Župa svetog Nikole biskupa

JASTREBARSKO


SVECI MJESECA - SIJEČANJ

1Blažena Djevica Marija Bogorodica
1Sveti Odilo
1Sveti Josip Marija Tomasi
1Sveti Fulgencije
2Sveti Bazilije Veliki i Grgur Nazijanski
2Sveti Makarije Aleksandrijski
2Sveti Adalard
3Presveto Ime Isusovo
3Sveta Genoveva
3Sveti Henok
4Sveta Angela iz Foligna
4Sveta Elizabeth Ann Seton
4Sveta Zdislava
5Sveti Gerlach
5Sveti Ivan Nepomuk Neumann
5Sveti Simeon Stilit Stariji
6Bogojavljenje (Tri kralja)
6Sveti Andrija Bessette
6Sveta Rafaela Marija od Presvetoga Srca Isusova Porras y Ayllón
7Krštenje Gospodinovo
7Sveti Rajmund Penjafortski
7Sveti Karlo iz Sezzea
7Sveti Valentin iz Passaua
8Gospa brze pomoći
8Sveti Severin
8Sveti Erhard iz Regensburga
8Blažena Eurosia Fabris Barban
9Sveti Adrian
9Blažena Alix Le Clerc
9Blaženi Józef Pawłowski i Kazimierz Grelewski
10Sveti Agaton
10Sveti Vilim iz Bourgesa
10Sveta Nazaria Ignacia March Mesa
11Sveti Higin
11Sveti Teodozije
11Sveti Tommaso iz Corija
12Sveti Arkadije
12Sveta Marguerite Bourgeoys
12Sveta Tatjana Rimska
13Sveti Hilarije
13Sveti Agricije iz Triera
13Sveti Knut
14Sveti Feliks iz Nole
14Blaženi Odorik iz Pordenonea
14Sveti Remigije
14Sveti Devasahayam Pillai
15Sveta Anastazija (Stošija)
15Sveti Pavao pustinjak
15Sveti Habakuk
16Sveti Marcel papa i mučenik
16Sveti Fursa
16Sveti Tozzo
17Sveti Antun opat
17Sveti Jenaro Sánchez y Delgadillo
17Blaženi Peter To Rot
18Sveta Margareta Ugarska
18Sveti Romedije
18Sveti Deikol
19Sveti Henrik iz Uppsale
19Sveti Josip Sebastijan Pelczar
19Sveti Mario, Marta i sinovi
20Sveti Fabijan i Sebastijan
20Blaženi Cyprian Michael Iwene Tansi
20Sveta Eustochia Calafato
21Sveta Agneza
21Sveti Publije
21Sveti Meinrad
22Sveti Vinko đakon i mučenik
22Blaženi László Batthyány-Strattmann
22Sveta Teodolinda
23Sveti Vinko Pallotti
23Sveta Emerencijana
23Sveti Abel
24Sveti Franjo Saleški
24Blaženi ukrajinski mučenici iz Pratulina
24Sveti Arno Salzburški
25Obraćenje svetog Pavla
25Sveti Ananija
25Sveti Poppo
26Sveti Timotej i Tit
26Sveta Paula Rimska
26Sveti José Gabriel del Rosario Brochero
27Sveta Angela Merici
27Blaženi Henrik Suso
27Blaženi Jurgis Matulaitis-Matulevičius
28Sveti Toma Akvinski
28Blaženi Karlo Veliki
28Sveta Devota
29Sveti Gelazije II
29Blaženi Julijan Maunoir
29Blaženi Bronisław Markiewicz
30Sveta Martina
30Sveta Hijacinta Marescotti
30Sveta Aldegunda
31Sveti Ivan Bosco
31Sveti Francesco Saverio Maria Bianchi
31Blaženi Nicholas Bunkerd Kitbamrung

