Župa svetog Nikole biskupa

JASTREBARSKO


SVECI MJESECA - SVIBANJ

1Sveti Josip Radnik
1Sveti Jeremija
1Sveti Riccardo Pampuri
1Sveti Pellegrino Laziosi
2Sveti Atanazije
2Sveti José María Rubio y Peralta
2Sveti Josip patrijarh
3Sveti Filip i Jakov
3Sveti Stanisław Kazimierczyk
3Blaženi Edoardo Giuseppe Rosaz
4Sveti Florijan
4Blaženi Jean-Martin Moÿe
4Blaženi Julijan iz Bala
5Sveti Nunzio Sulprizio
5Sveti Gotthard
5Sveta Judita
6Blažena Caterina Troiani
6Blažena Anna Rosa Gattorno
6Sveti François de Laval
7Sveti Dujam
7Blažena Gizela Ugarska
7Sluga Božji Šimun Filipović
8Sveta Ruža Venerini
8Sveta Ida iz Nivellesa
8Sveti Viktor Maur
9Uzašašće Gospodinovo (Spasovo)
9Sveti Kristofor
9Sveti Izaija
9Sveti Pahomije
10Blaženi Ivan Merz
10Gospa Trsatska
10Sveti Ivan de Ávila
11Sveti Franjo de Geronimo
11Sveti Ignacije iz Laconija
11Sveti Job
12Sveti Leopold Bogdan Mandić
12Sveti Pankracije
12Sveta Laura Montoya
13Gospa Fatimska
13Sveti Andrija Hubert Fournet
13Sveti Servacije
14Sveti Matija
14Sveta Maria Domenica Mazzarello
14Sluga Božji Lino Maupas
15Sveti Izidor ratar
15Sveti Mihael Garicoïts
15Sveta Sofija
16Sveti Ivan Nepomuk
16Sveti Andrija Bobola
16Sveti Ubald
16Službenica Božja Žarka Ivasić
17Sveti Pascual Baylón
17Sveti Simon Stock
17Blažena Antonia Mesina
18Sveti Ivan I.
18Sveti Feliks iz Cantalicea
18Sveti Erik Švedski
19Duhovi
19Sveti Celestin V.
19Sveti Ivo Hélory
19Sveta Maria Bernarda Bütler
20Marija Majka Crkve
20Sveti Bernardin Sienski
20Sveti Antonino Pierozzi
20Sveta Sara
21Sveti Eugène de Mazenod
21Sveti Cristóbal Magallanes Jara
21Sveti Heming
22Sveta Rita iz Cascije
22Sveta Julija s Korzike
22Sveta Dulce Lopes Pontes
22Sluga Božji Lovro Milanović
23Sveti Ivan Krstitelj de' Rossi
23Sveti Ivo iz Chartresa
23Sveta Eufrosina iz Polocka
24Marija pomoćnica
24Sveti Vinko Lerinski
24Sveta Estera
25Sveti Urban
25Sveti Beda Časni
25Sveti Zakej
26Presveto Trojstvo
26Sveti Filip Neri
26Sveta Marija Magdalena de' Pazzi
26Sveta Mariana de Paredes
27Sveti Augustin Canterburyjski
27Sveti Grgur VII
27Blaženi Lojze Grozde
28Sveti German Pariški
28Blažena Maria Bartolomea Bagnesi
28Blažena Margaret Pole
29Sveta Uršula Ledóchowska
29Sveti Euzebije i Polion
29Sveta Bona iz Pise
30Tijelovo
30Sveta Ivana Orleanska
30Sveti Ferdinand III
30Sveti Gavin iz Porto Torresa
31Pohod Blažene Djevice Marije
31Sveta Petronila
31Majka Božja od Kamenitih vrata

