Župa svetog Nikole biskupa

JASTREBARSKO


SVECI MJESECA - RUJAN

1Sveti Egidije
1Sveti Lupus iz Sensa
1Sveti Jošua
2Sveti Salomon Leclercq
2Blaženi mučenici rujanskih progona
2Sveti Vilhelm iz Roskildea
3Sveti Grgur Veliki
3Sveti Marin
3Blažena Laura Vicuna
4Sveta Rozalija
4Sveta Ruža iz Viterba
4Sveti Mojsije
5Sveta Majka Terezija
5Sveti Lovro Giustiniani
5Sveti Boris i Gleb
6Sveti Zaharija
6Sveta Bega
6Sveti Liberat
7Sveti Marko Križevčanin
7Sveti Anastazije (Staš) Solinski
7Blaženi Giovanni Battista Mazzucconi
8Mala Gospa
8Sveti Sergije I.
8Sveti Adrijan i Natalija iz Nikomedije
9Sveti Petar Claver
9Blaženi Frédéric Ozanam
9Blaženi Jacques Désiré Laval
10Sveti Nikola iz Tolentina
10Sveta Pulherija
10Sveti Theodard iz Maastrichta
11Sveti Ivan Gabrijel Perboyre
11Sveti Pafnucije iz Tebe
11Sveti Proto i Hijacint
12Ime Marijino
12Sveti Guido iz Anderlechta
12Blaženi Stefan Wyszyński
13Sveti Ivan Zlatousti
13Sveti Amat
13Sveti Tobija
14Uzvišenje svetoga Križa
14Sveta Notburga
14Sluga Božji Ivo Peran
15Gospa Žalosna
15Sveta Katarina Genovska
15Sveti Mirin
16Sveti Kornelije i Ciprijan
16Sveta Eufemija
16Sveta Ljudmila
17Sveti Robert Bellarmino
17Sveta Hildegarda iz Bingena
17Sveti Stanisław Papczyński
18Sveti Josip iz Copertina
18Sveti Ivan Macías
18Sveti Eustorgije
19Sveti Januarije
19Sveta Emilija de Rodat
19Sveti Teodor iz Canterburyja
20Sveti Andrija Kim Taegon
20Sveti Eustahije
20Blažena Marija Terezija od svetog Josipa Tauscher
21Sveti Matej
21Sveti Jona, prorok
21Blaženi Elías del Socorro Nieves
22Sveti Toma iz Villanueve
22Sveti Mauricije i mučenici iz tebanske legije
22Sveti Emeram
23Sveti Lino
23Sveti Pio iz Pietrelcine
23Sveta Tekla
24Gospa od Otkupljenja
24Sveti Gerard Sagredo
24Sveti Pacifik
24Sveti Terencije
24Blaženi Anton Martin Slomšek
25Sveti Nikola von Flüe
25Sveti Vinko Strambi
25Blaženi Vladislav iz Gielniowa
26Sveti Kuzma i Damjan
26Sveta Terezija Couderc
26Sveti Pavao VI
27Sveti Vinko Paulski
27Sveti Elzear i blažena Delfina
27Blaženi Lorenzo iz Ripafratte
28Sveti Vjenceslav
28Sveti Ivan od Dukle
28Sveti Faust iz Rieza
29Sveti Mihael, Gabrijel i Rafael
29Sveti Lovro Ruiz iz Manile
29Službenica Božja Marija Krucifiksa Kozulić
30Sveti Jeronim
30Sveti Honorije iz Canterburyja
30Blaženi Titus Zeman

DEKANAT

O ŽUPI

ZAJEDNICE

LINKOVI

Mjesec    Dan     

Svetac dana - Sveti Jeronim

Sveti Jeronim

Sveti Jeronim

Današnji zaštitnik, sveti Jeronim (Sophronius Eusebius Hieronymus), crkveni otac i naučitelj, pisac i jezikoslovac, rodio se oko 347. u Stridonu, na granici rimskih provincija Dalmacije i Panonije. Krstio se oko 365, studirao retoriku, filozofiju, teologiju i lingvistiku u Rimu, Trieru, Akvileji, Antiohiji i Carigradu i bio tajnik pape Damaza I. u Rimu. Svećenik od 378. ili 379, upravljao je od 386. samostanom u Betlehemu, gdje je proveo posljednje 34 godine života i napisao svoja najvažnija djela. Prema legendi ljubimac mu je bio lav, kojem je iz šape izvadio trn. Duhovnik rimskih patricijskih dama, asketa, pustinjak, pokornik, pisao je svetopisamske komentare, teološke rasprave, dogmatsko-polemičke spise, životopise, pisma. Preveo je starozavjetne knjige s hebrejskog, a novozavjetne s grčkog na latinski jezik. Njegov prijevod Svetog pisma na latinski (Vulgata), na kojem je radio više od 20 godina, prihvaćen je kao službena verzija u Katoličkoj crkvi i vrijedio je do najnovijih dana. Njegovo književno-povijesno djelo „O slavnim muževima“, koje abecedno popisuje 135 crkvenih pisaca od početaka kršćanstva, ubraja se među prve biografije i bibliografije.