DEKANAT

O ŽUPI

ZAJEDNICE

LINKOVI

Mjesec    Dan     

Svetac dana - Sveti Adrian

Sveti Adrian

Sveti Adrian

Današnji slavljenik je sveti Adrian (Hadrian), opat iz Canterburyja. Podrijetlom Berber, odgojem Grk, rodio se oko 635. u Sjevernoj Africi (Cirenaika, istočna Libija). Pred invazijom Arapa njegova je obitelj pobjegla u Napulj. Benediktinac od rane mladosti, bio je opat jednog samostana na otoku Nisidi nedaleko Napulja. Upoznao je cara Konstantina II. i bio savjetnik pape Vitalijana. Papa mu je dva puta ponudio položaj nadbiskupa Canterburyja u Engleskoj, ali on je to iz skromnosti odbio. Kad je na to mjesto postavljen sveti Teodor iz Tarza, Adrian je prihvatio mjesto njegovog pomoćnika. Povjeren mu je zadatak širenja redovničkih zajednica u engleskim krajevima. U Englesku je stigao 669. i postao opatom samostana svetog Petra i Pavla (kasnije svetog Augustina) u Canterburyju (Kent, jugoistočna Engleska).
Adrian i Teodor bili su izuzetno uspješni misionari i širili radosnu vijest na svojim brojnim putovanjima diljem Engleske. Pored toga Adrian se proslavio kao uspješni učitelj grčkog i latinskog jezika, matematike, poezije, astronomije, rimskog prava i vjeronauka. Pod njegovim vodstvom Canterbury je postao znanstveno i kulturno središte Engleske. Vješto je spojio engleske i rimske običaje s naukom Isusa Krista i majke Crkve. Osnivao je škole u mnogim engleskim krajevima. Preminuo je na današnji dan, 9. siječnja 710. u Canterburyju. Prema predaji na njegovom su se grobu dogodila mnoga čudesa. Naročito ga štuju učenici koji imaju problema sa svojim učiteljima.

Sveti Adrian

Slika: Sveti Adrian

Sveti Adrian

Slika: Sveti Adrian

Sveti Adrian

Slika: Sveti Adrian

Sveti Adrian

Slika: Sveti Adrian

Sveti Adrian

Slika: Sveti Adrian

Svetac dana - Blažena Alix Le Clerc

Blažena Alix Le Clerc

Blažena Alix Le Clerc

Blažena Alix Le Clerc, francuska redovnica, utemeljiteljica kanonikinja svetog Augustina, kongregacije sestara Naše Gospe, rođena je 2. veljače 1576. u Remimerontu (departman Vosges, Lorraine) u imućnoj obitelji, kao jedino dijete Jeana Le Clerca i Anne Sagay. Živahna i bistra, ljupka i lakomislena djevojčica, omiljena u društvu, odlična pjevačica i plesačica, tek je u dvadesetoj godini osjetila Božji poziv koji joj je posve promijenio život. Dogodilo se to nakon teške bolesti, kad joj se ukazala Blažena Djevica Marija pa je Alix počela razmišljati o smislu života. Presudan je bio susret sa svetim svećenikom Petrom Fourierom, tadašnjim župnikom u obližnjem Mattaincourtu. Taj omiljeni župnik, poznat kao „dobri otac iz Mattaincourta“, naišao je u lijepoj i mladoj Alix izvrsnu suradnicu. Ona je pod njegovim vodstvom, s još četiri prijateljice, u svetoj božićnoj noći 1597, započela svoj blagotvorni apostolat, kršćanski i socijalni. Tada su te djevojke u župnoj crkvi u Mattaincourtu položile svoje privatne zavjete pred velečasnim Fourierom. Posvetile su se besplatnom poučavanju siromašnih djevojčica, u vremenu kad su žene bile itekako zapostavljene. Već naredne godine, 2. srpnja 1598, otvorila je Alix Le Clerc svoju prvu školu u obližnjem Poussayu, a nacrt pravila za novu družbu sastavio je Pierre Fourier, prema pravilima svetog Augustina. U njegovu župu, Mattaincourt, stiglo je 1599. pet redovnica, osnovale su prvi samostan, a njihov nesebični i požrtvovni rad urodio je velikim uspjehom i odjekom u mnogim gradovima i naseljima. Otvarale su nove samostane i škole, a sve su nosile ime Naše Gospe (Notre-Dame).

