Župa svetog Nikole biskupa

JASTREBARSKO


SVECI MJESECA - STUDENI

1Svi Sveti
1Sluga Božji Josip Lang
1Sveti Zygmunt Gorazdowski
2Dušni dan
2Sveti Just iz Trsta
2Sveta Ruta
3Sveti Hubert
3Sveti Martín de Porres
3Sluga Božji Placido Cortese
4Sveti Karlo Boromejski
4Sveti Malahija iz Armagha
4Blaženi Pavol Peter Gojdič
5Sveti Emerik
5Sveti Elizabeta i Zaharija
5Blaženi Serafin Kodić Glasnović i Anton Muzić
6Sveti Leonard
6Sveti Pavao Carigradski
6Sveti Willibrord
7Sveti Engelbert
7Blaženi Antonio Baldinucci
7Sveti Prosdocim
8Blaženi Ivan Duns Scot
8Sveti Adeodat
8Sveti Geoffroy iz Amiensa
9Blaženi Gracija Kotorski
9Sveta Elizabeta od Presvetog Trojstva
9Sveti Teodor iz Amasije
10Sveti Leon Veliki
10Sveti Andrija Avellino
10Blažena Odette Prévost
11Sveti Martin
11Blaženi Kamen Vičev i bugarski mučenici
11Sveti Ivan Milosrdni
12Sveti Jozafat
12Sveti Emilijan
12Sveti Astrik
13Sveti Stanislav Kostka
13Sveti Brcko
13Sveta Agostina Pietrantoni
14Sveti Nikola Tavelić
14Sveti Ivan Trogirski
14Sveti Laurence O'Toole
15Sveti Albert Veliki
15Sveti Josip Pignatelli
15Sveti Leopold Austrijski Pobožni
16Sveta Margareta Škotska
16Sveta Gertruda
16Sveti Edmund Rich
17Sveta Elizabeta Ugarska
17Sveti Dionizije Aleksandrijski
17Sveti Roque González, Alfonso Rodríguez i Juan del Castillo
17Blažena Salomea Krakovska
18Sveta Rose Philippine Duchesne
18Blažena Karolina Kózka
18Sveti Noa
19Sveta Matilda von Hackeborn
19Sveti Rafael Kalinowski
19Sveti Obadija
19Sveti Faust Aleksandrijski
20Sveti Feliks de Valois
20Sveti Bernward iz Hildesheima
20Blažena Anna Kolesárová
21Prikazanje Blažene Djevice Marije i Gospa od Zdravlja
21Sveti Mauro Porečki
21Sveti Gelazije I
22Sveta Cecilija
22Sveti Filemon, Apija i Arhip
22Sveti Pedro Esqueda Ramírez
23Sveti Klement
23Sveti Kolumban
23Sveti Spes
24Krist Kralj
24Sveti vijetnamski mučenici
24Sveti Krševan
24Sveti Albert iz Leuvena
25Sveta Katarina
25Sluga Božji Ante Josip Tomičić
25Blažena Elizabeta iz Reutea
26Sveti Leonardo da Porto Maurizio
26Sveti Ivan Berchmans
26Blaženi Giacomo Alberione
27Sveti Virgilije
27Sveti Francesco Antonio Fasani
27Blaženi Bernardino iz Fosse
28Sveti Jakov Markijski
28Sveti Grgur III.
28Sveti Grgur Nisenski
29Sveta Katarina Labouré
29Sveti Saturnin i Sizinije
29Sveti Krispin i Krispinijan
30Sveti Andrija
30Sveti Silvestar Guzzolini
30Sveti Cuthbert Mayne

