Župa svetog Nikole biskupa

JASTREBARSKO


SVECI MJESECA - OŽUJAK

1Sveti Albin
1Sveti David Velški
1Blaženi Roger le Fort
2Sveta Janja Praška
2Sveti Simplicije
2Sveta Ángela de la Cruz Guerrero
3Sveta Kunigunda
3Blaženi Pierre-René Rogue
3Sveta Katharine Drexel
4Sveti Kazimir
4Blažena Placide Viel
4Sluga Božji Ante Antić
5Sveti Ivan Josip od Križa
5Sveti Lucije
5Sveti Piran
6Sveta Koleta
6Sveti Fridolin
6Sveti Hošea
7Svete Perpetua i Felicita
7Sveta Tereza Margareta od Presvetog Srca Isusovog
7Blaženi José Olallo Valdés
8Sveti Ivan od Boga
8Blaženi Wincenty Kadłubek
8Sveti Joel
9Sveta Franciska Rimska
9Sveta Katarina Bolonjska
9Sveti Cezarije iz Nazijanza
10Sveti Dominik Savio
10Sveti Makarije Jeruzalemski
10Sveti John Ogilvie
10Sveti mučenici iz Sebaste
11Sveti Eulogije iz Córdobe
11Sveti Konstantin Škotski
11Sluga Božji Franjo Kuharić
11Sveti Dominik Cam
12Sveti Maksimilijan
12Blažena Aniela Salawa
12Blaženi Dionizije, kartuzijanac
12Blaženi Jeronim Gherarducci
12Sveti Josip Zhang Dapeng
12Sveti Inocent I
13Sveta Eufrazija
13Sveti Nicefor Carigradski
13Sveti Leander Seviljski
14Sveta Matilda
14Blaženi Jakov iz Viterba
14Blaženi Giacomo Cusmano
15Sveta Lujza de Marillac
15Sveti Longin
15Sveti Zaharija papa
15Sveti Artemide Zatti
16Sveti Klement Marija Hofbauer
16Sveti Heribert
16Sveti Hilarije i Tacijan
17Sveti Patrik
17Sveti Jan Sarkander
17Sveta Gertruda iz Nivellesa
18Sveti Ćiril Jeruzalemski
18Sveti Salvador iz Horte
18Sluga Božji Vendelin Vošnjak
19Sveti Josip
19Blaženi Marcel Callo
19Sveti Cuthbert
20Sveti Vulfram
20Blaženi Hipolit Galantini
20Blaženi Mauricije Csák
21Sveta Benedetta Cambiagio Frassinello
21Sveti Serapion iz Thmuisa
21Sveti Enda od Arana
22Blaženi Clemens August von Galen
22Sveti Nicholas Owen
22Sveti Benvenuto Scotivoli
23Sveti Turibije
23Sveti Josip Oriol
23Sveta Rebeka Libanonska
24Cvjetnica
24Sveta Katarina Švedska
24Sveti Irenej Srijemski
24Sveti Óscar Romero
25Blagovijest
25Sveti Dizma
25Sveta Lucija Filippini
26Sveti Ludger
26Sveti Kastul Rimski
26Sveti Montan i Maksima
27Sveti Ivan Damašćanski
27Blaženi Francesco Faà di Bruno
27Sveti Mihej
28Veliki četvrtak
28Sveti Rupert
28Blažena Ivana Marija de Maillé
28Sveti Stephen Harding
29Veliki petak
29Sveti Bertold
29Sveti Siksto III
29Sveti Sefanija
30Velika subota
30Sveti Leonardo Murialdo
30Sveti Ivan Klimak
30Sveti Zosim iz Siracuse
31Uskrs
31Sveti Benjamin
31Sveti Amos
31Sveta Balbina