DEKANAT

O ŽUPI

ZAJEDNICE

LINKOVI

Mjesec    Dan     

Svetac dana - Blažena Caterina Troiani

Blažena Caterina Troiani

Blažena Caterina Troiani

Današnja slavljenica je blažena Caterina Troiani, talijanska redovnica i utemeljiteljica franjevki misionarki. Kći imućnih roditelja, rodila se 19. siječnja 1813. u gradiću Giuliano di Roma (provincija Frosinone, Lazio) kao Costanza Troiani. Rano je ostala bez majke pa je već sa šest godina smještena u dječji dom u Ferentinu, što su ga vodile redovnice klarise. Zavoljela je redovnički život, 1829. se zaredila, a 1830. položila svečane zavjete i uzela ime Marija Katarina od svete Ruže iz Viterba (Maria Caterina di Santa Rosa da Viterbo). Od 1842. do 1858. obavljala je dužnost glavne tajnice poglavarice družbe Marije Alojzije Castelli. Pošla je s poglavaricom i još tri sestre 1859. kao misionarka u Egipat, u njegov glavni grad Kairo. Tamo su otvorile dom i školu za djevojčice, bez obzira na vjeru i boju kože. Njezina nastojanja bila su prožeta socijalnim, dobrotvornim ali i ekumenskim djelovanjem. Okolnosti su tražile da se 1863. u Egiptu osnuje nova, samostalna redovnička družba s Caterinom Troiani kao poglavaricom. Družba je 1868. dobila ime Franjevačke trećoredice Kaira, potom Franjevke misionarke Egipta, a od 1950. Franjevke misionarke Bezgrešnog Srca Marijina.
Djelovanje sestara u Egiptu bilo je sve uspješnije pa su otvorile još sedam kuća i dom za napuštenu djecu. Caterina Troiani uspijevala je pribaviti sredstva za svoju siročad iz najrazličitijih mogućih izvora. Poglavarica družbe ostala je do kraja života, a djelatnost svoga reda uspjela je proširiti i izvan Egipta. Godine 1885. otvorena je njihova kuća u Jeruzalemu, godinu dana kasnije na Malti, a potom u mnogim talijanskim gradovima. Caterina je promicala svakodnevnu pričest kod redovnica, što je u ono vrijeme bila rijetkost. Strogu duhovnost kalrisa s mnogim pokorama ublažila je i nadomjestila dobrotvornom djelatnošću. Preminula je u Kairu na današnji dan, 6. svibnja 1887. Oplakivali su ju i kršćani i muslimani, posebno crnačka djeca koja su joj naročito prirasla srcu. Blaženom ju je 1985. proglasio papa Ivan Pavao II. Njezina družba i danas uspješno djeluje u Europi, Africi, Aziji, Latinskoj i Sjevernoj Americi, s oko 700 redovnica u 88 samostana.