Novu redovničku zajednicu, Kanonikinje svetog Augustina, kongregacije Naše Gospe (Chanoinesses de Saint-Augustin de la Congrégation Notre-Dame), odobrio je 1616. i papa Pavao V. U studenom 1617. osnovan je prvi službeni samostan družbe s klauzurom, a Alix Le Clerc započela je s drugim sestrama godinu novicijata, položila 2. prosinca 1618. svečane zavjete i uzela redovničko ime Terezija od Isusa (Mère Thérèse de Jésus). Izabrana je za generalnu poglavaricu i tu je službu obavljala do prosinca 1621. Na svojem životnom i redovničkom putu pretrpjela je mnoge neugodnosti. Preminula je na današnji dan, 9. siječnja 1622, u glavnom samostanu svoje družbe, u Nancyju (departman Meurthe-et-Moselle, Lorraine), u sjeveroistočnoj Francuskoj. Pripisuju joj se mnoga čuda. Njezine relikvije počivaju danas u kapeli katedrale u Nancyju. Blaženom ju je proglasio 1947. papa Pio XII. Posvećene su joj mnoge župe, crkve, kapele i samostani u Francuskoj i svijetu. Njezino djelo dobilo je s godinama na značenju, a sestre Naše Gospe ostavile su neizbrisiv trag u župnom apostolatu, a naročito kao vrsne vjeroučiteljice i voditeljice crkvenog pjevanja. Njihove škole i samostani otvoreni su diljem Europe i svijeta. Družba sestara Naše Gospe uspješno djeluje i u hrvatskim krajevima. Nastala je 1930. u Subotici, a danas je raspoređena u 11 zajednica te ima tri zajednice u Zagrebu, dvije u Subotici, a po jednu u Osijeku, Gunji, Živogošću, Taborskom, Davoru i Bjelovaru, s više od 60 sestara.

Blažena Alix Le Clerc

Slika: Blažena Alix Le Clerc

Blažena Alix Le Clerc

Slika: Blažena Alix Le Clerc

Blažena Alix Le Clerc

Slika: Blažena Alix Le Clerc

Blažena Alix Le Clerc

Slika: Blažena Alix Le Clerc

Blažena Alix Le Clerc

Slika: Blažena Alix Le Clerc

Blažena Alix Le Clerc

Slika: Blažena Alix Le Clerc

Blažena Alix Le Clerc

Slika: Blažena Alix Le Clerc

Blažena Alix Le Clerc

Slika: Blažena Alix Le Clerc

Blažena Alix Le Clerc

Slika: Blažena Alix Le Clerc

Blažena Alix Le Clerc

Slika: Blažena Alix Le Clerc

Blažena Alix Le Clerc i sveti Petar Fourier

Slika: Blažena Alix Le Clerc i sveti Petar Fourier

Svetac dana - Blaženi Józef Pawłowski i Kazimierz Grelewski

Blaženi Józef Pawłowski

Blaženi Józef Pawłowski i Kazimierz Grelewski

Blaženi Józef Pawłowski i blaženi Kazimierz Grelewski, poljski svećenici i mučenici, dali su svoj život za Krista Gospodina na današnji dan, 9. siječnja 1942, u koncentracijskom logoru Dachau, kao žrtve zlikovačkog nacističkog režima. Umoreni su samo zbog toga što su bili katolički svećenici i poljski domoljubi.