DEKANAT

O ŽUPI

ZAJEDNICE

LINKOVI

Mjesec    Dan     

Svetac dana - Sveti Patrik

Sveti Patrik

Sveti Patrik

Danas s velikom radošću slavimo svetog Patrika (latinski Patricius, engleski Patrick, irski Pádraig), omiljenog irskog zaštitnika, misionara i apostola. Rođen je oko 385. u Britaniji (po nekima u Kilpatricku kod Dumbartona, u Škotskoj, po nekima u Cumberlandu, u Engleskoj, a po nekima u sjevernom Walesu) kao sin kršćanskih roditelja. Njegov otac bio je đakon, koji je u starosti postao i svećenik. Na očevom imanju u Britaniji kao šesnaestgodišnjeg mladića zarobili su ga irski razbojnici i prodali ga u ropstvo. Kao rob u Irskoj čuvao je ovce. Boraveći uz stada u samotnim brdima i šumama, pronašao je Boga i posvetio se molitvama i pokori. To sudbonosno otkriće odredilo je njegovu budućnost. Pobjegao je oko godine 407. iz ropstva u Irskoj i vratio se kući. Usnuo je jedne noći neobičan san, u kojem su ga irska djeca ispruženih ruku zvala da ih poduči kršćanskoj vjeri. Želio je postati svećenik i otišao na školovanje u Galiju. Nekoliko godina proveo je kao monah u opatiji Lérins i kao klerik biskupa Germana iz Auxerrea. Papa Celestin I. poslao ga je u Irsku da proširi Radosnu vijest. Vratio se na „smaragdni otok“ oko 432, kao nasljednik prvoga irskog misionara Paladija i zaređen je za biskupa. Njegovo djelovanje urodilo je sjajnim uspjesima. Obratio je na kršćanstvo gotovo cijelu Irsku, naročito sjeverne i zapadne pokrajine, osnovao više samostana i biskupija. Organizirao je biskupije koje su se poklapale s područjem pojedinih plemena i zaređivao domaće sinove za svećenike.
Irska je postala glasovita kao „Otok svetaca“, a irski monasi, sljedbenici svetog Patrika, odigrali su veliku ulogu u širenju kršćanstva i postali vjerovjesnici novih europskih naroda. Za svoje biskupsko sjedište izabrao je Armagh u sjevernoj Irskoj (pokrajina Ulster). Napisao je na latinskom jeziku „Ispovijesti“ i „Poslanicu Korotiku“, u kojoj opominje britanskog kralja zbog progona kršćana. Prema legendama istrijebio je zmije sa „zelenog otoka“, a trolist djeteline, njegov zaštitni znak, poslužio mu je kod tumačenja vjerske istine o Presvetom Trojstvu. Preminuo je vjerojatno na današnji dan, 17. ožujka 461, po svemu sudeći u Saulu (grofovija Down, Ulster). Blagdan svetog Patrika danas ponosno i veselo slave Irci i irski prijatelji diljem svijeta i hrvatskih krajeva. Zazivaju ga osobe koje se boje zmija i koje su ugrizle zmije, a zaštitnik je Irske, Nigerije, inženjera, odbačenih ljudi te mnogih naselja, učilišta, ustanova, biskupija, župa, crkava i kapela širom svijeta. Sretan imendan želimo svim našim Patrikima, Patricijama i Domagojima!

Sveti Patrik

Slika: Sveti Patrik

Sveti Patrik

Slika: Sveti Patrik

Sveti Patrik

Slika: Sveti Patrik

Sveti Patrik

Slika: Sveti Patrik

Sveti Patrik

Slika: Sveti Patrik

Sveti Patrik

Slika: Sveti Patrik

Svetac dana - Sveti Jan Sarkander

Sveti Jan Sarkander

Sveti Jan Sarkander

Sveti Jan Sarkander, poljski, moravski i češki svećenik i mučenik, rođen je 20. prosinca 1576. u Skoczówu (danas cieszyński okrug, šlesko vojvodstvo, Poljska) u češko-poljskoj obitelji, kao sin Čeha Grzegorza Sarkandera i Poljakinje Helene Górecke. Rano je ostao bez oca pa je majka sa četvoricom sinova i kćerkom odselila 1589. u moravsko naselje Příbor (danas okrug Nový Jičín, Moravskoslezský kraj, Češka). Od 1592. studirao je filozofiju kod isusovaca u Olomoucu, povijesnoj moravskoj metropoli, a od 1600. u Pragu, gdje je 1603. doktorirao. Potom je od 1604. do 1606. u Grazu studirao teologiju. Zatim je oženio protestantkinju Annu Plachetsku i nastanio se u Brnu. Anna je uskoro umrla i Jan se tada konačno odlučio za duhovno zvanje. Zaređen je za svećenika 1609. u Brnu i djelovao kao župnik u moravskim župama Uničov, Charváty, Kroměříž, Zdounky i Boskovice, a od 1616. služio kao župnik u Holešovu (Zlínský kraj, Moravska). Bio je hrabar i uspješan svećenik u župi s protestantskom većinom. Obratio je mnoge duše na katoličku vjeru.