Blažena Caterina Troiani

Slika: Blažena Caterina Troiani

Blažena Caterina Troiani

Slika: Blažena Caterina Troiani

Blažena Caterina Troiani

Slika: Blažena Caterina Troiani

Blažena Caterina Troiani

Slika: Blažena Caterina Troiani

Blažena Caterina Troiani

Slika: Blažena Caterina Troiani

Svetac dana - Blažena Anna Rosa Gattorno

Blažena Anna Rosa Gattorno

Blažena Anna Rosa Gattorno

Blažena Anna Rosa Gattorno, talijanska redovnica, utemeljiteljica kongregacije Kćeri svete Ane, rođena je 14. listopada 1831. u Genovi kao Rosa Maria Benedetta, jedna od šestero djece Francesca Gattorna i Adelaide Campanella, u bogatoj i pobožnoj brodovlasničkoj obitelji. Jedan od njezine braće bio je Federico Gattorno, zapovjednik Glavnog stožera Garibaldijevih četa i parlamentarni zastupnik. Obitelj joj je omogućila privatno školovanje. Udala se 5. studenoga 1852. za Gerolama Custa. Najprije su živjeli u Marseillesu, ali su se zbog financijskih teškoća vratili u Genovu. Gerolamo je umro 8. ožujka 1858. i Rosa Marija ostala je sama s troje djece. Njezina najstarija kći Carlotta bila je gluhonijema, a najmlađe dijete je umrlo ubrzo nakon očeve smrti. Rosa Maria nije se nakon tih nesreća okrenula od Boga već je svoj život posvetila njemu. Znala je dobro što je bol i siromaštvo pa je smatrala da može pomoći drugim nevoljnicima. I dalje je vodila brigu o svojoj djeci, a 1858. položila je zavjete čistoće i poslušnosti. Položila je 1861. i zavjet siromaštva i uz duhovno vodstvo svojeg ispovjednika, don Giuseppea Firpa, postala franjevačka trećoretka. Već sljedeće godine dobila je skrivene stigme. Iako je voljela samoću i tišinu, uključila se u rad katoličkih udruga u Genovi pa je izabrana za predsjednicu Pobožnog saveza novih uršulinki, kćeri presvete Marije Bezgrešne (Pia Unione delle Nuove Orsoline Figlie di S. Maria Immacolata). Osjetila je Božji poziv za osnivanjem nove redovničke kongregacije, ali je oklijevala zbog svoje djece. Posjetila je 3. siječnja 1866. papu Pija IX. i on ju je nagovorio da odmah krene u akciju.

U suradnji s lazaristom, ocem Giovannijem Battistom Tornatoreom, utemeljila je 8. prosinca 1866. u Piacenzi (Emilia-Romagna) kongregaciju Kćeri svete Ane (Figlie di Sant'Anna). Obukla je redovničku odjeću 26. srpnja 1867, a 8. travnja 1870. s još dvanaest sestara položila svečane zavjete. Tada je uzela redovničko ime Anna Rosa. Njezine redovnice služile su siromasima i bolesnicima, a u mnogim talijanskim gradovima otvorile su škole za siromašnu djecu i medicinske sestre, vrtiće i utočišta za bivše prostitutke. Naročitu brigu vodile su o gluhim i nijemim osobama. Veliku potporu u njihovom radu pružao je biskup Piacenze, također blaženik, Giovanni Battista Scalabrini (1839-1905). U trenutku smrti majke Anne Rose djelovalo je više od 3500 sestara, Kćeri svete Ane, i bilo je otvoreno 368 redovničkih kuća diljem svijeta. Anna Rosa Gattorno preminula je na današnji dan, 6. svibnja 1900, u Rimu, u matičnoj kući Kćeri svete Ane. Tamo i danas počivaju njezine relikvije. Blaženom ju je proglasio 9. travnja 2000. papa Ivan Pavao II. Prema podacima iz godine 2008, diljem svijeta djeluju 1404 redovnice družbe Kćeri svete Ane, u 219 kuća (Europa, Sjeverna i Južna Amerika, Afrika, Azija, Australija).

