveti Habakuk
16Sveti Marcel papa i mučenik
16Sveti Fursa
16Sveti Tozzo
17Sveti Antun opat
17Sveti Jenaro Sánchez y Delgadillo
17Blaženi Peter To Rot
18Sveta Margareta Ugarska
18Sveti Romedije
18Sveti Deikol
19Sveti Henrik iz Uppsale
19Sveti Josip Sebastijan Pelczar
19Sveti Mario, Marta i sinovi
20Sveti Fabijan i Sebastijan
20Blaženi Cyprian Michael Iwene Tansi
20Sveta Eustochia Calafato
21Sveta Agneza
21Sveti Publije
21Sveti Meinrad
22Sveti Vinko đakon i mučenik
22Blaženi László Batthyány-Strattmann
22Sveta Teodolinda
23Sveti Vinko Pallotti
23Sveta Emerencijana
23Sveti Abel
24Sveti Franjo Saleški
24Blaženi ukrajinski mučenici iz Pratulina
24Sveti Arno Salzburški
25Obraćenje svetog Pavla
25Sveti Ananija
25Sveti Poppo
26Sveti Timotej i Tit
26Sveta Paula Rimska
26Sveti José Gabriel del Rosario Brochero
27Sveta Angela Merici
27Blaženi Henrik Suso
27Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius
28Sveti Toma Akvinski
28Blaženi Karlo Veliki
28Sveta Devota
29Sveti Gelazije II
29Blaženi Julijan Maunoir
29Blaženi Bronisław Markiewicz
30Sveta Martina
30Sveta Hijacinta Marescotti
30Sveta Aldegunda
31Sveti Ivan Bosco
31Sveti Francesco Saverio Maria Bianchi
31Blaženi Nicholas Bunkerd Kitbamrung

DEKANAT

O ŽUPI

ZAJEDNICE

LINKOVI

Mjesec    Dan     

Svetac dana - Sveta Angela Merici

Sveta Angela Merici

Sveta Angela Merici

Današnja sveta zaštitnica je Angela Merici (Anđela Meriči), osnivačica uršulinki. Rođena je 21. ožujka 1474. u talijanskom gradu Desenzano del Garda (provincija Brescia, Lombardija), u skromnoj seoskoj obitelji. Rano je ostala bez roditelja i starije sestre, a s 15 godina postala je franjevačkom trećoredicom. Već kao djevojka isticala se svojom mudrošću, dobrotom i spremnošću da svakom pomogne. Prema predaji, 1524, na putu u Svetu zemlju iznenada je oslijepila na otoku Kreti. Prijatelji su ju htjeli vratiti kući, ali ona je silno željela posjetiti sveta mjesta. Na putu kući dok je molila pred raspelom, vid joj se vratio na istom mjestu gdje ga je izgubila. Vizionarka i mističarka, osnovala je s još 28 djevojaka 1535. u Bresci redovničku Družbu svete Uršule (uršulinke), koja se posvetila odgoju i vjerskom poučavanju djevojčica napuštenih od roditelja i brizi za bolesnike i siromahe. Godine 1537. izabrana je za poglavaricu reda.
Kasnije se djelovanje njezinog reda proširilo i na poučavanje svjetovnih predmeta te na otvaranje mnogih internata i škola za žensku mladež. Svojim odgojiteljskim djelovanjem Angela Merici bila je prethodnica suvremene pedagogije, a mnogim stajalištima i razmišljanjima bila je daleko ispred svog vremena. Preminula je na današnji dan, 27. siječnja 1540. u Bresci, gdje se i danas čuvaju njezine relikvije. Blaženom ju je proglasio 1768. papa Klement XIII, a svetom 1807. papa Pio VII. Zazivaju je prigodom bolesti i tjelesnih boli, a zaštitnica je bolesnika, osoba koje su izgubile roditelje, invalida, hendikepiranih osoba i osoba izloženih fizičkom naporu. Posvećene su joj mnoge župe, crkve i učilišta diljem svijeta, a njezine uršulinke djeluju na svim kontintentima. U Hrvatskoj su uršulinke započele djelovati 1703. u Varaždinu, gdje su osnovale prvu školu, gimnaziju i preparandiju, a danas uspješno djeluju u Zagrebu (Vončinina ulica, Gračani, Vlaška ulica, Utrina), Slavonskom Brodu, Varaždinu, Rovinju i Zenici.

