Župa svetog Nikole biskupa

JASTREBARSKO


SVECI MJESECA - LIPANJ

1Sveti Justin
1Sveti Gaudencije Osorski
1Sveti Annibale Maria di Francia
2Sveti Marcelin i Petar
2Sveta Blandina
2Sveti Eugen I
3Sveti Charles Lwanga i ugandski mučenici
3Sveta Klotilda
3Sveti Kevin
4Sveti Kvirin Sisački
4Sveti Optat
4Blaženi rumunjski biskupi mučenici
5Sveti Bonifacije
5Blaženi Ferdinand Portugalski
5Sveta Rebeka
6Sveti Norbert
6Blaženi Józef Innocenty Guz
6Sveti Marcellin Champagnat
7Presveto Srce Isusovo
7Sveti Antonio Maria Gianelli
7Blažena Marija Tereza de Soubiran
7Sveti Robert iz Newminstera
8Bezgrešno Srce Marijino
8Sveti Medard
8Blažena Marija od Božanskog Srca
8Sveti Jakov Berthieu
9Sveti Efrem Sirijac
9Sveti Primo i Felicijan
9Sveti Josip de Anchieta
10Blaženi Ivan Dominici
10Blaženi Bogumil iz Gniezna
10Sveti Kolumba
11Sveti Barnaba
11Sveta Maria Rosa Molas i Vallvé
11Sveta Paola Frassinetti
12Sveti Ivan od svetoga Fakunda
12Sveti Leon III
12Sveti Gaspare Bertoni
13Sveti Antun Padovanski
13Sveti Gerard iz Clairvauxa
13Blažena Marianna Biernacka
14Sveti Elizej
14Sveti Metod Carigradski
14Blaženi Teofilius Matulionis
15Sveti Vid
15Sveti Bernard iz Menthona
15Sveti Izak
16Sveta Lutgarda
16Sveta Germaine Cousin
16Blažena Marija Terezija Scherer
17Sveti Grgur Barbarigo
17Sveti Albert Chmielowski
17Sveti Ranieri iz Pise
18Sveti Marko i Marcelijan
18Sveta Elizabeta iz Schönaua
18Sveta Rahela
19Sveti Romuald
19Sveti Gervazije i Protazije
19Sveti Remigije Isoré i Modeste Andlauer
20Sveta Julijana Falconieri
20Sveti Ivan iz Matere
20Blažena Margareta Ebner
20Sveta Mirjam
21Sveti Alojzije Gonzaga
21Sveti Lazar
21Sveti Gideon
22Sveti John Fisher i Thomas More
22Sveti Paulin iz Nole
22Sveti Alban Engleski
23Sveti Josip Cafasso
23Blažena Marija iz Oigniesa
23Blažena María Guggiari Echeverría
24Rođenje svetog Ivana Krstitelja
24Sveti Ivan Hrvatski, pustinjak
24Sluga Božji Gerard Tomo Stantić
25Sveti Vilim iz Vercellija
25Sveti Prosper Akvitanski
25Sluga Božji Ivan Bonifacije Pavletić
26Sveti Ivan i Pavao
26Sveti Vigilije iz Trenta
26Blažene mučenice iz Arrasa
26Sveti Josemaría Escrivá
27Sveti Ćiril Aleksandrijski
27Sveti Ladislav Ugarski
27Sveta Ivana Antiohijska
28Sveti Irenej
28Sveta Ema Krška
28Svete Bartolomea Capitanio i Vincenza Gerosa
28Službenica Božja Elizabeta Golubić (Giacoma Giorgia Colombis)
29Sveti Petar i Pavao
29Blažene Saloma i Judita iz Niederaltaicha
29Blaženi Inocent V
30Sveti rimski prvomučenici
30Blaženi Rajmund Lullus
30Sveti Teobald iz Provinsa