Blaženi Józef Pawłowski rođen je 12. kolovoza 1890. u Proszowicama (Malopoljsko vojvodstvo), kao sin Franciszka Pawlowskog i Jadwige Kubacke. Osnovnu školu polazio je u Proszowicama, a srednju školu od 1901. u Pińczówu i od 1906. u sjemeništu u Kielcama. Od 1911. do 1915. studirao je teologiju u austrijskom gradu Innsbrucku, a za svećenika je zaređen 13. srpnja 1913. Imenovan je u rujnu 1916. profesorom sjemeništa u biskupiji Kielce (Svetokriško vojvodstvo). Od 1918. do 1936. djelovao je kao vicerektor, a od 1936. do 1939. kao rektor toga sjemeništa. Kanonik, papinski komornik i upravitelj katedralne župe u Kielcama, vodio je brigu o siromašnim bogoslovima, bolesnicima i misijama. Nakon njemačkog napada na Poljsku posvetio se karitativnoj djelatnosti, a kao kapelan poljskog Crvenog križa posjećivao je zatvorenike, tješio nevoljnike, širio domoljubni duh, budio nadu, pomagao i skrivao bolesne i ranjene pripadnike poljskog pokreta otpora, i Poljake i Židove. Nacistički zločinci uhitili su ga 10. veljače 1941. i najprije ga zatvorili ga u tamnicu u Kielcama. Zatim su ga 15. travnja otpremili u koncentracijski logor Auschwitz (Oświęcim, Malopoljsko vojvodstvo), a 4. svibnja u koncentracijski logor Dachau (Gornja Bavarska). Obješen je u logoru 9. siječnja 1942. Blaženom Józefu Pawłowskom posvećena je jedna župa u Włoszczowi (Svetokriško vojvodstvo).

Blaženi Kazimierz Grelewski rođen je 20. siječnja 1907. u selu Dwikozy (kotar Sandomierz, Svetokriško vojvodstvo), kao sin Michała Grelewskog i Eufrozyne Jarzyna. Osnovnu školu završio je u obližnjem naselju Góry Wysokie, a gimnaziju u Sandomierzu. Od 1923. školovao se i sandomierskom sjemeništu, a u kolovozu 1929. zaređen je za svećenika. Djelovao je kao svećenik u biskupiji Sandomierz te trinaest godina kao prefekt i vjeroučitelj u osnovnoj školi u Radomu (Mazovjecko vojvodstvo). Za njemačke okupacije posvetio se dobrotvornom radu, a naročito brizi za djecu i siromahe. Nacisti su ga uhitili 24. siječnja 1941, zajedno s njegovim starijim bratom, svećenikom Stefanom Grelewskim. Najprije su ga mučili u Radomu, a zatim ga zatvorili i sustavno mučili u gradu Skarżysko-Kamienna (Svetokriško vojvodstvo). Nakon toga su ga otpremili u koncentracijski logor Auschwitz, a u travnju 1941. u Dachau. Tamo mu je na rukama 9. svibnja 1941. od gladi i iscrpljenosti preminuo njegov brat, blaženi Stefan Grelewski, svećenik i mučenik. Velečasnog Kazimierza zlikovci su objesili 9. siječnja 1942, isti dan kad i blaženog Józefa Pawłowskog.

Blaženima ih je obojicu proglasio 13. lipnja 1999. u Varšavi njihov veliki sunarodnjak papa Ivan Pavao II, zajedno s još 106 poljskih mučenika iz II. svjetskog rata. Tada je blaženim proglašen i Kazimierzov brat Stefan Grelewski (Dwikozy, 3. VIII. 1898-Dachau, 9. V. 1941).

Blaženi Józef Pawłowski

Slika: Blaženi Józef Pawłowski

Blaženi Józef Pawłowski

Slika: Blaženi Józef Pawłowski

Blaženi Józef Pawłowski

Slika: Blaženi Józef Pawłowski

Blaženi Józef Pawłowski

Slika: Blaženi Józef Pawłowski

Blaženi Józef Pawłowski

Slika: Blaženi Józef Pawłowski

Blaženi Kazimierz Grelewski

Slika: Blaženi Kazimierz Grelewski

Blaženi Kazimierz Grelewski

Slika: Blaženi Kazimierz Grelewski

Blaženi Kazimierz Grelewski

Slika: Blaženi Kazimierz Grelewski

Blaženi Stefan Grelewski

Slika: Blaženi Stefan Grelewski

Abecedni popis - svetkovine, blagdani, spomendani