Ispovjednik moravskog namjesnika, baruna Ladislava Popela z Lobkovic, bio je trn u oku protestantskih vođa, na čelu s Václavom Bítovským iz Bítova. Godine 1618. izbio je Tridesetogodišnji rat, protestanti su preuzeli vlast u Moravskoj pa su uhićeni mnogi katolički svećenici. Velečasnog Jana Sarkandera uhvatili su u šumi, optužili ga kao špijuna i priveli ga u okovima kao izdajnika. Tražili su od njega na suđenju da oda ispovjedne tajne, ali on to nije htio učiniti ni pod cijenu vlastitog života. Proglašen je krivim i u veljači 1620. podvrgnut strašnim mučenjima. Preminuo je u zatvoru u Olomoucu na današnji dan, 17. ožujka 1620. Na tom mjestu stoji danas kapela svetog Jana Sarkandera, a njegove relikvije počivaju u katedrali u Olomoucu. Blaženim ga je proglasio 1859. papa Pio IX, a svetim 21. svibnja 1995. papa Ivan Pavao II, za vrijeme svojeg boravka u Olomoucu. Zaštitnik je ispovjednika i dobre ispovijedi, a naročito ga štuju vjernici u Šleskoj, Moravskoj i Češkoj.

Sveti Jan Sarkander

Slika: Sveti Jan Sarkander

Sveti Jan Sarkander

Slika: Sveti Jan Sarkander

Sveti Jan Sarkander

Slika: Sveti Jan Sarkander

Sveti Jan Sarkander

Slika: Sveti Jan Sarkander

Sveti Jan Sarkander

Slika: Sveti Jan Sarkander

Sveti Jan Sarkander

Slika: Sveti Jan Sarkander

Sveti Jan Sarkander

Slika: Sveti Jan Sarkander

Sveti Jan Sarkander

Slika: Sveti Jan Sarkander

Sveti Jan Sarkander

Slika: Sveti Jan Sarkander

Sveti Jan Sarkander

Slika: Sveti Jan Sarkander

Sveti Jan Sarkander

Slika: Sveti Jan Sarkander

Svetac dana - Sveta Gertruda iz Nivellesa

Sveta Gertruda iz Nivellesa

Sveta Gertruda iz Nivellesa

Sveta Gertruda (Gertrude, Gertraud, Geretrudis, Gertrud) iz Nivellesa, benediktinska redovnica, rođena je 626. u Landenu (provincija Flamanski Brabant, Flandrija) kao kći Pipina starijeg, franačkog majordoma (kancelara merovinškog kralja Dagoberta) i njegove supruge Ide. Odrasla je u pravoj svetačkoj obitelji (sveci su i njezina majka Ida, sestra Begga i brat Bavo). S deset godina odbila je vrlo povoljnu bračnu ponudu sina austrazijskog vojvode i tada izjavila da je njezin zaručnik Krist Gospodin. Stupila je u samostan u Nivellesu (provincija Valonski Brabant, Valonija), južno od Bruxellesa, koji je 640. utemeljila njezina majka sveta Ida (Itta, Iduberga) nakon smrti svojeg muža (o svetoj Idi iz Nivellesa pišemo u prilogu od 8. svibnja). Ida je Gertrudu postavila za poglavaricu samostana u Nivellesu. Gertruda je pozvala irske misionare da prošire teološko znanje njezinih redovnica i posvete se evangelizaciji susjednih područja. Irskom misionaru svetom Foillanu iz Fossesa dala je na raspolaganje veliki zemljišni posjed, na kojem je utemeljio benediktinski samostan Fosses-la-Ville. Uredila je i bolnicu, u kojoj se i sama posvetila njezi bolesnika pa su zbog toga kasnije mnoge bolnice nosile njezino ime.

