Župa svetog Nikole biskupa

JASTREBARSKO


SVECI MJESECA - SIJEČANJ

1Blažena Djevica Marija Bogorodica
1Sveti Odilo
1Sveti Josip Marija Tomasi
1Sveti Fulgencije
2Sveti Bazilije Veliki i Grgur Nazijanski
2Sveti Makarije Aleksandrijski
2Sveti Adalard
3Presveto Ime Isusovo
3Sveta Genoveva
3Sveti Henok
4Sveta Angela iz Foligna
4Sveta Elizabeth Ann Seton
4Sveta Zdislava
5Sveti Gerlach
5Sveti Ivan Nepomuk Neumann
5Sveti Simeon Stilit Stariji
6Bogojavljenje (Tri kralja)
6Sveti Andrija Bessette
6Sveta Rafaela Marija od Presvetoga Srca Isusova Porras y Ayllón
7Krštenje Gospodinovo
7Sveti Rajmund Penjafortski
7Sveti Karlo iz Sezzea
7Sveti Valentin iz Passaua
8Gospa brze pomoći
8Sveti Severin
8Sveti Erhard iz Regensburga
8Blažena Eurosia Fabris Barban
9Sveti Adrian
9Blažena Alix Le Clerc
9Blaženi Józef Pawłowski i Kazimierz Grelewski
10Sveti Agaton
10Sveti Vilim iz Bourgesa
10Sveta Nazaria Ignacia March Mesa
11Sveti Higin
11Sveti Teodozije
11Sveti Tommaso iz Corija
12Sveti Arkadije
12Sveta Marguerite Bourgeoys
12Sveta Tatjana Rimska
13Sveti Hilarije
13Sveti Agricije iz Triera
13Sveti Knut
14Sveti Feliks iz Nole
14Blaženi Odorik iz Pordenonea
14Sveti Remigije
14Sveti Devasahayam Pillai
15Sveta Anastazija (Stošija)
15Sveti Pavao pustinjak
15Sveti Habakuk
16Sveti Marcel papa i mučenik
16Sveti Fursa
16Sveti Tozzo
17Sveti Antun opat
17Sveti Jenaro Sánchez y Delgadillo
17Blaženi Peter To Rot
18Sveta Margareta Ugarska
18Sveti Romedije
18Sveti Deikol
19Sveti Henrik iz Uppsale
19Sveti Josip Sebastijan Pelczar
19Sveti Mario, Marta i sinovi
20Sveti Fabijan i Sebastijan
20Blaženi Cyprian Michael Iwene Tansi
20Sveta Eustochia Calafato
21Sveta Agneza
21Sveti Publije
21Sveti Meinrad
22Sveti Vinko đakon i mučenik
22Blaženi László Batthyány-Strattmann
22Sveta Teodolinda
23Sveti Vinko Pallotti
23Sveta Emerencijana
23Sveti Abel
24Sveti Franjo Saleški
24Blaženi ukrajinski mučenici iz Pratulina
24Sveti Arno Salzburški
25Obraćenje svetog Pavla
25Sveti Ananija
25Sveti Poppo
26Sveti Timotej i Tit
26Sveta Paula Rimska
26Sveti José Gabriel del Rosario Brochero
27Sveta Angela Merici
27Blaženi Henrik Suso
27Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius
28Sveti Toma Akvinski
28Blaženi Karlo Veliki
28Sveta Devota
29Sveti Gelazije II
29Blaženi Julijan Maunoir
29Blaženi Bronisław Markiewicz
30Sveta Martina
30Sveta Hijacinta Marescotti
30Sveta Aldegunda
31Sveti Ivan Bosco
31Sveti Francesco Saverio Maria Bianchi
31Blaženi Nicholas Bunkerd Kitbamrung