DEKANAT

O ŽUPI

ZAJEDNICE

LINKOVI

Mjesec    Dan     

Svetac dana - Sveta Cecilija

Sveta Cecilija

Sveta Cecilija

Današnja zaštitnica, sveta Cecilija, rimska patricijka i mučenica, pokroviteljica glazbe, rođena je u Rimu u II. stoljeću. Legenda govori da je bila plemenita roda i bogata te da je svaki dan išla na misu, koju je u katakombama pokraj Apijeve ceste služio papa Urban. Putem su je čekali brojni siromasi, prema kojima je uvijek bila milostiva i darežljiva srca. Kad su je dali za zaručnicu Valerijanu, na dan zaruka, "dok su odzvanjala glazbala, ona je u srcu pjevala samo Gospodinu, svojem pravom zaručniku". Valerijan se zahvaljujući Ceciliji obratio na kršćanstvo i zajedno sa svojim bratom Tiburcijem preminuo mučeničkom smrću za Krista Gospodina. U legendarnom opisu mučeništva svete Cecilije, koji je nastao dosta kasno, ona se uzvisuje i slavi kao najsavršeniji uzor kršćanske žene koja je iz ljubavi prema Kristu ispovijedala djevičanstvo i podnijela mučeništvo. Krvnik joj nije uspio odrubiti glavu ni s tri udarca. Cecilija je tada zamolila da prije smrti smije vidjeti papu Urbana. U očekivanju toga posjeta kroz tri dana je nastavila ispovijedanjem kršćanske vjere. Kad nije mogla više ispovijedati riječima, izrazila je prstima svoju vjeru u jedinoga trojstvenoga Boga. Kružile su i mnoge drugačije legende o njezinoj smrti. Pogubljena je kao kršćanka na Siciliji krajem II. ili početkom III. stoljeća, po svemu sudeći između 176. i 180, u vrijeme cara Marka Aurelija.
Bila je pokopana u Kalistovim katakombama, na počasnom mjestu, uz „Kriptu papa“. Kasnije je njezino tijelo papa Paskal I. dao prenijeti u kriptu bazilike u Trastevereu, koju je obnovio u punom sjaju oko 820. Naziv bazilike svete Cecilije vrlo je star, iz vremena prije Milanskoga edikta, prije godine 313, a blagdan njoj u čast slavio se u njezinoj bazilici (u rimskoj četvrti Trastevere) već godine 545. Prema odlomku spisa iz VI. stoljeća, unesenom u VIII. stoljeću u kršćansku liturgiju (1. antifona 2. večernje), crkveni glazbenici su je od XV. stoljeća smatrali svojom zaštitnicom. Obično je prikazuju uz orgulje ili druga glazbala i tema je brojnih likovnih djela (Domenichino, Guercino, Nicolas Poussin, Rafael) i skladbi (Georg Friedrich Händel, Henry Purcell, Benjamin Britten), a mnoga glazbena društva (prvo je u Rimu osnovao u XVI. stoljeću Palestrina) i časopisi nazvani su njezinim imenom. Zaštitnica je glazbe, crkvene glazbe, glazbenika, graditelja glazbala, skladatelja, pjevača, svirača na lutnji, pjesnika, mučenika te brojnih biskupija, naselja, glazbenih učilišta i udruga, festivala, zborova i orkestara, župa, crkava i kapela diljem svijeta.

Sveta Cecilija

Slika: Sveta Cecilija

Sveta Cecilija

Slika: Sveta Cecilija

Sveta Cecilija

Slika: Sveta Cecilija

Svetac dana - Sveti Filemon, Apija i Arhip

Sveti Filemon

Sveti Filemon, Apija i Arhip

Sveti Filemon, Apija i Arhip, apostoli i mučenici, prijatelji i suradnici svetog Pavla, živjeli su u I. stoljeću u Kolosima, važnom gradu u Frigiji (središnja Anatolija, danas Turska), nedaleko od Hierapolisa i Laodiceje. Poslanica svetog Pavla Filemonu po mnogima je „biser rane kršćanske književnosti“. Filemona je, vjerojatno, obratio sam Pavao. Poslije toga postao je Pavlov suradnik u osnivanju i uređenju Crkve u Kolosima. Bio je ugledan građanin Kolosa, a zajedno sa svojom ženom Apijom i sinom Arhipom u svojoj je kući omogućio sastajanje crkvene zajednice. Svoje bogatstvo znao je upotrijebiti na korist svoje braće kršćana. Kolosi i okolica bili su opustošeni potresom. Vjerojatno se Filemon tada pokazao vrlo darežljiv i velikodušno pritjecao u pomoć nastradalima pa Pavao hvali njegovu ljubav. Filemona Pavao naziva „svojim ljubljenim suradnikom“, Apiju „sestrom“, a Arhipa „suborcem“. Pavao se kod Filemona zauzima za njegovog roba Onezima koji je pobjegao od Filemona i pribjegao k Pavlu. Pavao ga, prema tadašnjem građanskom pravu vraća gospodaru, ali se sav zalaže da mu osigura što bolji prijem: zauzima se za njega kao za „sina“, jer ga je rodio, tj. krstio-štoviše, kao za „moje srce: “Ako, dakle, mene smatraš drugom, primi njega kao mene! A ako te je u čemu oštetio ili ti što duguje, to uračunaj meni.“

Vjeruje se da je Filemon primio Pavlovo pismo i dočekao Onezima kao brata, a ne više kao roba. Onezim je kasnije postao biskup u Efezu, mučenik i svetac. U poslanici Kološanima Pavao posebno pozdravlja Arhipa: „Pazi na službu koju si primio u Gospodinu da je izvršiš!“ Arhip je vjerojatno tada upravljao Crkvom u Kolosima i mnogi ga smatraju prvim biskupom Kolosa. Svi su oni, Filemon, Apija i Arhip, umrli u Kolosima mučeničkom smrću u vrijeme Neronovih progona (između godine 54. i 68). Pogani su ih uhvatili za vrijeme molitve u Filemonovoj kući, na dan nekog praznika božice Artemide. Ostali vjernici su se razbježali, ostala je samo obitelj. Najprije su ih išibali, a zatim zakopali do pojasa u zemlju. Potom su Filemona i Apiju kamenovali do smrti. Arhipa su izvukli živog i prepustili ga iživljavanju svjetine, a rulja ga je izbola i usmrtila noževima.