Blažena Anna Rosa Gattorno

Slika: Blažena Anna Rosa Gattorno

Blažena Anna Rosa Gattorno

Slika: Blažena Anna Rosa Gattorno

Blažena Anna Rosa Gattorno

Slika: Blažena Anna Rosa Gattorno

Blažena Anna Rosa Gattorno

Slika: Blažena Anna Rosa Gattorno

Blažena Anna Rosa Gattorno

Slika: Blažena Anna Rosa Gattorno

Blažena Anna Rosa Gattorno

Slika: Blažena Anna Rosa Gattorno

Blažena Anna Rosa Gattorno

Slika: Blažena Anna Rosa Gattorno

Blažena Anna Rosa Gattorno

Slika: Blažena Anna Rosa Gattorno

Blažena Anna Rosa Gattorno

Slika: Blažena Anna Rosa Gattorno

Blažena Anna Rosa Gattorno

Slika: Blažena Anna Rosa Gattorno

Svetac dana - Sveti François de Laval

Sveti François de Laval

Sveti François de Laval

Sveti François-Xavier de Montmorency-Laval, kanadski biskup francuskog podrijetla, prvi biskup Québeca, rođen je 30. travnja 1623. u naselju Montigny-sur-Avre kod Chartresa (departman Eure-et-Loir, Perche), u staroj, uglednoj francuskoj plemićkoj obitelji, kao treće od sedmero djece Huguesa de Montmorency-Lavala i Michelle de Péricard. Od 1631. do 1641. školovao se kod isusovaca u La Flecheu (departman Sarthe). Rano je u sebi osjetio želju za duhovnim zvanjem. Ostao je bez oca u trinaestoj godini. Studirao je od 1641. teologiju na isusovačkom kolegiju College de Clermont u Parizu. Morao je 1645. na neko vrijeme napustiti studij jer su dva njegova starija brata poginula u Tridesetogodišnjem ratu pa se kao glava obitelji posvetio vođenju obiteljskog imanja. Za svećenika je zaređen 1. svibnja 1647. u katedrali u Évreuxu (Normandija). Od 1648. djelovao je kao arhiđakon u Évreuxu, sa 155 župa pod njegovom upravom. Podnio je 1654. ostavku na taj položaj i četiri godine živio povučeno u jednom samostanu u Caenu (departman Calvados, Normandija), potpuno predan molitvi i kontemplaciji. Papa Aleksandar VII. imenovao ga je 3. lipnja 1658. apostolskim vikarom kolonije Nove Francuske, a 8. prosinca 1658. posvećen je za biskupa u pariškoj opatiji Saint-Germain-des-Prés.

Stigao je 16. lipnja 1659. u grad Québec. Njegovo područje djelovanja pokrivalo je velik dio Kanade i središnji dio današnjih Sjedinjenih Država, od Hudsonovog zaljeva na sjeveru do Louisiane na jugu te od Akadije na istoku do ravnica kanadskog Zapada. Bilo je to ogromno graničarsko područje koje je trebalo administrativno urediti i evangelizirati. Biskup François poticao je misionarski rad i podržavao djelovanje isusovaca i franjevaca. Obnovio je svetište Sainte-Anne-de-Beaupré u Québecu i sagradio katedralu Notre-Dame de Québec. Utemeljio je 26. ožujka 1663. sjemenište u Québecu i uspostavio katolički školski sustav diljem Kanade. Otvarao je župe, crkve, škole i bolnice.

Biskupija Québec uspostavljena je 1674, a Laval je postao njezinim prvim biskupom. François de Laval je bio neumoran duhovnik. Zbog rješavanja gorućih problema u svojoj biskupiji tri puta je putovao u Francusku kako bi dobio potporu francuskog kralja Louisa XIV. Cijelu svoju biskupiju proputovao je pješice, u kanuu i na snježnim krpljama. Dobrotvor i prijatelj siromaha, vodio je brigu o svim svojim vjernicima, a posebno su mu srcu prirasli Indijanci. Bio je protivnik trgovaca koji su indijanskim plemenima prodavali alkohol i besramno ih iskorištavali. Biskup Laval kažnjavao ih je izopćenjem iz Crkve. Bio je dvaput privremeni guverner Nove Francuske (1663. i 1682). Povukao se 1688. u mirovinu i živio povučeno u svojem sjemeništu. Začetnik je štovanja Svete obitelji. Preminuo je 6. svibnja 1708. u Québecu, a njegove relikvije počivaju u katedrali Naše Gospe u gradu Québecu, sjedištu biskupije koju je osnovao. Po njemu je nazvan grad Laval (jugozapadni Québec) i Sveučilište Laval u Québecu. Blaženim ga je 22. lipnja 1980. proglasio papa Ivan Pavao II, a svetim 3. travnja 2014. papa Franjo. Zaštitnik je kanadskih biskupa.

Sveti François de Laval

Slika: Sveti François de Laval

Sveti François de Laval

Slika: Sveti François de Laval

Sveti François de Laval

Slika: Sveti François de Laval

Sveti François de Laval

Slika: Sveti François de Laval

Sveti François de Laval

Slika: Sveti François de Laval

Sveti François de Laval

Slika: Sveti François de Laval

Sveti François de Laval

Slika: Sveti François de Laval

Sveti François de Laval

Slika: Sveti François de Laval

Abecedni popis - svetkovine, blagdani, spomendani