Prema predaji dala je sagraditi benediktinsku opatiju u Karlburgu, danas dijelu grada Karlstadta (Unterfranken, sjeverozapadna Bavarska). Mističarka i vizionarka, postala je glasovita po svojim dobrotvornim djelima i brizi za siročad, udovice i hodočasnike. Pripisuju joj se mnoga čuda. Rado je u svojem samostanu primala i hranila strance, đake prosjake, putujuće kalfe i djetiće. Usrdno je molila i obavljala pokoru za duše u čistilištu. Bila je vrsna poznavateljica Svetog pisma, a iz Rima je naručivala brojne knjige. Smatrala je da i mlade ženske osobe trebaju steći visoko obrazovanje. Zajedno sa svojim časnim sestrama u samostanu je držala mnogo mačaka. Isticala se asketskim načinom života pa je umrla vrlo mlada. Imenovala je 656. za svoju nasljednicu na položaju poglavarice nećakinju Vulfetrudu, kćer svojeg brata Grimoalda. Gertruda je preminula 17. ožujka 659. u samostanu u Nivellesu. Zaštitnica je mačaka, ljubitelja mačaka, vrtlarica, bolnica, hodočasnika, putnika, mornara, svratištara, gostioničara, zatvorenika, siromaha, udovica, netom umrlih osoba, duševnih bolesnika, poljskih i vrtnih plodova te mnogih naselja, crkvi i kapela u Belgiji (Landen, Nivelles, Wetteren, Zandvliet), Nizozemskoj (Geertruidenberg, Breda, Bergen op Zoom) i Njemačkoj (Wattenscheid kod Bochuma). Zazivaju je kod groznice i kod najezdi miševa i štakora. Na mnogim slikama i kipovima prikazana je u društvu svojih ljubimica mačaka. Po njoj je nazvano i piće (Gertrudenminne), što se pije na rastanku i kao znak pomirenja, a Gertrudino ime spominje se u mnogim narodnim poslovicama i uzrečicama.

Sveta Gertruda iz Nivellesa

Slika: Sveta Gertruda iz Nivellesa

Sveta Gertruda iz Nivellesa

Slika: Sveta Gertruda iz Nivellesa

Sveta Gertruda iz Nivellesa

Slika: Sveta Gertruda iz Nivellesa

Sveta Gertruda iz Nivellesa

Slika: Sveta Gertruda iz Nivellesa

Sveta Gertruda iz Nivellesa

Slika: Sveta Gertruda iz Nivellesa

Sveta Gertruda iz Nivellesa

Slika: Sveta Gertruda iz Nivellesa

Sveta Gertruda iz Nivellesa

Slika: Sveta Gertruda iz Nivellesa

Sveta Gertruda iz Nivellesa

Slika: Sveta Gertruda iz Nivellesa

Sveta Gertruda iz Nivellesa

Slika: Sveta Gertruda iz Nivellesa

Sveta Gertruda iz Nivellesa

Slika: Sveta Gertruda iz Nivellesa

Sveta Gertruda iz Nivellesa

Slika: Sveta Gertruda iz Nivellesa

Sveta Gertruda iz Nivellesa

Slika: Sveta Gertruda iz Nivellesa

Sveta Gertruda iz Nivellesa

Slika: Sveta Gertruda iz Nivellesa

Sveta Gertruda iz Nivellesa

Slika: Sveta Gertruda iz Nivellesa

Sveta Gertruda iz Nivellesa

Slika: Sveta Gertruda iz Nivellesa

Sveta Gertruda iz Nivellesa

Slika: Sveta Gertruda iz Nivellesa

Sveta Gertruda iz Nivellesa

Slika: Sveta Gertruda iz Nivellesa

Sveta Gertruda iz Nivellesa

Slika: Sveta Gertruda iz Nivellesa

Abecedni popis - svetkovine, blagdani, spomendani