Župa svetog Nikole biskupa

JASTREBARSKO


SVECI MJESECA - RUJAN

1Sveti Egidije
1Sveti Lupus iz Sensa
1Sveti Jošua
2Sveti Salomon Leclercq
2Blaženi mučenici rujanskih progona
2Sveti Vilhelm iz Roskildea
3Sveti Grgur Veliki
3Sveti Marin
3Blažena Laura Vicuna
4Sveta Rozalija
4Sveta Ruža iz Viterba
4Sveti Mojsije
5Sveta Majka Terezija
5Sveti Lovro Giustiniani
5Sveti Boris i Gleb
6Sveti Zaharija
6Sveta Bega
6Sveti Liberat
7Sveti Marko Križevčanin
7Sveti Anastazije (Staš) Solinski
7Blaženi Giovanni Battista Mazzucconi
8Mala Gospa
8Sveti Sergije I.
8Sveti Adrijan i Natalija iz Nikomedije
9Sveti Petar Claver
9Blaženi Frédéric Ozanam
9Blaženi Jacques Désiré Laval
10Sveti Nikola iz Tolentina
10Sveta Pulherija
10Sveti Theodard iz Maastrichta
11Sveti Ivan Gabrijel Perboyre
11Sveti Pafnucije iz Tebe
11Sveti Proto i Hijacint
12Ime Marijino
12Sveti Guido iz Anderlechta
12Blaženi Stefan Wyszyński
13Sveti Ivan Zlatousti
13Sveti Amat
13Sveti Tobija
14Uzvišenje svetoga Križa
14Sveta Notburga
14Sluga Božji Ivo Peran
15Gospa Žalosna
15Sveta Katarina Genovska
15Sveti Mirin
16Sveti Kornelije i Ciprijan
16Sveta Eufemija
16Sveta Ljudmila
17Sveti Robert Bellarmino
17Sveta Hildegarda iz Bingena
17Sveti Stanisław Papczyński
18Sveti Josip iz Copertina
18Sveti Ivan Macías
18Sveti Eustorgije
19Sveti Januarije
19Sveta Emilija de Rodat
19Sveti Teodor iz Canterburyja
20Sveti Andrija Kim Taegon
20Sveti Eustahije
20Blažena Marija Terezija od svetog Josipa Tauscher
21Sveti Matej
21Sveti Jona, prorok
21Blaženi Elías del Socorro Nieves
22Sveti Toma iz Villanueve
22Sveti Mauricije i mučenici iz tebanske legije
22Sveti Emeram
23Sveti Lino
23Sveti Pio iz Pietrelcine
23Sveta Tekla
24Gospa od Otkupljenja
24Sveti Gerard Sagredo
24Sveti Pacifik
24Sveti Terencije
24Blaženi Anton Martin Slomšek
25Sveti Nikola von Flüe
25Sveti Vinko Strambi
25Blaženi Vladislav iz Gielniowa
26Sveti Kuzma i Damjan
26Sveta Terezija Couderc
26Sveti Pavao VI
27Sveti Vinko Paulski
27Sveti Elzear i blažena Delfina
27Blaženi Lorenzo iz Ripafratte
28Sveti Vjenceslav
28Sveti Ivan od Dukle
28Sveti Faust iz Rieza
29Sveti Mihael, Gabrijel i Rafael
29Sveti Lovro Ruiz iz Manile
29Službenica Božja Marija Krucifiksa Kozulić
30Sveti Jeronim
30Sveti Honorije iz Canterburyja
30Blaženi Titus Zeman