Sveta Angela Merici

Slika: Sveta Angela Merici

Sveta Angela Merici

Slika: Sveta Angela Merici

Sveta Angela Merici

Slika: Sveta Angela Merici

Sveta Angela Merici

Slika: Sveta Angela Merici

Sveta Angela Merici

Slika: Sveta Angela Merici

Svetac dana - Blaženi Henrik Suso

Blaženi Henrik Suso

Blaženi Henrik Suso

Blaženi Henrik Suso (Heinrich Seuse), njemački svećenik, dominikanac, duhovni pisac i mistik, rođen je 21. ožujka 1295. u Überlingenu, na sjevernoj obali Bodenskog jezera (Baden-Württemberg), u plemićkoj obitelji, kao Heinrich von Berg. Umjesto prezimena strogog oca koristio je prezime pobožne i voljene majke, Seuse (latinski Suso). S 13 godina stupio je u dominikanski samostan u Konstanzu (jugozapadna Njemačka, Baden-Württemberg). U Konstanzu se školovao i od dvadesete do četrdesete godine živio u strogoj pokori. Školovao se najprije u Strasbourgu (vjerojatno od 1319. do 1321), a od 1324. do 1327. na visokoj školi u Kölnu, gdje mu je učitelj bio glasoviti teolog, filozof i mistik, Meister Eckhart, a kolega Johannes Tauler, također čuveni mistik, propovjednik i teolog. Nakon povratka u Konstanz, 1327, djelovao je kao profesor te kao misionar i propovjednik, od Švicarske do Nizozemske. Zbog klevete i druženja s prijepornim Meisterom Eckhartom imao je problema s dominikanskim poglavarima, od 1329. do 1334. nije smio predavati, a 1330. morao se u Maastrichtu braniti od optužbe za krivovjerje. Od 1340. djelovao je kao prior dominikanskog samostana u Konstanzu. Jednom zgodom propovijedao je o otajstvu svete mise i o proživljavanju pobožnosti za vrijeme pretvorbe. Kao primjer iznio je uspomenu na pobožnost svoje majke. Heinrichova majka bila je izuzetno pobožna kršćanka. Svaki dan je odlazila na misu i često se pričešćivala. Mali Heinrich često je majku pratio u crkvu i vidio da majka za vrijeme pretvorbe plače. Dječaku je to bilo čudno pa je zapitao majku: „Mama, mora li se plakati za vrijeme pretvorbe?“ „Ti ne moraš, sine!“-odgovorila mu je majka. „A ti moraš, mama?“ Majka je tada rekla: „Sine, svaka pretvorba je Veliki petak. Moja duša tada vidi Spasitelja kako ga polažu na križ, kako mu probijaju ruke i noge, kako umire. Ja u duhu gledam svoga Boga, kako svaki put u pretvorbi obnavlja svoju smrt. Zato, eto, prolijevam suze.“ Prolazile su godine, a mali Heinrich postao je učeni dominikanac koji je napisao mnoga djela, a na vrhuncu svoje slave, 1350, napisao je i „Knjižicu vječne mudrosti“, najljepši plod njemačke mistične književnosti. I u toj knjizi prisjetio se svoje majke: „Taj odgovor da je svaka pretvorba Veliki petak, odgovor je jedne priproste žene. Pa ipak, nešto toliko duboko i toliko lijepo krije se u tom odgovoru, da to nijedan znanstvenik ne bi mogao dublje i ljepše iskazati.“

Heinrich (često se služio književnim pseudonimom Amandus) bio je izvrstan pisac, obdaren neobično bujnom maštom i živahnim stilom. Mistik i čovjek velikoga srca, u svojem mističnom zanosu podsjećao je na svetog Bernarda i svetog Franju Asiškog. Nazivali su ga prvim „pjesnikom svete ljubavi“. Ostavio je za sobom i životopis te pisma, koja su i danas tražena i rado čitana literatura. Mnogo je trpio kao i drugi mistici pa kod njega nalazimo smisao za patnju kao naknadu za ljudske grijehe. Trapio se pa je 16 godina kao odjeću za spavanje koristio noćnu košulju sa 150 oštrih mjedenih čavala, okrenutih prema tijelu. Tek kad mu se jednom na Duhove ukazao anđeo i prišapnuo mu da Gospodin traži da prekine s tom pokorom, bacio je tu odjeću u Rajnu. Isusov križ i muka bili su i za njega kao za svetog Pavla „Božja sila i Božja mudrost“. Heinrich je bio veliki štovatelj Blažene Djevice Marije. Bio je duhovni savjetnik mnogim dominikancima i duhovnoj zajednici nazvanoj „Gottesfreunde“ („Božji prijatelji“). Naročiti utjecaj imao je kod ženske dominikanske grane, posebno u samostanima St. Katharinental kod Diessenhofena (švicarski kanton Thurgau), a sa časnom sestrom Elsbeth Stagel, nadstojnicom dominikanskog samostana u Tössu (Winterthur, kanton Zürich), ostvario je blisku suradnju. Ona je prevela neka Heinrichova djela s latinskog na njemački i sačuvala mnoga njegova pisma. Od 1348. boravio je u Ulmu, a pred smrt bio je i prior tamošnjeg dominikanskog samostana. U Ulmu, gradu na Dunavu (Baden-Württemberg) Heinrich Seuse je i preminuo, 25. siječnja 1366. Blaženim ga je proglasio 1831. papa Grgur XVI. Često ga prikazuju s Presvetim imenom Isusovim na grudima. Romansiranu biografiju blaženog Henrika Susa, pod naslovom „Sluga vječne mudrosti“ (1930), napisala je značajna hrvatska književnica Sida Košutić (1902-1965).