DEKANAT

O ŽUPI

ZAJEDNICE

LINKOVI

Mjesec    Dan     

Svetac dana - Sveti Elizej

Sveti Elizej

Sveti Elizej

Današnji je sveti zaštitnik Elizej (hebrejski Eliša), starozavjetni prorok iz IX. stoljeća prije Krista. O njemu piše u starozavjetnoj Prvoj i Drugoj knjizi kraljeva. Rodio se u Abel-Meholahu, u dolini rijeke Jordana, južno od grada Beit She'ana. Sin Šafatov, iz imućne obitelji, bavio se poljodjelstvom. Na tom mjestu pronašao ga je za plugom prorok Ilija, kad se vraćao jordanskom dolinom s gore Horeba. Ime Elizej dolazi od hebrejske riječi koja u prijevodu znači: „Bog koji pomaže,“ „koji spašava“. Djelovao je za vrijeme sjevernih kraljeva Jorama i Jehua. Prema biblijskoj tradiciji bio je čudotvorac. Učenik proroka Ilije, spremno se odazvao na njegov poziv i nastavio njegovo djelo. Bio je Ilijin poslužitelj, a kad je Ilija uznesen ognjenim kolima na nebo, Elizej je primio snagu i moć Ilijina duha. Naslijedio je „obilje Ilijina duha“ i Ilijin plašt koji mu je bio od osobite pomoći. Plaštem je razdijelio vode rijeke Jordana da bi je prešao, kao što je to nekada učinio Mojsije na Crvenom moru.
Ostavio je snažan trag, a Svevišnji je preko njega činio mnoga čudesa, među njima i umnažanje kruha. Elizej je igrao presudnu ulogu u vjerskom i političkom životu izraelskog naroda. Šezdeset godina, od 892. do 832, obavljao je dužnost „proroka u Izraelu“. Preminuo je u Samariji. U Crkvi je čašćen kao svetac pa su se prema predaji njegove relikvije prenosile u Aleksandriju, Carigrad i Ravennu. Štuju ga i pravoslavci, protestanti, Židovi i muslimani. Posvećena su mu mnoga naselja, župe, crkve i kapele diljem svijeta i hrvatskih krajeva (Fažana, Draguć kod Cerovlja).

Sveti Elizej

Slika: Sveti Elizej

Sveti Elizej

Slika: Sveti Elizej

Sveti Elizej

Slika: Sveti Elizej

Sveti Elizej

Slika: Sveti Elizej

Sveti Elizej

Slika: Sveti Elizej

Sveti Elizej

Slika: Sveti Elizej

Sveti Elizej-crkva u Fažani

Slika: Sveti Elizej-crkva u Fažani

Svetac dana - Sveti Metod Carigradski

Sveti Metod Carigradski

Sveti Metod Carigradski

Sveti Metod (Methodios ili Methodius) I, carigradski patrijarh, upravljao je carigradskom Crkvom od 4. ožujka 843. do 14. lipnja 847. Rođen je oko 790. u Sirakuzi na Siciliji. Njegovi roditelji, imućni Grci, poslali su dječaka na školovanje u Carigrad, sa željom da ostvari karijeru na carskom dvoru. Metod se opredijelio za duhovno zvanje, postao monah i opat samostana Chenolakkos u Bitiniji, na sjeverozapadu Male Azije. Boravio je zatim na otoku Chiosu u Egejskom moru, sagradio tamo samostan i utemeljio monašku zajednicu. Pristaša štovatelja ikona, uspješno je surađivao s carigradskim patrijarhom Niceforom. Zbog progona od strane ikonoklasta, protivnika štovanja ikona, patrijarh Nicefor poslao ga je 815. kao svojeg predstavnika u Rim, gdje je zatražio pomoć pape Paskala I.

Metod se vratio u Carigrad 821, ali je bizantski car Mihajlo II. Mucavac bio na strani ikonoklasta pa je Metod uhićen, bičevan i prognan na otok Sveti Andrija u Mramornom moru. Tamo je živio u neljudskim uvjetima, zatvoren u jednu rimsku grobnicu. Mihajlov nasljednik, car Teofil, također je pripadao ikonoklastima, ali je cijenio Metodovo mišljenje pa ga je 829. pozvao na svoj dvor. Zadržao je Metoda u svojoj palači kao savjetnika. Kad je 843. na prijestolje došla njegova supruga, carica Teodora, imenovala je Metoda patrijarhom Carigrada. On je tada uz suradnju biskupa i svećenika učinio kraj prevlasti ikonoklasta. Plodan teološki pisac, obolio je od vodene bolesti i preminuo u Carigradu na današnji dan, 14. lipnja 847.