Pripisivao mu se i izum glagoljice, a zaštitnik je uglednih i zaslužnih hrvatskih ustanova i udruga (Jeronimski zavod u Rimu, Društvo svetog Jeronima, provincija franjevaca konventualaca, franjevačka provincija u Dalmaciji i Istri, hrvatska župa u Chicagu). Našem davnom zemljaku, oštrom, oporom i strasnom polemičaru, pripisuje se molitva, koja govori o njegovoj burnoj naravi, ali i zavičajnoj pripadnosti: „Oprosti mi, Gospodine, jer sam Dalmatinac!“ Preminuo je na današnji dan, 30. rujna 420. u Betlehemu. Kao zaštitnika štuju ga arheolozi, arhivisti, bibličari, knjižničari, knjižnice, školska djeca, studenti i prevoditelji a posvećena su mu mnoga naselja, župe i crkve diljem svijeta i hrvatskih krajeva (Zagreb-Maksimir, Štrigova, Klana, Rijeka, Muntić kod Ližnjana, Vižinada, Hum kod Buzeta, Risika na Krku, Martinšćica na Cresu, Vlašići na Pagu, Lun na Pagu, Jasenice, Primošten Stanovi, Šibenik-Meterize, Kaštel Gomilica, Veliko Brdo kod Makarske, Pučišća na Braču, Slano, Dalmacija, Herceg Novi).

Sveti Jeronim

Slika: Sveti Jeronim

Sveti Jeronim

Slika: Sveti Jeronim

Sveti Jeronim

Slika: Sveti Jeronim

Sveti Jeronim

Slika: Sveti Jeronim

Sveti Jeronim

Slika: Sveti Jeronim

Svetac dana - Sveti Honorije iz Canterburyja

Sveti Honorije iz Canterburyja

Sveti Honorije iz Canterburyja

Sveti Honorije (Honorius) bio je peti po redu nadbiskup Canterburyja. Njega je kao i druge misionare u Britaniju poslao papa Grgur Veliki kako bi obratili i pokrstili tamošnje pogane. Honorije, rođeni Rimljanin, benediktinac, bio je vjerojatno član druge skupine misionara koja je u tadašnju kraljevinu Kent iz Italije stigla godine 601. Oni su trebali pomoći prvoj skupini koju je predvodio sveti Augustin Canterburyjski. Honorije je nakon smrti nadbiskupa Justusa postao nadbiskup Canterburyja 627. u Lincolnu, a posvetio ga je sveti Paulin, biskup Yorka. Honorije je nakon toga poslao pismo svojem imenjaku papi Honoriju I. i zatražio da i York proglasi nadbiskupijom kako bi zbog udaljenosti Rima u slučaju smrti nekog od engleskih biskupa, nadbiskupi Canterburyja i Yorka mogli imenovati njihove zamjenike. Papa se s tim prijedlogom složio u svojem pismu iz godine 634.

Honorije je kao nadbiskup Canterburyja službovao gotovo dva desetljeća i postizao velike uspjehe u svojem duhovnom djelovanju među žiteljima Kenta. Posebno je poticao misionarski rad među poganima Istočne Anglije, u čemu se naročito isticao burgundijski svećenik, sveti Feliks, kojeg je Honorije poslao kao misionara u Dunwich (Suffolk). Honorije je Feliksa oko 631. posvetio za biskupa Istočne Anglije. Za biskupa Rochestera imenovao je 644. Ithamara koji je tako postao prvi biskup rođen u Engleskoj. Pomagao je i irskim misionarima koji su djelovali na sjeveru Britanije. Honorije je preminuo na današnji dan, 30. rujna 653, kao posljednji od misionara Grgura Velikog. Kao nadbiskup Canterburyja naslijedio ga je 18 mjeseci kasnije Deusdedit, prvi Englez na tom položaju. Honorijeve relikivije nalazile su se u crkvi svetog Petra i Pavla, kasnijoj opatiji svetog Augustina (St Augustine's Abbey) u Canterburyju. Kao što to često biva, pučka predaja često ga miješa s njegovim suvremenikom i imenjakom, svetim Honoréom (Honoratusom), biskupom Amiensa u Francuskoj, zaštitnikom pekara i slastičara (preminuo je oko godine 600). Mi se danas s radošću prisjećamo obojice.