DEKANAT

O ŽUPI

ZAJEDNICE

LINKOVI

Mjesec    Dan     

Svetac dana - Sveti Kornelije i Ciprijan

Sveti Kornelije

Sveti Kornelije i Ciprijan

Danas slavimo dvojicu svetih biskupa mučenika, Kornelija i Ciprijana, koje povezuju prijateljstvo, međusobna pisma i zauzimanje za očuvanje crkvenoga jedinstva. U vremenu teškom po Crkvu Kornelije je 251. izabran za rimskoga biskupa. Za razliku od svog protivnika, protupape Novacijana, uspješno je zastupao stajalište da se onim kršćanima pokajnicima, koji su u progonstvu otpali od vjere, opet otvore vrata Crkve. Imao je veliku potporu kartaškog biskupa Ciprijana. Kad su za Decijeva nasljednika, cara Trebonijana Gala, opet buknuli progoni protiv kršćana, papa Kornelije protjeran je u Centumcellae (danas Civittavecchia), gdje mu je odrubljena glava u lipnju 253. Tijelo mu je kasnije pokopano u Kalistovim katakombama. Zaštitnik je stoke, domaćih životinja, ušnih bolesnika, epileptičara i njemačkog grada Kornelimünstera.
Ciprijan se rodio u Kartagi (sjeverna Afrika) oko 208. u bogatoj poganskoj obitelji. Obavljao je najprije službu odvjetnika i učitelja retorike, zatim se 246. obratio na kršćanstvo, postao svećenik a 248. kartaški biskup. Još kao katekumen položio je zavjet čistoće i podijelio siromasima velik dio svojih posjeda. Za Valerijanova progonstva bio je najprije protjeran u Curubis (dans Korba u Tunisu), a zatim pred licem svoje crkvene zajednice u Kartagi pogubljen na današnji dan 258. Svojim prigodnim spisima (dogmatskim, apologetskim, ćudorednim) i pismima uvrstio se među važne učitelje rane Crkve. O njemu piše sveti Jeronim: „Suvišno je govoriti o njegovoj veličini, kad su njegova djela sjajnija od sunca.“ Zaštitnik je Alžira i sjeverne Afrike, ali i hrvatske župe Gata kod Omiša te crkava i kapela u Rovinju, Pražnici na Braču i Smokvici na Korčuli. Postoji i drugi svetac istoga imena, sveti Ciprijan iz Antiohije, također biskup, koji je za Dioklecijanovih progona zajedno sa svojom prijateljicom, opaticom svetom Justinom, mučen i obezglavljen 304. u Nikomediji (danas turski grad İzmit). Crkva ih slavi 26. rujna, a posvećena im je crkva na Visu (Kut).

Sveti Kornelije

Slika: Sveti Kornelije

Sveti Ciprijan

Slika: Sveti Ciprijan

Sveti Ciprijan

Slika: Sveti Ciprijan

Sveti Kornelije i Ciprijan

Slika: Sveti Kornelije i Ciprijan

Sveti Kornelije i Ciprijan

Slika: Sveti Kornelije i Ciprijan

Sveti Kornelije i Ciprijan

Slika: Sveti Kornelije i Ciprijan

Sveti Kornelije i Ciprijan

Slika: Sveti Kornelije i Ciprijan

Sveti Kornelije i Ciprijan

Slika: Sveti Kornelije i Ciprijan

Sveti Ciprijan-župna crkva u Gatima

Slika: Sveti Ciprijan-župna crkva u Gatima

Svetac dana - Sveta Eufemija

Sveta Eufemija

Sveta Eufemija

Danas slavimo i svetu Eufemiju iz Kalcedona, djevicu i mučenicu, zaštitnicu našeg Rovinja. Rođena je 289. u Kalcedonu (Mala Azija, danas Turska), u uglednoj patricijskoj obitelji, kao kći imućnih i pobožnih roditelja Filoforma i Teodozije. Eufemija je u djetinjstvu dobila kršćanski odgoj, odlikovala se ljepotom i dobrotom, bila je milosrdna i dijelila sve što je imala sa siromasima. Za vrijeme Dioklecijanova progona kršćana, petnaestogodišnjoj Eufemiji naredili su da prinese žrtvu kipu poganskog boga Aresa, ali ona je to odbila. Zatvorena je i mučena na sve moguće načine, osobito okrutno na kotaču. Ta njezina hrabrost i snaga hrabrila je druge kršćane i obratila mnoge pogane. Bačena je zatim lavovima koji su je usmrtili, ali joj nisu okusili tijela, na zaprepaštenje pogana u gledalištu. Po svemu sudeći Eufemija je umrla 16. rujna 304. Pokopana je u Kalcedonu, a njezine relikvije su donesene 451. na glasoviti kalcedonski sabor. Tijelo mučenice sačuvali su kalcedonski kršćani sve do 620, kada su grad osvojili Perzijanci. Sarkofag s tijelom svete Eufemije prenesen je tada u Carigrad i smješten u velebnu crkvu, koju je u njezinu čast podigao car Konstantin. Godine 800. na vlast su došli ikonoklasti (protivnici štovanja svetačkih slika i moći) pa su kršćani ponovo sklonili Eufemijine relikvije.