DEKANAT

O ŽUPI

ZAJEDNICE

LINKOVI

Mjesec    Dan     

Svetac dana - Sveti Bazilije Veliki i Grgur Nazijanski

Sveti Bazilije

Sveti Bazilije Veliki i Grgur Nazijanski

Danas slavimo dvojicu svetih zaštitnika, Bazilija Velikog i Grgura Nazijanskog, koji su i za života bili nerazdvojni. Sveti Bazilije Veliki (Bazilije iz Cezareje ili Vasilije Veliki), biskup i crkveni naučitelj, rodio se kao sin uglednoga retora oko 330. u Cezareji (Kapadocija) i uz svojeg prijatelja Grgura Nazijanskog i svojeg brata Grgura Nisenskog pripada trojici velikih crkvenih otaca iz Kapadocije (Mala Azija, danas središnja Turska). Njegovi baka, djed, tri brata i sestra također se štuju kao sveci. Školovao se u Cezareji, Carigradu i Ateni. Sjajan govornik, najprije je podučavao retoriku, a nakon krštenja, godine 356, posvetio se asketskom životu. Prodao je sve što je imao, novac razdijelio i postao svećenik i redovnik-pustinjak. Od 370. biskup Cezareje, reformirao je liturgiju, pomagao siromasima, borio se protiv arijanizma i apolinarizma. Pisao je egzegetska, dogmatsko-polemička i asketska djela, a najpoznatija su mu pravila redovničkog života, kojima je utemeljio organizirano istočnjačko monaštvo. Osnovao je red bazilijanaca koji u samostanu žive zajedno i proučavaju Sveto pismo. Uredio je i liturgiju Istočne crkve. Za kasniji razvoj europske književne tradicije posebno je važno njegovo djelo „Govor mladićima o tome kako im može koristiti helenska književnost“, u kojem Bazilije smatra da je i kršćanima potrebna tradicionalna književna naobrazba. Napisao je i brojna značajna retorička djela, od kojih se ističe devet „Propovijedi o stvaranju svijeta u šest dana“. Jedan je od najvećih crkvenih autoriteta i najštovanijih svetaca Istoka, a svojim književnim radom pridonio je da se u kršćanstvu očuva helenska kultura. Preminuo je 1. siječnja 379. u Cezareji. Zaštitnik je Rusije, reformatora, redovnika, odgojitelja, egzorcista i upravnika bolnica.
Drugi današnji zaštitnik, sveti Grgur Nazijanski, zvan i Bogoslov, crkveni naučitelj, rodio se oko 329. u Arijanzu, selu nedaleko Nazijanza (jugozapadna Kapadocija), kao sin tamošnjeg biskupa. Učio je retoriku u Cezareji, Aleksandriji i u Ateni, gdje je studirao zajedno sa svojim zemljakom Bazilijem i Julijanom Apostatom. Učitelj govorništva, po povratku u domovinu, 361, krstio se, zaredio i pridružio se prijatelju Baziliju u pustinjačkom samostanu. Od 372. bio je biskup u Sasimi (Kapadocija), od 374, nakon očeve smrti, upravljao je biskupijom u Nazijanzu, ali se uskoro povukao u samostan. Jedan od najvažnijih teologa na općem saboru u Carigradu i u protuarijanskim borbama, izabran je 380. za carigradskog patrijarha. Tada je nastalo i njegovo najpoznatije djelo, pet „Govora“, u kojima je branio pravovjerni nauk o Svetom Trojstvu. Uskoro se zahvalio, vratio se u Nazijanz i u samoći se bavio književnim radom. Glasovit je po svojim stilistički dotjeranim govorima teološkog sadržaja, prožetim smjelim slikama i neočekivanim obratima (sačuvano ih je 45). Bizantinci su ga prozvali kršćanskim Demostenom. Pisao je pjesme i epigrame, a očuvano je oko 400 njegovih pjesama i zbirka od 243 pisma, malih stilističkih remek-djela. Utemeljitelj bizantske lirike, posebno je uspješan kao autor autobiografskih pjesama („O svome životu“) i lirskih himni. Znatno je utjecao i na teološko-filozofsku misao na Zapadu. Preminuo je 25. siječnja 389. u rodnom Arijanzu.

Sveti Bazilije

Slika: Sveti Bazilije

Sveti Bazilije

Slika: Sveti Bazilije

Sveti Bazilije

Slika: Sveti Bazilije

Sveti Grgur Nazijanski

Slika: Sveti Grgur Nazijanski

Sveti Grgur Nazijanski

Slika: Sveti Grgur Nazijanski

Sveti Bazilije Veliki, Grgur Nazijanski i Grgur Nisenski

Slika: Sveti Bazilije Veliki, Grgur Nazijanski i Grgur Nisenski

Svetac dana - Sveti Makarije Aleksandrijski

Sveti Makarije Aleksandrijski

Sveti Makarije Aleksandrijski

Sveti Makarije Aleksandrijski ili Mlađi, egipatski pustinjak, rođen je oko godine 300. u Aleksandriji. Bio je glasoviti pekar i uspješni trgovac voćem, slatkišima i kolačima. Odrastao je u poganskoj obitelji, obratio se na kršćanstvo, napustio svoje poslove, u najboljoj muževnoj dobi ostavio sve svjetske užitke i godine 335. otišao u pustinju. Nastanio se kao monah i pustinjak u Tebaidi (Gornji Egipat). Neko vrijeme živio je u blizini svetog Antuna opata i sprijateljio se s njim. Proživio je 65 godina u siromaštvu i samozataji, a svoje dane provodio u radu, molitvi i strogom postu. U blizini svoje pustinjačke ćelije obrađivao je komadić zemlje kako bi preživio. Bio je pjesnik, liječnik i prijatelj divljih životinja. Krivovjerni arijanci protjerali su njega, njegovog imenjaka, svetog Makarija Starijeg ili Velikog, te mnoge druge monahe na jedan nilski otok, ali se nakon nekog vremena vratio u pustinju.