Blaženi Henrik Suso

Slika: Blaženi Henrik Suso

Blaženi Henrik Suso

Slika: Blaženi Henrik Suso

Blaženi Henrik Suso

Slika: Blaženi Henrik Suso

Blaženi Henrik Suso

Slika: Blaženi Henrik Suso

Blaženi Henrik Suso

Slika: Blaženi Henrik Suso

Blaženi Henrik Suso

Slika: Blaženi Henrik Suso

Blaženi Henrik Suso

Slika: Blaženi Henrik Suso

Blaženi Henrik Suso

Slika: Blaženi Henrik Suso

Blaženi Henrik Suso

Slika: Blaženi Henrik Suso

Blaženi Henrik Suso

Slika: Blaženi Henrik Suso

Svetac dana - Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius

Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius

Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius

Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius (poljski Jerzy Bolesław Matulewicz), litavski biskup, redovnik marijanac, osnivač družbi Sestara Bezgrešnog začeća i Služavki Isusa u euharistiji, rođen je 13. travnja 1871. u selu Lugine u blizini grada Marijampolea (južna Litva), u siromašnoj seljačkoj obitelji, kao najmlađe od osmero djece Andrzeja i Urszule. Ostao je bez oca s tri godine, a bez majke s deset godina. Majka ga podučavala litavskom jeziku jer se u litavskim školama tada obavezno učio samo ruski jezik. Nakon smrti roditelja brigu o malom Jurgisu preuzeo je stariji brat Jan. Jurgis se školovao u gimnaziji u Marijampoleu i tada obolio od tuberkuloze kostiju pa je neko vrijeme mogao hodati samo uz pomoć štaka. Od 1889. do 1893. školovao se u poljskim sjemeništima, u Kielcu i Varšavi. Moralnu teologiju studirao je u Sankt Peterburgu. Duhovni sljedbenik poljskog kapucina, blaženog Honorata Koźmińskog, zaređen je za svećenika 20. studenog 1898. kao pripadnik Kongregacije marijanskih otaca od Bezgrešnog začeća. Doktorirao je teologiju 1902. na sveučilištu u Fribourgu (zapadna Švicarska). Predavao je od 1902. so 1904. latinski jezik i kanonsko pravo na biskupijskom sjemeništu u Kielcu (Svetokriško vojvodstvo, jugoistočna Poljska), a od 1905. do 1907. djelovao kao duhovnik mladeži u Varšavi. Neumorno je radio na poboljšanju životnih uvjeta radnika i siromaha. Od 1907. predstojnik odjela za sociologiju na Duhovnoj akademiji u Sankt Peterburgu, predavao je dogmatsku teologiju i službovao kao vicerektor. Glasoviti profesor, propovjednik i ispovjednik, reformirao je 1910. red Marijanskih otaca Bezgrešnog začeća, promijenio njihovu konstituciju, odjeću, zavjete i način života. Dao je ostavku na svoj položaj u akademiji kako bi se posvetio revitalizaciji marijanaca, a od 14. srpnja 1911. do smrti djelovao kao generalni poglavar reda.

Osnovao je 15. listopada 1918. u Marijampoleu Kongregaciju sestara Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije. Imenovan je 23. listopada 1918. protiv svoje volje biskupom litavske metropole Vilniusa. U to vrijeme oko Vilniusa sukobljavali su se različiti osvajački interesi, a biskup Jurgis neprestano se borio za obranu Crkve i slobodu svih građana. Osnovao je 1924. još jedan red, Služavke Isusa u euharistiji. Povukao se 14. srpnja 1925. s biskupskog položaja, a 1. rujna 1925. imenovan je nadbiskupom i apostolskim vizitatorom svoje domovine Litve. Utemeljio je litavsku crkvenu provinciju i osnovao pet novih litavskih biskupija s Kaunasom kao metropolitanskim sjedištem. Posjetio je 1926. brojne litavske emigrante u Sjedinjenim Državama. Sveta Stolica povjerila mu je uspostavu konkordata s litavskom vladom i on je taj zadatak uspješno ostvario neposredno pred svoju smrt. Preminuo je 27. siječnja 1927. u Kaunasu (središnja Litva) prilikom operacije slijepog crijeva. Njegove relikvije počivaju od 24. listopada 1934. u crkvi svetog Mihaela arkanđela u Marijampoleu. Blaženim ga je proglasio 28. lipnja 1987. papa Ivan Pavao II. koji je biskupa Jurgisa nazvao „čovjekom Božjeg srca“. Zaštitnik je Litve i učitelja,

Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius

Slika: Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius

Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius

Slika: Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius

Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius

Slika: Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius

Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius

Slika: Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius

Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius

Slika: Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius

Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius

Slika: Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius

Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius

Slika: Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius

Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius

Slika: Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius

Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius

Slika: Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius

Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius

Slika: Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius

Abecedni popis - svetkovine, blagdani, spomendani