Sveti Honorije iz Canterburyja

Slika: Sveti Honorije iz Canterburyja

Sveti Honorije iz Canterburyja

Slika: Sveti Honorije iz Canterburyja

Sveti Honorije iz Canterburyja

Slika: Sveti Honorije iz Canterburyja

Sveti Honorije iz Canterburyja

Slika: Sveti Honorije iz Canterburyja

Sveti Honorije iz Canterburyja-ostaci opatije svetog Augustina.

Slika: Sveti Honorije iz Canterburyja-ostaci opatije svetog Augustina.

Svetac dana - Blaženi Titus Zeman

Blaženi Titus Zeman

Blaženi Titus Zeman

Blaženi Titus Zeman, slovački svećenik, redovnik salezijanac i mučenik, rođen je 4. siječnja 1915. u mjestu Vajnory (sjeveroistočna periferija Bratislave), u pobožnoj kršćanskoj obitelji, kao najstarije od desetero djece Jána Zemana i njegove supruge Agneše. Od djetinjstva je želio postati svećenik. Završio je salezijansku školu u Šaštínu (okrug Senica, Trnavský kraj, zapadna Slovačka). Stupio je u salezijanski novicijat 1931, a prve zavjete položio 6. kolovoza 1932. Vječne zavjete položio je 7. ožujka 1938. u Rimu. Studirao je teologiju na papinskom sveučilištu Gregoriana u Rimu i u Chieriju (Pijemont), a za svećenika je zaređen 23. lipnja 1940. u Torinu. Mladu mislu služio je 4. kolovoza 1940. u rodnim Vajnoryma. Djelovao je kao kapelan i vjeroučitelj te predavao kemiju i biologiju u biskupijskoj gimnaziji u Trnavi. Nakon rata službovao je kao kapelan u župi Šenkvice (okrug Pezinok, zapadna Slovačka). U travnju 1950. komunistički režim u Čehoslovačkoj zabranio je redovničke družbe i počeo zatvarati redovnike. Staljinistički zlotvori provalili su u samostane, a neke od njih pretvorili u koncentracijske logore. U noći 13. travnja, u Češkoj i Slovačkoj poznatoj kao „Noć barbara“, uhitili su i zatvorili oko 900 redovnika.

Titus Zeman tada je boravio u župi Šenkvice pa je izbjegao zatvor. Salezijanci su došli tada na ideju da njihovi mladi svećenici i bogoslovi ilegalno prijeđu u Austriju i prebace se u salezijansko središte Torino, gdje bi daleko od progona mogli završiti svoje studije. Velečasni Zeman preuzeo je na sebe ostvarenje tog rizičnog plana. Uspio je u kolovozu i u listopadu 1950. prebaciti preko granice dvije skupine duhovnika (34 salezijanca i jedan dijecezanski svećenik). Kad je to pokušao učiniti i s trećom skupinom, uhićen je 9. travnja 1951. zajedno s 15 salezijanaca. Na ispitivanjima su ga mučili i tukli te su mu izbili nekoliko zubi. Preuzeo je na sebe odgovornost za organizaciju bijega u inozemstvo kako bi olakšao položaj ostalih. Prošao je tada svojevrsni križni put jer su ga sustavno mučili i zlostavljali. Tada je i posijedio i oglušio. Na montiranom procesu optužen je kao izdajnik i vatikanski špijun, a 22. veljače 1952. osuđen na 25 godina zatvora. Iz tamnice je pušten nakon 13 godina, 10. ožujka 1964, teško narušenog zdravlja. Živio je kod brata i radio u skladištu. Od 1967. smio je opet služiti misu, a dolaskom Praškog proljeća, 1968, dobio dozvolu za obavljanje dušobrižničke službe. Don Titus Zeman preminuo je 8. siječnja 1969. u Bratislavi, od posljedica mučenja u komunističkim tamnicama. Blaženim ga je 30. rujna 2017. proglasio papa Franjo. Beatifikaciju je u Bratislavi predvodio kardinal Angelo Amato. Relikvije mučenika Titusa Zemana počivaju od 2010. u župnoj crkvi njegovog rodnog mjesta Vajnory.

Blaženi Titus Zeman

Slika: Blaženi Titus Zeman

Blaženi Titus Zeman

Slika: Blaženi Titus Zeman

Blaženi Titus Zeman

Slika: Blaženi Titus Zeman

Blaženi Titus Zeman

Slika: Blaženi Titus Zeman

Blaženi Titus Zeman

Slika: Blaženi Titus Zeman

Blaženi Titus Zeman

Slika: Blaženi Titus Zeman

Blaženi Titus Zeman

Slika: Blaženi Titus Zeman

Blaženi Titus Zeman

Slika: Blaženi Titus Zeman

Blaženi Titus Zeman

Slika: Blaženi Titus Zeman

Abecedni popis - svetkovine, blagdani, spomendani