Predaja govori da je nakon velikog nevremena, u zoru 13. srpnja 800, do obale pred Rovinjom doplutao mramorni sarkofag s Eufemijinim tijelom. Mnogi Rovinjani pokušavali su uzalud volovima i konjima dovući sarkofag do crkve svetog Jurja. Tek je maleni dječak, po zagovoru svete Eufemije, sa svoje dvije dotad neupregnute kravice uspio dopremiti sarkofag na brežuljak. Zbog izuzetne dragocjenosti sarkofaga, odmah je sagrađena kapela uz crkvu svetog Jurja. U njoj je bio sarkofag do 950, a tada je sagrađena veća crkva, posvećena svetoj Eufemiji i svetom Jurju. Dolazak sarkofaga u Rovinj bio je za njegove žitelje istinsko čudo, pa su svetu Eufemiju počeli štovati kao svoju zaštitnicu. Na današnji dan, 16. rujna, slavi se u Rovinju dan svete Eufemije pa u grad dolaze gosti sa svih strana. Priprema se velika fešta s bogatim programom na glavnom rovinjskom trgu, a tradicionalno se jede ovčetina s kiselim zeljem (ovca z kapuzon) i fritule, istarske slastice. Sveta Eufemija (poznata kod nas i kao sveta Fuma) zaštitnica je mnogih naselja, župa, crkvi i kapela diljem svijeta i hrvatskih krajeva (Rovinj-grad i župa, Gračišće, Kampor na Rabu-župa i franjevački samostan, Sutomišćica-Poljana na Ugljanu).

Sveta Eufemija

Slika: Sveta Eufemija

Sveta Eufemija

Slika: Sveta Eufemija

Sveta Eufemija

Slika: Sveta Eufemija

Sveta Eufemija

Slika: Sveta Eufemija

Sveta Eufemija

Slika: Sveta Eufemija

Sveta Eufemija-sarkofag u Rovinju

Slika: Sveta Eufemija-sarkofag u Rovinju

Sveta Eufemija-župna crkva u Rovinju

Slika: Sveta Eufemija-župna crkva u Rovinju

Svetac dana - Sveta Ljudmila

Sveta Ljudmila

Sveta Ljudmila

Sveta Ljudmila (Svatá Ludmila), češka kneginja i mučenica, rođena je oko 860. u Mělníku (središnja Češka) kao kći pšovskog kneza Slavibora. Od 874. supruga kneza Bořivoja I. iz dinastije přemyslovaca, prvog češkog kršćanskog kneza, najpoznatija je kao baka svetog Vjenceslava (Václava). Pokrstio ju je 882. zajedno sa suprugom Bořivojem slavenski apostol sveti Metod. Bořivoj i Ljudmila pokušali su proširiti kršćanstvo među svojim podanicima, ali u početku nisu imali uspjeha pa su neko vrijeme bili u progonstvu. Nakon povratka u Češku stolovali su u gradu Tetínu (okrug Beroun, središnja Češka). Poslije Bořivojeve smrti (894) vladali su njihovi sinovi Spytihněv i Vratislav, a kad je 921. umro Vratislav, Ljudmila je postala odgojiteljica njegovom sinu Vjenceslavu.

Ljudmilin utjecaj na Vjenceslava izazvao je ljubomoru njegove majke Drahomire koja je unajmila dvojicu plemića, Tunnu i Gomona, i naredila im da ubiju Ljudmilu, omiljenu među narodom zbog milosrdnog i dobrog srca. Ubojice su u dvorcu Tetínu 15. rujna 921. zadavili Ljudmilu njezinim velom. Zbog tog zločina mladi, četrnaestgodišnji kralj Vjenceslav (pišemo o njemu u prilogu od 28. rujna) prognao je svoju majku. Ljudmiline relikvije Vjenceslav je 925. dao prenijeti iz crkve svetog Mihaela u Tetínu u prašku crkvu svetog Jurja. Sveta Ljudmila je zaštitnica Češke, obraćenika, udovica, snaha, svekrvi i kneginja. Veliki češki umjetnici, skladatelj Antonín Dvořák i pjesnik Jaroslav Vrchlický, napisali su 1886. oratorij „Sveta Ljudmila“ („Svatá Ludmila“).

Sveta Ljudmila

Slika: Sveta Ljudmila

Sveta Ljudmila

Slika: Sveta Ljudmila

Sveta Ljudmila

Slika: Sveta Ljudmila

Sveta Ljudmila

Slika: Sveta Ljudmila

Sveta Ljudmila

Slika: Sveta Ljudmila

Sveta Ljudmila

Slika: Sveta Ljudmila

Sveta Ljudmila

Slika: Sveta Ljudmila

Sveta Ljudmila

Slika: Sveta Ljudmila

Sveta Ljudmila

Slika: Sveta Ljudmila

Sveta Ljudmila

Slika: Sveta Ljudmila

Sveta Ljudmila i sveti Vjenceslav

Slika: Sveta Ljudmila i sveti Vjenceslav

Abecedni popis - svetkovine, blagdani, spomendani