Uputio se 373. u Donji Egipat, bio zaređen za svećenika i živio u pustinjačkoj ćeliji, u zajednici s drugim monasima. Imao je proročki dar i pripisuju mu se mnoga čudesa. Izlagao se mnogim pokajničkim iskušenjima pa je tako šest mjeseci boravio u močvari, gdje su ga neprestano napadali neugodni afrički komarci. Kad se vratio među ostale monahe, jedva su ga prepoznali. Rijetko je sjedio pa je i košare od palminog lišća izrađivao stojećki. Čudesno je izliječio mnoge ljude i životinje, među njima i mladunče divlje svinje. Sastavio je redovnička pravila za samostan u Nitriji, koji je i nazvan po njemu, a neka od tih pravila primijenio je sveti Jeronim u svojem samostanu. O životu i djelovanju svetog Makarija kruže mnoge legende i predaje. Doživio je duboku starost i preminuo oko godine 400. Zaštitnik je slastičara, kuhara i pekara.

Sveti Makarije Aleksandrijski

Slika: Sveti Makarije Aleksandrijski

Sveti Makarije Aleksandrijski

Slika: Sveti Makarije Aleksandrijski

Sveti Makarije Aleksandrijski

Slika: Sveti Makarije Aleksandrijski

Sveti Makarije Aleksandrijski

Slika: Sveti Makarije Aleksandrijski

Sveti Makarije Aleksandrijski

Slika: Sveti Makarije Aleksandrijski

Sveti Makarije Aleksandrijski

Slika: Sveti Makarije Aleksandrijski

Sveti Makarije Aleksandrijski

Slika: Sveti Makarije Aleksandrijski

Sveti Makarije Aleksandrijski

Slika: Sveti Makarije Aleksandrijski

Svetac dana - Sveti Adalard

Sveti Adalard

Sveti Adalard

Sveti Adalard iz Corbiea (Adalhardus Corbeiensis, Adalhard, Adélard), benediktinski opat, rođen je oko 752. u Huiseu (općina Zingem, belgijska provincija Istočna Flandrija) kao sin grofa Bernarda i unuk franačkog vladara Karla Martela, utemeljitelja dinastije Karolinga. Njegov stric bio je franački kralj Pipin Mali, a bratić Karlo Veliki. Odrastao je na kraljevskom dvoru u Aachenu. Napustio je dvorski život i 772. postao redovnik u benediktinskoj opatiji Corbie (danas departman Somme, Pikardija, sjeverna Francuska). Pasionirani vrtlar, učenik glasovitog Alcuina iz Yorka, postao je oko 775. poglavarom opatije. Savjetnik, poslanik i dvorski kapelan Karla Velikog, od 780. kancelar njegovog sina Pipina, kralja Italije, bio je od 810. skrbnik Pipinovog maloljetnog sina Bernarda, koji je kasnije također postao vladarom Italije. Adalard je 817. prognan na otok Île de Noirmoutier (departman Vendée) zbog optužbe da je potpomagao Bernardovu pobunu protiv cara Ljudevita I. Pobožnog.

Uživao je u asketskom i kontemplativnom životu, ali je 821. pomilovan i imenovan carevim savjetnikom. Obogatio je samostansku knjižnicu i utemeljio mnoge bolnice, a s bratom Walom, svojim nasljednikom u opatiji Corbie, osnovao je 822. veliku benediktinsku opatiju Corvey ma rijeci Weseru u zapadnoj Njemačkoj (danas općina Höxter, Nordrhein-Westfalen). Preminuo je na glasu svetosti 2. siječnja 826. u opatiji Corbie. Pripisuju mu se mnoga čudesa, a prema predaji na njegovom su grobu ozdravljale gluhe, slijepe i sakate osobe. Adalardov životopis napisao je njegov učenik, sveti Pashazije Radbert (pišemo o njemu u prilogu od 26. travnja). Svetim ga je 1024. proglasio papa Ivan XIX. Zaštitnik je vrtlara, a zazivaju ga kod infekcija, groznice i tifusa. Njegove relikvije nalaze se u opatijskoj crkvi Saint-Pierre de Corbie. Svetom Adalardu posvećene su mnoge crkve i naselja u Francuskoj i uzduž donjeg toka rijeke Rajne.

Sveti Adalard

Slika: Sveti Adalard

Sveti Adalard

Slika: Sveti Adalard

Sveti Adalard

Slika: Sveti Adalard

Sveti Adalard

Slika: Sveti Adalard

Sveti Adalard

Slika: Sveti Adalard

Sveti Adalard

Slika: Sveti Adalard

Sveti Adalard

Slika: Sveti Adalard

Sveti Adalard

Slika: Sveti Adalard

Sveti Adalard

Slika: Sveti Adalard

Sveti Adalard

Slika: Sveti Adalard

Sveti Adalard

Slika: Sveti Adalard

Abecedni popis - svetkovine, blagdani, spomendani