Sveti Filemon

Slika: Sveti Filemon

Sveti Filemon, Apija i Arhip

Slika: Sveti Filemon, Apija i Arhip

Sveti Filemon, Apija i Arhip

Slika: Sveti Filemon, Apija i Arhip

Sveti Filemon i Apija

Slika: Sveti Filemon i Apija

Sveti Arhip

Slika: Sveti Arhip

Sveti Arhip, Apija i Filomen

Slika: Sveti Arhip, Apija i Filomen

Svetac dana - Sveti Pedro Esqueda Ramírez

Sveti Pedro Esqueda Ramírez

Sveti Pedro Esqueda Ramírez

Sveti Pedro Esqueda Ramírez, meksički svećenik i mučenik, rođen je 29. travnja 1887. u gradu San Juan de los Lagos (država Jalisco), kao sin Margarita Esquede i Nicanore Ramírez. Odgojen u siromašnoj, pobožnoj obitelji, ministrirao je i pjevao u crkvenom zboru. Od malih nogu osjećao je želju za duhovnim zvanjem. Od petnaeste godine boravio je u sjemeništu u Guadalajari (Jalisco), dok sjemenište nisu zatvorile ljevičarske vlasti. Pedro je već bio zaređen za đakona pa je mogao djelovati kao vikar u svojem rodnom gradu. Završio je teološki studij u Guadalajari, za svećenika je zaređen 1916. i postavljen za župnika u svojoj matičnoj župi. Naročito se posvetio vjerskom odgoju djece. Bio je generalni vikar biskupije San Juan de los Lagos. U želji da djeca steknu što bolji vjerski odgoj, utemeljio je u svojoj biskupiji mnoge katehetske centre i školu za izobrazbu vjeroučitelja. S posebnim žarom štovao je euharistiju i Blaženu Djevicu Mariju. Kad su 1926. započeli žestoki progoni kršćana, otac Pedro je hrabrio obitelji da ostanu vjerne Kristu Gospodinu i potajno služio mise u domovima vjernika. Oni su ga nagovarali da ode iz grada, ali on nije htio napustiti svoje stado. Svoju posljednju svetu misu slavio je 18. studenoga 1927, a završio ju je zahvalnicom Srcu Isusovom. Bio je miran iako je znao da mu prijeti opasnost. Nije imao vremena pospremiti ni misno ruho, kad je u prostoriju zadihana ušla njegova sestra i obavijestila ga da stiže vojna policija. Sakrio se u podzemno skrovište, na čiji su otvor domaćini stavili težak komad namještaja, kako bi zavarali progonitelje.

Kad su vojnici stigli u prostoriju, sve su pretražili, a onda su provalili u sklonište. Očito su imali pouzdane informacije gdje se svećenik točno nalazi. Uhitili su oca Esquedu i odvukli ga sa sobom. Proveo je četiri noći u zatvoru. Tamo su ga tukli i zlostavljali, tako da je na licu imao otvorenu ranu. Vojnik koji ga je udarao, rekao mu je: „Sada ćeš se pokajati što si postao svećenik.“ Otac Pedro mu je odgovorio: „Ne, niti trenutka, a još malo pa ću vidjeti nebo“. Kad su ga izveli iz zatvora na strijeljanje, okružila ga je skupina djece, a otac Esqueda im je rekao: „Nemojte odustati od vjeronauka, ostanite vjerni kršćanskoj vjeri“. Do mjesta smaknuća tjerali su ga bosonogog preko kaktusovih bodlji. Ustrijeljen je s tri revolverska hica 22. studenoga 1927. u Teocaltitánu (Jalisco). Mučenikovo tijelo počiva u katedralnoj bazilici Naše Gospe u gradu San Juan de los Lagos. Papa Ivan Pavao II. proglasio je Pedra Esquedu blaženim 22. studenoga 1992, a svetim 21. svibnja 2000. Crkva ga slavi kao jednog od 25 meksičkih mučenika, umorenih za vrijeme građanskog rata (1926-1929), poznatog pod imenom Guerra Cristera.

Sveti Pedro Esqueda Ramírez

Slika: Sveti Pedro Esqueda Ramírez

Sveti Pedro Esqueda Ramírez

Slika: Sveti Pedro Esqueda Ramírez

Sveti Pedro Esqueda Ramírez

Slika: Sveti Pedro Esqueda Ramírez

Sveti Pedro Esqueda Ramírez

Slika: Sveti Pedro Esqueda Ramírez

Sveti Pedro Esqueda Ramírez

Slika: Sveti Pedro Esqueda Ramírez

Sveti Pedro Esqueda Ramírez

Slika: Sveti Pedro Esqueda Ramírez

Sveti Pedro Esqueda Ramírez

Slika: Sveti Pedro Esqueda Ramírez

Sveti Pedro Esqueda Ramírez

Slika: Sveti Pedro Esqueda Ramírez

Sveti Pedro Esqueda Ramírez

Slika: Sveti Pedro Esqueda Ramírez

Sveti Pedro Esqueda Ramírez

Slika: Sveti Pedro Esqueda Ramírez

Abecedni popis - svetkovine, blagdani, spomendani