Sveti Metod Carigradski

Slika: Sveti Metod Carigradski

Sveti Metod Carigradski

Slika: Sveti Metod Carigradski

Sveti Metod Carigradski

Slika: Sveti Metod Carigradski

Sveti Metod Carigradski

Slika: Sveti Metod Carigradski

Sveti Metod Carigradski

Slika: Sveti Metod Carigradski

Sveti Metod Carigradski

Slika: Sveti Metod Carigradski

Sveti Metod Carigradski

Slika: Sveti Metod Carigradski

Svetac dana - Blaženi Teofilius Matulionis

Blaženi Teofilius Matulionis

Blaženi Teofilius Matulionis

Blaženi Teofilius Matulionis, litavski biskup i mučenik, rođen je 23. lipnja 1873. u selu Kudoriškisu (općina Skiemonys, kotar Anykščiai, sjeveroistočna Litva), u seljačkoj obitelji, kao drugi od tri sina Jurgisa Matulionisa i One Juočepyte. Nakon majčine smrti njegov otac se ponovno oženio i u tom braku imao sedmero djece. Teofilius se školovao u litavskom gradu Antaliepteu i u Daugavpilsu (Latvija), gdje je završio gimnaziju. Teologiju i filozofiju studirao je u Sankt Peterburgu, gdje je 17. ožujka 1900. zaređen za svećenika. Osim litavskog jezika služio se ruskim, latvijskim i poljskim jezikom. Postavljen je 26. lipnja 1900. za župnog vikara u selu Bikova kod Silajanija u latvijskoj pokrajini Latgaliji (Latgale), a 1910. za župnika župe Presvetog Srca Isusovog u Sankt Peterburgu. Tamo je podigao novu župnu crkvu i stekao naslov monsinjora. Njegova pastoralna djelatnost zaustavljena je od strane sovjetskih komunističkih vlasti koje su 1923. naredile konfiskaciju svih crkava. Teofilius je prvi put boravio u zatvoru od 1923. do 1925. Papa Pio XI. imenovao ga je 8. prosinca 1928. pomoćnim biskupom Mogileva (istočna Bjelorusija), a potajno je posvećen 7. veljače 1929. Ponovno je uhićen 24. studenog 1929. i osuđen na deset godina prisilnog rada na Soloveckim otocima u Bijelom moru (Arhangelska oblast), gdje su hladnoća i vlaga narušile njegovo zdravlje. Često je ustajao usred noći kako bi potajno služio misu, a za euharistiju je koristio obični kruh. Zbog narušenog zdravlja prebačen je 1931. u logor blizu Lenjingrada, a potom u jedan moskovski zatvor. Iz zatvora je pušten 1933. kao dio razmjene zatvorenika s litavskom vladom. Papa Pio XI. primio ga je 24. ožujka 1934. u audijenciju. Teofilius je kleknuo kako bi primio papinski blagoslov, ali papa ga je podigao, sam kleknuo i rekao mu: „Ti si mučenik. Ti si onaj koji treba dijeliti blagoslove. Litavskom narodu služi na čast da ima takvog junaka.“ Zatim je Teofilius do 1936. djelovao kao duhovnik litavskih emigranata u Sjedinjenim Državama, a nakon povratka u Litvu kao duhovnik u samostanu benediktinki i rektor crkve svetog Nikole u Kaunasu.

Papa Pio XII. imenovao ga je 9. siječnja 1943. biskupom Kaišiadorysa, grada u središnjoj Litvi. Sovjetske komunističke vlasti uhitile su ga po treći puta 18. prosinca 1946. i osudile ga na novih deset godina zatvora. Najprije je boravio u jednom moskovskom zatvoru, zatim je deportiran u Sibir te konačno u Mordoviju. Kad je u travnju 1956. izišao iz tamnice, zabranjeno mu je obavljanje biskupske službe te je boravio u kućnom pritvoru u Birštonasu (južna Litva). Bez privole komunističkih zlikovaca potajno je u svojoj kuhinji posvetio 25. prosinca 1957. biskupa Vincentasa Sladkevičiusa. Protjeran je 17. listopada 1958. u grad Šeduvu (kotar Radviliškis, sjeverozapadna Litva), gdje je boravio do svoje smrti. Papa Ivan XXIII. imenovao ga je 9. veljače 1962. nadbiskupom. Prigodom pretraživanja njegovog stana pripadnici zloglasnog KGB-a otrovali su nadbiskupa Matulionisa. Ubrzo nakon toga, 20. kolovoza 1962, mučenik je u Šeduvi preminuo. Njegovo tijelo pokopano je 23. kolovoza u katedrali Preobraženja Gospodnjeg u Kaišiadorysu. Prigodom ekshumacije, 1999, utvrđeno je da je mučenik bio otrovan. Blaženim ga je 25. lipnja 2017. proglasio papa Franjo, a obred beatifikicije predvodio je u Vilniusu kardinal Angelo Amato. Bio je to povijesni čin, prvi takve vrste na tlu uvijek ponosne i vjerne, katoličke i mučeničke zemlje Litve. Litva je u svojoj burnoj povijesti prolazila sličan put kao i Lijepa naša pa je ovo prilika da se u svojim molitvama sjetimo prijateljskog litavskog naroda.

Blaženi Teofilius Matulionis

Slika: Blaženi Teofilius Matulionis

Blaženi Teofilius Matulionis

Slika: Blaženi Teofilius Matulionis

Blaženi Teofilius Matulionis

Slika: Blaženi Teofilius Matulionis

Blaženi Teofilius Matulionis

Slika: Blaženi Teofilius Matulionis

Blaženi Teofilius Matulionis

Slika: Blaženi Teofilius Matulionis

Blaženi Teofilius Matulionis

Slika: Blaženi Teofilius Matulionis

Blaženi Teofilius Matulionis

Slika: Blaženi Teofilius Matulionis

Blaženi Teofilius Matulionis

Slika: Blaženi Teofilius Matulionis

Abecedni popis - svetkovine, blagdani, spomendani